شکلات

برخی خبرها بصورت شایعه در میان مردم و اینترنت پخش میشود که واقعیت ندارند و نباید هر خبری را بدون صحت اطلاعات قبول کرد.به تازگی شایعه شده که کرم شکلات فندقی سرطان زا است و خبرهایی در این خصوص در اینترنت و میان مردم پخش شده است.آیا واقعا کرم شکلات فندقی سرطان زاست یا شایعه ای بیشتر نیست؟

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو، شایعه سرطان زا بودن یکی از برندهای کرم شکلات فندقی را تکذیب کرد.

با تکذیب شایعاتی که در خصوص احتمال بالای سرطان زا بودن یکی از برندهای کرم شکلات فندقی که در کارخانه های ایتالیایی و لهستانی تولید می شود،باید  گفت: پروانه های این محصول از ابتدای سال ۱۳۹۰ در اداره کل نظارت بر مواد غذایی، پس از بررسی مدارک و مستندات مربوطه صادر و مجددا در سال ۹۴ تمدید گردید.

در زمان ورود فرآورده های غذایی، فاکتور های ایمنی و کیفیت از نظر ویژگی های شیمیایی و میکروبی مطابق با مقررات ملی و بهداشتی مربوطه مورد ارزیابی و آزمایش قرار می گیرد،این کرم کاکائو فندقی به ترتیب از ۲۰، ۴۷،۱۳ و ۷ درصد روغن، شکر، فندق، کاکائو و حدود ۹ درصد پودر شیر خشک و آب پنیر تشکیل شده است.

۱۰۰ گرم محصول مذکور دارای ۱۱ گرم اسید چرب اشباع و یک درصد گرم اسید چرب ترانس است که مصرف فرآورده های این چنینی از منظر دریافت بالای اسید چرب اشباع و ترانس از مواد خوراکی ممکن است سلامتی را با چالش مواجه کند اما اینکه سرطان زا باشد، بحثی است که مبنای قانونی ندارد.

هرچه میزان دریافت چربی های اشباع شده کم باشد سلامتی قلب بیشتر بوده و تناسب اندامت بهتر حفظ خواهد شد.

در موقع تهیه محصول به طرح برچسب اصالت و شماره پروانه بهداشتی ورود توجه کرده و از خرید محصولات فاقد مجوز وزارت بهداشت خودداری کنید.

منبع : تیتر شهر