27

مسئله ای که درمورد بیشتر افراد چاق صدق می کند ، مسئله ی اشتهای آنهاست. کسی که چاق است ، اشتهای چند برابری نسبت به دیگر افراد دارد و همین موضوع باعث می شود که وزن او بیشتر و بیشتر شود. در این مطلب پرهیز های غذایی برای افراد چاق را خواهیم گفت.

به گفته متخصصان تغذیه، رژیم های لاغری که بدون تجویز پزشک انجام شده و حذف موادی از برنامه غذایی یا انجام کارهای سخت و طاقت فرسا را شامل شود، عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. این برنامه های غذایی سختگیرانه می تواند به اختلالات تغذیه ای و بروز انواع بیماری ها منجر شود. در عین حال، همیشه روی کارهایی که باید برای کاهش وزن انجام شود تاکید شده و برای این منظور راهکارهایی که باید انجام شوند ارائه شده اما توصیه ها و هشدارهای کمی درباره کارهای ممنوعی که برای لاغر شدن وجود دارد، صورت گرفته است. ما در این مطلب به مواردی خواهیم پرداخت که ممکن است بسیار هم معمول باشند اما متخصصان توصیه می کنند از آن ها پرهیز کنید. بنابراین اگر شما هم یکی از کسانی هستید که قصد لاغر شدن دارید، بهتر است این مطلب را بخوانید تا بدانید چه کارهایی را نباید در راه رسیدن به این هدف تان انجام دهید.

۱. داروهای لاغری را دور بریزید

همه ما روزانه در آگهی های گوناگون با تبلیغات انواع قرص و کپسول جادویی، استثنایی و معجزه گر لاغری مواجه می شویم که وعده می دهند ظرف زمان بسیار کمی افراد استفاده کننده را لاغر کنند. این شرکت ها با نظرسنجی متقاضیان و دانستن این موضوع که امروزه بسیاری از افراد خود را با مدل ها و هنرمند ها مقایسه کرده و می خواهند اندام خود را به شکل آن ها درآورند، دام های گسترده ای پهن کرده اند تا از افرادی که از اندام خود رضایت ندارند، سوءاستفاده کنند. بسیاری از افراد بدون آگاهی نیز به دام این موسسه ها می افتند اما مسئله اینجاست که متاسفانه این سوءاستفاده علاوه بر ضرر مالی، می تواند سلامت و گاهی جان افراد را نیز به خطر بیندازد. به گفته متخصصان، قرص های لاغری که بدون نسخه پزشک و توسط افراد عادی به فروش می رسند ممکن است بی ضرر و مفید به نظر برسند اما عوارض زیادی دارند و در بهترین حالت، بی اثر هستند. کارشناسان همچنین هشدار می دهند در بیشتر این داروها از کلماتی همچون طبیعی و غیرمصنوعی استفاده می شود تا خریداران را گمراه و به آن ها اینطور القا کند که استفاده از این محصولات زیانی ندارد. بنابراین توصیه می شود بهتر است به جای اعتماد کردن به چنین قرص و کپسول هایی، حتی آن ها که برچسب طبیعی و از این قبیل موارد را دارند، از خود طبیعت کمک گرفته و با گنجاندن غذای سالم در برنامه غذایی تان به جای انواع فست فود و غذاهای چرب و پرکالری، رژیم سالم و موثری بگیرید.

۲. پنبه این روش ها را از گوش تان درآورید!

حتما شما هم این روش را شنیده اید که افرادی که به طور وسواسی روی وزن و تناسب اندام شان حساس هستند، بعد از غذا خوردن با مصرف کردن یکسری قرص یا به طرق دیگر، کاری می کنند که حال شان به هم بخورد تا غذایی که خورده اند از معده شان بیرون بیاید که مبادا چاق شوند! این روش اگر چه بیشتر در بین دخترهای نوجوان طرفدار دارد اما با توجه به افزایش علاقه سایر سنین به تناسب اندام، در سنین بیشتر هم به چشم می خورد که جای نگرانی دارد زیرا با بر هم زدن کارکرد طبیعی دستگاه های بدن، مشکلات بسیاری پیش خواهد آمد.

