برای کنترل و مقابله با فشار خون بالا در بدن پیشنهاد می کنیم بیشتر به سدیم موجود در موادغذایی مختلف توجه کنید قبل از خرید به برچسب روی آن ها دقت کنید اگر مبتلا به اختلالات فشار خون هستید بهتر است از موادغذایی حاوی نمک کمتر استفاده کنید و برای طعم دارکردن غذاهایتان نمک کمتری بکار ببرید.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه فشار خون بدون هیچ گونه علامتی می‌تواند آسیب‌های جدی را برای فرد به دنبال داشته باشد، گفت: در جوامع مختلف، از هر ۳ تا ۵ نفر، یک فرد به فشار خون مبتلا است.

مریم محمودی در ارتباط با بیماری فشارخون بیان داشت: در جوامع مختلف، از هر 3 تا 5 نفر، یک فرد به فشار خون مبتلا است؛ اما حداکثر نصف این افراد تحت درمان هستند. همچنین ممکن است، فرد سال‌ها به فشار خون مبتلا بوده؛ اما علامتی را دال بر وجود این بیماری متوجه نشده است، از این رو، فشار خون را با عنوان «قاتل خاموش» نام می‌برند؛ چرا که بدون هیچ گونه علامتی می‌تواند آسیب‌های جدی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

وی در برنامه سلامت شبکه رادیویی سلامت افزود: فشار خون زیر 120 روی 80 یا اصطلاحا 12 روی 8 نرمال است. اگر فشار خون 14-12 روی 9-8 باشد، فرد پیش فشار خون دارد و بالاتر از 14 روی 9، فرد مبتلا به فشار خون است که درجه بندی‌های مختلف دارد.

این دکترای تغذیه و رژیم درمانی کم تحرکی، استرس، استعمال دخانیات و مصرف زیاد نمک و اضافه وزن را از علل بروز فشار خون دانست و عنوان کرد: نقش عوامل تغذیه‌ای در پیشگیری و همچنین کنترل و درمان این بیماری در سطوح مختلف قابل بررسی است. به بیان دیگر، عوامل تغذیه‌ای در هر حال یکسان است و به تمام افراد توصیه می‌شود از مصرف زیاد نمک پرهیز کنند، اما سطح محدودیتی که تجویز می‌شود، برای افراد متفاوت است.

محمودی با بیان اینکه کنترل مصرف سدیم از نکات اصلی در پیشگیری از فشار خون است، بیان کرد: هرچه میزان فرآوری مواد غذایی بیشتر باشد، میزان سدیم آن بیشتر است. معمولا چیدمان قفسه‌ها در سوپرمارکت و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به گونه‌ای است که در ابتدا مواد غذایی فرآوری شده مانند کیک‌ها و غذاهای آماده و سبزیجات و مواد پروتئینی را در انتهای مغازه قرار می‌دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: کیک و کلوچه اگر چه طعم شور ندارند، اما سدیم در ترکیبات آنها موجود است. بنابراین افراد باید عادت کنند حتما برچسب ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی را به لحاظ وجود سدیم مطالعه کنند. همانطور که ذکر شد، نمک یا همان سدیم، دلیل اصلی در ابتلا به فشار خون است. بنابراین بهتر است برای طعم دار کردن غذا از آب لیموی تازه و ادویه‌ها استفاده شود.

این دکترای تغذیه و رژیم درمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مقدار مجاز مصرف روزانه نمک چه میزان است، اظهارداشت: به منظور پیشگیری از بیماری مورد بحث، تقریبا یک قاشق چایخوری در روز مجاز است که برای مبتلایان به فشار خون این مقدار نصف می‌شود. با توجه به این که در جامعه ما بیشتر تامین ید مورد نیاز از نمک است، بنابراین بسیار مهم است که نمک در زمان طبخ به غذا اضافه نشود تا ید آن با حرارت از بین نرود.

فارس