بهتر است با برخی شایعات رایج در مورد مصرف گوجه فرنگی آشنا شوید برخی بر این باورند که این ماده غذایی می تواند باعث ابتلای ما به سرطان شود می خواهیم این باور تغذیه ای نادرست را بررسی کنیم با ما همراه باشید .

⛔️ متن باورغلط تغذیه ای:

  • گوجه فرنگی و سیب زمینی سرطان زا هستند و نباید مصرف شود.

✅ متن پاسخ:

گلیکو آلکالوییدها ، مواد سمی طبیعی هستند. سولانین در گوجه فرنگی سبز و یا سیب زمینی های در معرض نور ایجاد شده (ناحیه سبز زیر پوسته) و گیاه آن را برای دفاع از خود در مقابل حشرات و بیماری ها می سازد.

مصرف مقادیر بالای سولانین می تواند موجب مرگ شود و علایم مسمومیت شامل علائم گوارشی و عصبی نظیر اسهال، دردهای شکمی، احساس سوختگی در گلو، از دست رفتن حس ها، تب و فلجی می باشد. در حالت طبیعی میزان ۰/۵ تا ۱ میلی گرم سولانین در ۱۰۰ گرم سیب زمینی تازه وجود دارد که بیشتر در نواحی سطحی، زیر پوست غده ها، جوانه ها و پیرامون آن می باشد.

سولانین در سیب زمینی که درمعرض نور قرار داده شده و منجر به تغییر رنگ سیب زمین شده، به وجود می آید. همچنین گلیکو آلکالوییدی به نام توماتین در گوجه، بیشتر در گوجه فرنگی سبز وجود دارد. طی تحقیق و مطالعه ای که بر روی مقدار توماتین موجود در گوجه انجام شد، مشخص شد که مقدار توماتین گوجه فرنگی قرمز ۲/۳۱  میلی گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم گوجه و در گوجه فرنگی سبز، این مقدار به ۸/۷۹ میلی گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم گوجه فرنگی سبز می رسد.

در این مطالعه فقط  ۵ گوجه از ۱۰۰ گوجه فرنگی قرمز، سطح قابل تشخیصی از توماتین را نشان داده در حالی که این میزان در گوجه فرنگی سبز به ۶۱ از ۸۰ گوجه می رسید. در یک مطالعه دیگر مقدار دوز گلکو آلکالوئید قابل تحمل در بدن را ۵-۲ میلی گرم به ازای هرکیلوگرم از وزن بدن گزارش کرده است.


لینک مرتبط: شایعات تغذیه ای راجع به مرغ هورمونی