29

اخلاق بد مسئله ای است که شاید در مدت زمان کوتاه قابل قبول باشد ، اما زندگی کردن با فردی که دائما عصبی است ، یک مشکل اساسی و آزار دهنده به حساب می آید ، اگر شما بد اخلاق هستید و یا کسی در نزدیکی شما خلق و خوی بدی دارد ، این مطلب را بخوانید.

یکی از رایج ترین سوال هایی که همواره در ذهن مردم وجود دارد، این است که آیا مصرف مواد غذایی خاصی باعث آرامش روانی می شود؟ یا اینکه خوراکی هایی وجود دارند که مصرف آنها باعث ایجاد استرس یا بدخلق شدن بشود؟ در این مقاله سعی کرده ایم به برخی از خوراکی های آرام بخش و استرس زا که بسیاری از مردم آنها را در سفره خانواده شان دارند، اشاره ای کنیم تا شما هم بتوانید با شناختن این خوراکی ها، انتخاب های بهتری در خورد و خوراکتان داشته باشید…

برای ایجاد سهولت در شناسایی نوع مواد غذایی آرام بخش و استرس زا این مقاله را از دو دیدگاه بررسی می کنیم؛ یعنی ابتدا اشاره ای به خوراکی های آرام بخش خواهیم داشت و سپس به تحلیل خوراکی های استرس زا و عادت های غذایی ای که باعث ایجاد تنش در فرد می شوند، خواهیم پرداخت.

 

 

خوراکی های آرام بخش

خوراکی هایی وجود دارند که رسیدن به آرامش پس از مصرف آنها به اثبات رسیده است. ماهی، یکی از این خوراکی های آرام بخش است. وجود اسیدهای چرب امگا۳ در این ماده غذایی باعث کاهش استرس می شود. خوردن ماهی می تواند روی اعصاب ما تاثیر مثبت بگذارد و باعث ایجاد آرامش در بدنمان شود. به همین دلیل شاید بتوان ماهی را نوعی مسکن اعصاب دانست. جو، یکی دیگر از موادی است که خاصیت آرام بخش بودن آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. بتاپروپان و کربوهیدرات های موجود در این ماده غذایی هم می توانند به ایجاد آرامش در افراد کمک کنند. بد نیست بدانید حتی دیده شده افرادی که شب ها یک پیاله سوپ جو مصرف می کنند، آرامش بیشتری هنگام خواب دارند و خواب راحت تری را هم تجربه می کنند. بستنی و شکلات هم از خوراکی های آرام بخش محسوب می شوند.

مصرف هر دوی این خوراکی ها باعث ترشح هورمون بتاآندورفین از هیپوفیز خواهد شد. ترشح و افزایش سطح این هورمون در بدن هم باعث ایجاد آرامش روانی در فرد مصرف کننده می شود. البته باید توجه داشته باشید که ایجاد خواص آرام بخشی این مواد تا زمانی امکان پذیر است که آنها را به صورت متعادل و به اندازه مصرف کنیم. چای هم حاوی ترکیب های فنولی است و این ترکیب ها روی اعصاب اثر می گذارند و در ایجاد آرامش به ما کمک می کنند. به علاوه، نوشیدن ۴ تا ۵ فنجان چای در طول روز، باعث کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) خون می شود. شیر، ماست و دوغ هم جزو خوراکی های آرام بخش، طبقه بندی می شوند. مصرف این محصولات به دو دلیل باعث ایجاد آرامش می شود؛ اول به دلیل نوع پروتئین موجود در آنها و دوم هم به دلیل اینکه پس از مصرف شیر و ماست، جذب ماده قندی موجود در آنها باعث افزایش نوعی اسیدآمینه (تریپتوفان) در خون می شود و به همین دلیل هم نوعی آرامش عصبی در فرد مصرف کننده به وجود می آید. کاهو هم به دلیل دارابودن ماده ای به نام لاکتوسین، خوراکی آرام بخش است.

به همین دلیل توصیه می شود در صورت امکان در وعده شام خود، چند برگ کاهو همراه یک لیوان دوغ کم نمک هم میل کنید تا خواب آرام تری داشته باشید. جذب قندهای ساده مانند قند موجود در عسل هم باعث بالا رفتن سطح تریپتوفان موجود در مغز می شود. این ماده در مغز به سروتونین که نوعی ماده آرام بخش است، تبدیل می شود و حس آرامش را برای فرد به ارمغان می آورد. سیب، گیلاس، انگور و حتی آب هم جزو خوراکی های آرام بخش محسوب می شود و بهتر است در فصلشان استفاده شوند.

 

 

خوراکی های استرس زا

حالا که به خوراکی های آرام بخش اشاره کردیم، بد نیست اشاره مختصری هم به خوراکی های استرس زا داشته باشیم. به طور کلی، لیست خوراکی های استرس زا، محدودتر از خوراکی های آرام بخش است اما در این قسمت به مهم ترین آنها اشاره می کنیم. غذاهای سرخ کردنی و پرادویه در صدر فهرست خوراکی های استرس زا قرار دارند. به خصوص غذاهای پرادویه باعث از بین رفتن آرامش اعصاب می شوند. یعنی این خوراکی ها روی اعصاب سمپاتیک که اعصاب تندکننده حرکات هستند، تاثیر می گذارند و به این ترتیب باعث سلب آرامش روانی فرد مصرف کننده و ایجاد هیجان و تهییج عواطف در او می شوند. به همین خاطر به تمام خانواده ها توصیه می شود که برای حفظ آرامش خود و اعضای خانواده شان تا حد امکان مصرف غذاهای سرخ کردنی و سرشار از انواع ادویه ها را در برنامه غذایی شان محدود کنند.

این در حالی است که مصرف موادی مانند ماست، باعث تحت تاثیر قرار گرفتن اعصاب پاراسمپاتیک که کندکننده حرکات است، می شود و به همین خاطر ماست آرام بخش محسوب شده و غذاهای سرخ شده و پرادویه استرس زا هستند. مواد غذایی فرآوری شده و حاوی افزودنی مانند سوسیس و کالباس هم می توانند باعث ایجاد استرس و به هم ریختن اعصاب شوند بنابراین کسانی که عادت دارند مدام در خارج از منزل غذاهای سرخ کردنی یا فست فودهای حاوی سوسیس و کالباس بخورند باید حواسشان باشد که با این کار باعث ایجاد استرس و دور شدن آرامش از خود می شوند. از طرف دیگر، خوردن غذاهای پرکالری هم می تواند منجر به ایجاد چاقی و عوارض ناشی از آن مانند استرس یا بدخلق شدن افراد شود. افزودنی های موجود در نوشیدنی ها یا مواد غذایی کنسروی هم می توانند تا حدی باعث ایجاد استرس شوند بنابراین هنگام خرید محصولات غذایی سعی کنید انواعی از این محصولات را انتخاب کنید که مواد افزودنی نداشته باشند و تا می توانید مصرف خوراکی های حاوی افزودنی را در رژیم غذایی تان به حداقل برسانید.