علاوه بر این، ممکن است روش های دیگری نیز بشنوید به عنوان مثال جویدن غذا و سپس قورت ندادن و دور ریختن آن یا استفاده از داروهای ملین؛ اما به یاد داشته باشید این روش های ناسالم و رفتارهای خطرناک مجموعه ای از مشکلات مربوط به سلامت را به وجود خواهند آورد و نخستین مرحله از اختلالات تغذیه ای به شمار می روند.

هیچ کدام از این روش ها توسط کارشناسان تغذیه و متخصصان لاغری توصیه نمی شوند و آن ها تاکید می کنند خوردن و نوشیدن کنترل شده و طبق برنامه، بسیار سالم تر و کاراتر از این روش هاست. آن ها در عین حال هشدار می دهند اگر نمی توانید روی میزان غذایی که می خورید کنترل داشته باشید و به نظرتان دچار بیش خواری هستید، بهتر است به جای دست زدن به چنین اقدامات خطرناکی به پزشک مراجعه کنید.

۳. سم زدایی نکنید

در بین روش های لاغری، یکی از روش هایی که شاید کمتر شناخته شده باشد، سم زدایی است. امروزه موسسه های ویژه لاغری به تبلیغ این روش پرداخته و وعده لاغر شدن با استفاده از چسب ها یا دستگاه های سم زدا از بدن را به مشتریان شان می دهند. این در حالی است که این روش ممکن است به کاهش وزن منجر شود اما خطرات آن را نباید نادیده گرفت از جمله این که با ریسک بالای کم آبی شدید بدن و پیامدهای آن همراه است.از دست دادن مقدار زیادی از مایعات بدن بدون نظارت پزشکی یا بدون دلیل موجه، کار پرخطری است و در عین حال اگر با رژیم سخت و شدید غذایی همراه شود پرخطرتر نیز خواهد شد. به جای این کار، چرا از روش های طبیعی سم زدایی بدن استفاده نکنید؟ بهترین راه برای این منظور، مصرف نوشیدنی هایی است که برای سم زدایی مفید هستند که یکی از بهترین آن ها چای است. برای تنوع بخشیدن به چای مصرفی می توانید انواع چای شامل چای نعنا، چای زنجبیل و چای سبز را هم امتحان کنید که همان اثربخشی را دارند. نوشیدنی هایی که با لیمو مصرف می شوند نیز سم زداهایی قوی به ویژه برای دستگاه گوارش هستند همچنین آب آلبالو یکی دیگر از این سم زداهاست که با افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش سریع تر وزن منجر می شود.

۴. گرسنگی کشیدن ممنوع!

رژیم های سخت و شدید مبنی بر غذا نخوردن و گرسنگی کشیدن های طولانی مدت ممکن است به کاهش وزن منجر شوند اما به دلیل ناکافی بودن کالری های دریافتی بدن، ریسک ابتلا به بیماری های مختلف افزایش می یابد ضمن این که بیشتر افرادی که این نوع رژیم را انتخاب می کنند، طولی نمی کشد که به همان وزن قبلی می رسند و حتی تحقیقات نشان داده گاهی چاق تر شده اند. کاهش وزن سریع با استفاده از رژیم های غذایی سخت و کم کالری باعث از دست رفتن آب بدن و کاهش حجم عضلات و چربی های بدن می شود. با این کار سرعت سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کرده و بدن احتیاج کمتری به کالری خواهد داشت؛ این حالت بعد از مدتی باعث افزایش چربی های اضافه در بدن شده و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سندرم متابولیک و دیابت را بیشتر می کند. بنابراین برای پیشگیری از این قضیه، بهتر است رژیم تان طوری باشد که میزان کالری که روزانه دریافت می کنید به کمتر از ۱۲۰۰ کالری کاهش پیدا نکند در غیراین صورت با عواقب آن روبه رو خواهید بود.

۵. داروهای مجاز هم غیرمجازند!

