22
سردردهای ورزشی به علتهای گوناگون بوجود می آید که احتمال دارد خطرناک یا بی خطر باشند. ورزشکاران باید از نشانه های سردردهای گوناگون مطلع باشند.

سردردهای ورزشی معمولا بعد از ورزش طولانی مدت و شدید ایجاد می‌شوند. ورزشهایی که باعث سردرد ورزش می‌شوند عبارتند از دویدن، قایقرانی، تنیس، شنا و وزنه برداری پزشکان سردرد‌های ورزشی را به دو قسمت تقسیم می‌کنند. گروه اول سردردهایی هستند که بی‌خطرند و می‌توان از آنها با مدتیشن جلوگیری کرد. گروه دوم سردردهایی هستند که بر اثر مشکلات مغزی ایجاد می‌شوند مانند خونریزی یا تومور مغزیی یا مشکلاتی در عروق کردند. سردردهای گروه دوم نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند.

گروه اول سردردها به شکل ضربه‌ای در سر احساس می شوند. بعد از ورزشهای شدید به وجودمی‌آیند و در هر دو سمت سر احساس می‌شوند.

گروه دوم سردردها به شکل ضربه‌ای هستند و علائم سردرد گروه اول را دارند اما همراه با حالت تهوع، بی‌هوشی، دوبینی و گردن درد هستند.

سردردهای گروه اول بین 5 تا 48 ساعت به طول می‌انجامند، سردردهای گروه دوم حداقل یک روز تا چند روز به طول می‌انجامند.

اگر ورزشکاران همچنین سردردهایی احساس کردند باید با پزشک مشورت کنند. به خصوص اگر سردردها ناگهانی ایجاد شود یا اولین بار باشد که همچنین سردرهایی حس می‌شود.

دلیل دقیق ایجاد شدن سردردهای ورزشی نوع اول کاملا مشخص نیست با این حال یک نظریه می‌گوید : این سردردها به دلیل انجام ورزش شدید و متسع شدن عروق خونی مغز ایجاد می‌شود.

سردردهای نوع دوم به دلیل مشکلات مختلفی از جمله خونریزی مغزی ، حالت‌های غیر عادی در عروق خونی مغز، تومورهای مغزی، کم شدن خونرسانی به قلب، عفونت و غیره در شرایط زیر احتمال سردردهای ورزشی بیشتر می‌شود:

– ورزش های هوای گرم

– ورزش در ارتفاع بالا

– سابقه میگرن

– سردردهای گروه اول معمولا در افراد جوان یا نوجوان ایجاد می‌شود، بهتر است در صورت احساس این سردردها به یک متخصص عصبی مراجعه کنید.

سردردهای ورزشی بیشتر در هوای گرم و مرطوب و در ارتفاع بالا ایجاد می‌شوند. گرم کردن بدن قبل از ورزشهای شدید می‌تواند به پیش گیری از سردردهای ورزشی کمک کند.

منبع-http://doctoreman.ir