امسال برای دومین سال پیاپی قرار است هفته آگاهی از مغز با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تهران برگزار گردد که یکی از اهداف این هفته که در کشورهای مختلف نیز اجرا می شود افزایش سلامت مغز و بهداشت روحی است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی جغتایی، دبیر علمی هفته آگاهی از مغز گفت: این هفته سال‌هاست که در دنیا نام‌گذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می‌کنند و امسال برای دومین بار، برنامه‌های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: هدف از مزین‌شدن این هفته به نام هفته «آگاهی از مغز» و اجرای برنامه‌های آموزشی در ارتباط با مغز و کارکردهای آن، «ارتقای بهداشت مغز در جامعه» است.

جغتایی خاطرنشان کرد: چون مغز فرمانده بدن و ارگانی است که تمام فعالیت‌ها، رفتار، غرایز، هیجانات، اراده و تفکر را رهبری می‌کند،  به همین دلیل دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند که بتوانند عامه مردم از آگاهی مغزشان اطلاع پیدا کنند و به بهداشت و سلامت مغزشان توجه بیشتری کنند و همانطور که دیگر ارگان‌های بدن را چکاپ می‌کنند،  مغزشان را نیز چکاپ کنند.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران افزود: ارتقای بهداشت مغز در جامعه به دو منظور انجام می‌شود؛ نخست اینکه افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند. دوم اینکه افراد جامعه با راه‌های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند.

جغتایی اضافه کرد: در واقع آگاهی‌رسانی از ویژگی و توانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز از طریق برنامه‌های این هفته اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه‌های آموزشی معرفی کرد و گفت: برنامه‌های پیش‌بینی شده برای عموم مردم، به خصوص کودکان، دانش‌آموزان، دانشجویان و افراد میانسال که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.

جغتایی با اشاره به یکی از روش‌های تقویت توانایی مغز، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال «ورزش هدفمند»، عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است و سبب می‌شود تا فاکتورهای رشد در مغز تولید شوند و این فاکتورها علاوه بر اینکه در یادگیری و فعالیت‌های خلاقانه موثر هستند، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهند شد.

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی گفت: اهم برنامه‌های هفته «آگاهی از مغز» با همکاری سازمان‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان‌های مردم نهاد اجرا خواهد شد.

منبع/ایسنا