استفاده از داروهایی که برای درمان بیماری های دیگر است اما برای لاغر شدن نیز ممکن است به گوش تان خورده باشد، اشتباهی است که شاید فرصتی برای جبران آن برای تان باقی نماند.خطراتی که سوءاستفاده از داروهایی مانند داروهای مربوط به تیروئید، داروهای دیابت و بعضی داروهای اختلالات روانی دارند، بسیار بیشتر از منفعتی است که از لاغر شدن به دست می آید. اعتیاد جسمی و روانی، مشکلات اجتماعی و مالی، اضطراب، سردردهای شدید، سکته و مشکلات قلبی، ریوی و کلیوی تنها بخشی از عوارض این کار است.

۶. سیگارتان را له کنید!

این باور از زمان های قدیم وجود داشته که استفاده از مواد دخانی، لاغری به همراه دارد و امروزه بسیاری از جوان هایی که می خواهند خوش اندام باشند بنا بر همین باور، به سیگار کشیدن رو می آورند.

درست است که شواهدی در دست است که نیکوتین میزان اشتها را کاهش می دهد اما شواهد قوی تری نیز مبنی بر مضرات سیگار کشیدن برای بدن در دست است و می توان گفت ضررهای سیگار کشیدن به قدری زیاد است که استفاده از این روش برای کاهش اشتها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تقریبا می توان گفت هیچ عضوی از بدن نیست که از مضرات سیگار در امان باشد و با دانستن این که انواع سرطان ها، بیماری های قلبی – عروقی، مشکلات تنفسی و انواع و اقسام بیماری ها و اختلالات دیگر در کمین سیگاری هاست، جای تعجب است که هنوز افرادی هستند که به خاطر لاغری به این روش متوسل می شوند. در کنار دانستن تمام این عوارض، اگر باز هم آنقدر لاغری برای تان مهم بود که وسوسه شدید به خاطر آن سیگار بکشید، بهتر است این را هم بدانید که چاق شدن یکی از عوارضی است که اگر بخواهید سیگار را ترک کنید در انتظارتان خواهد بود.

 

 

پس چه کار کنیم؟!

نگران نباشید، با خواندن کارهایی که نباید برای لاغر شدن انجام دهید، نباید امیدتان را از دست بدهید و فکر کنید از هیچ طریقی نمی توان به وزن مورد نظر دست پیدا کرد بلکه با انتخاب راهکارهای درست می توانید قدم به قدم به این هدف تان نزدیک شوید. تحقیقات نشان می دهد بهترین رژیم، رژیمی است که متناسب با سبک زندگی تان باشد و بتوانید آن را آهسته و پیوسته اجرا کنید نه این که یک رژیم سخت و فشرده که برای مدت کوتاهی اجرا شده و بعد از گذشت چند روز آن را رها کنید. برای این منظور با یک بررسی کلی نیازهای بدن تان به انواع مواد غذایی، آن هایی را که پرکالری تر هستند و احتمال چاقی تان را افزایش می دهند از فهرست حذف کرده یا مصرف شان را کم کنید. ثبت نام در یک باشگاه ورزشی یا انجام دادن حرکات ورزشی ساده در طول روز در خانه یا پیاده روی کردن، در کنار کنترل غذاهایی که می خورید بهترین راهکارها برای کاهش وزن به صورت سالم و عادی است. همچنین در کنار تمام توجهی که به جسم تان می کنید، ذهن و روان تان را نیز از یاد نبرید. براساس پژوهش های صورت گرفته، کاهش استرس می تواند به لاغر شدن منجر شود زیرا هنگامی که استرس داشته باشید، هورمونی به نام کورتیزول در بدن تان ترشح می شود که اشتها را افزایش می دهد و در نتیجه بیشتر خوردن و بیشتر چاق شدن را در پی دارد. با تمام این ها اگر تلاش های تان نتیجه نداد، به جای گوش دادن به حرف افراد غیرمتخصص، روش کم هزینه تر و مطمئن تری را انتخاب کنید که همان کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه است.