پزشک مخصوص رئیس جمهور آمریکا،ترامپ اظهار داشته است که در چند دهه اخیر ترامپ روزانه از داروی finasteride که با نام تجاری Propecia شناخته می شود استفاده می کند.این دارو نوعی داروی پروستات محسوب می‌شود و ترامپ به منظور تحریک رویش موی سر از آن استفاده می کند.


استفاده ترامپ از این دارو پاسخی است به پرسش پزشکان درباره پایین بودن میزان PSA خون (آنتی‌ژن اختصاصی پروستات) در آزمایشاتی که تاکنون از او به عمل آمده است. اندازه‌گیری PSA به عنوان شاخص سرطان پروستات کاربرد دارد. روزنامه نیویورک تایمز برای آگاهی از سلامت ترامپ چندین بار با مطب دکتر برنشتاین در منهتن نیویورک تماس داشته است.

برونشتاین 69 ساله موهای پرپشت خودش و ترامپ را مدیون استفاده از این دارو می‌داند. در ادامه او بیان می‌دارد که شخص ترامپ را از هنگامی که مبارزات انتخاباتی را شروع کرده ندیده و نامه 4 بندی وی، که در آن اعلام کرده بود در صورتی که ترامپ انتخاب شود، آمریکا سالم‌ترین رییس جمهور تاریخ خود را دارا خواهد شد، در غیاب ترامپ وعدم معاینه بالینی وی و در یک زمان کوتاه 5 دقیقه‌ای در حضور مشاور و محافظ شخصی او نگارش شده است.

با افشای استفاده رییس جمهورآمریکا از داروی پروپشیا، توجه همگان و بخصوص صاحبنظران به عوارض جانبی مصرف آن جلب شده است. مهم‌ترین عوارض عبارتند از آشفتگی فکری و ضعف قوای جنسی. به غیر از این دو عارضه اصلی، کلا ایمنی مصرف آن زیر سوال است. پس از آنکه مشاهدات متعددی از عوارض مصرف این دارو گزارش شد، چگونگی عملکرد آن دوباره مورد مطالعه قرار گرفت و به نظر می‌رسد که عوارض جانبی بیشتر و شدیدتر از آن هستند که هنگام اخذ مجوز از FDA گزارش شده بود. عوارض مشاهده شده از قبیل ضعف قوای جنسی، افسردگی مزمن، بی‌خوابی، تمایل به خودکشی، فراموشی، عدم تمرکز و آشفتگی ذهنی بسیار رایج بوده و برخی عوارض از جمله تمایل به خودکشی تا مدت‌ها پس از قطع دارو ادامه دارد. درخواست لغو مجوز ساخت دارو از سوی FDA در یک پرونده قضایی مطرح شده است. از سال 2011 تا کنون 1245 مورد شکایت فردی از شرکت داروسازی MERK سازنده این دارو به علت ضعف بروشور آن در اطلاع‌رسانی درباره عوارض جانبی مصرف، به ثبت رسیده است. شیوع عوارض به حدی بالاست که جامعه پزشکی در گفتمان روزمره خود عبارت سندرم پس مصرف فیناستراید (پروپشیا ) PFS را به سبب ادامه ظهور علایم تا مدت‌ها پس از قطع مصرف آن وارد کرده و به مصرف‌کنندگان تاکید می‌کند از ادامه مصرف خودداری کنند. علیرغم اینکه انستیتوی ملی سلامت نیز PFS را در فهرست نشانگان خود جای داده، شرکت مرک اعلام کرده که با قاطعیت از ایمنی مصرف آن پشتیبانی می‌کند.

پس از آشکار شدن استفاده ترامپ از این دارو سوالات زیادی ذهن صاحب‌نظران را به خود مشغول کرده است. اینکه رییس جمهور از چه داروهای دیگری استفاده می‌کند و عوارض مصرف این داروها چه تاثیری بر سلامت جسم و روان او دارد؟سپید

 

منبع: شفا آنلاین