می خواهید زمان سرماخوردگی خود را، کم کنید؟ مهم نیست شما در مورد اجتناب از میکروب ها چقدر هوشیار هستید، شانس شما با یک سرما در این فصل بسیار کم است. سرفه، گلودرد، گرفتگی بینی معمولاً در یک هفته فروکش می کند، اما اگر علامت های سرماخوردگی طول کشید و حال شما به جای بهتر شدن، بدتر شد، در اینجا باید به چند نکته اشاره کرد.

هورمون استرس و هورمون کورتیزول می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند. می توانید استرس را از طریق یوگا، مدیتیشن و یا ورزش  از بین ببرید و عوامل بیماری سرماخوردگی را با توجه به نکات زیر بهتر بشناسید و برای بهبود خود عاقلانه تر تصمیم بگیرید.

خواب:

استراحت کافی برای مبارزه با عفونت مؤثر می باشد، در واقع خواب راهی برای شارژ بدن و استراحت می باشد و خواب آرام در کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن خیلی اهمیت دارد. ۷ یا ۸ ساعت خواب در شب ایده آل می باشد.

شما یک فرد سیگاری هستید:

علامت های سرماخوردگی، معمولاً در افراد سیگاری شدید تر از افراد غیر سیگاری است و بهبود از بیماری نیز کمی بیشتر طول می کشد.

شما مفاصل ضد احتقان دارید:

اگر شما احساس گرفتگی مجاری تنفسی می کنید، اسپری بینی می تواند یک تسکین موقت به وجود بیاورد؛ اما مصرف بی رویه از آن ضرر دارد. استفاده ی بی رویه ی شما از این اسپری ها ممکن است باعث شود شما به آن اعتیاد پیدا کنید و این باعث التهاب دائمی بینی شما شود.

ورزش:

آرام ورزش کنید، ورزش شدید در سیستم ایمنی بدن شما، استرس اضافی ایجاد می کند. بنابراین سعی کنید فعالیت های سبک مانند یوگا یا پیاده روی انجام دهید.

آلرژی:

فصل بهار تنها زمان بروز آلرژی برای بدن نیست، آلرژی های داخلی مانند گرد و غبار و موی حیوانات می توانند آلرژی را در طول سال تشدید کنند. اگر نشانه هایی مانند: آبریزش بینی، سرفه و گلودرد، بیش از یک هفته در شما اتفاق افتاد، ممکن است شما به آلرژی مبتلا شده باشید که باید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مورد جدی تر که باید به آن اهمیت داد این است که اگر سایر علامت ها مانند: خستگی، تب، درد عضلانی، فشار بر روی سینوس ها در شما وجود داشت ممکن است یک عفونت جدی تر در شما وجود داشته باشد که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف و شما را در معرض خطر عفونت های دیگر مانند برونشیت، عفونت گوش و یا حتی ذات الریه قرار دهد.

منبع: دکتر سلام