سفر هوایی ممکن است از لحاظ جسمی به شما آسیب برساند یا باعث ایجاد بیماری در شما شود. جابجایی از طریق آسمان با سرعت های بالا می تواند برای بدن شما تجربه ناخوشایندی را ایجاد کند. عواملی وجود دارد که شما می توانید با انجام دادن آنها از این مشکلات اجتناب کنید.


هوای خشک پوست شما را خراب می کند و باعث بیمار شدن شما می شود:

هوا در ارتفاعات بالا بسیار خشک تر از سطح زمین است. هوایی مانند جو موجود در صحرا می تواند پوست شما را خشک و چشم شما را دچار خارش کند. اگر پوست شما چرب باشد، هوای خشک باعث می شود رطوبت پوست شما از بین برود. هوای خشک می تواند رطوبت را از ریه ها خارج کند و در این حالت نفس کشیدن برای شما سخت تر می شود، به خصوص اگر شما آسم داشته باشید.

در هوای خشک غشاهای مخاطی به خوبی عمل نمی کنند و میکروب ها می توانند به سیستم بدن شما حمله کنند. در هنگام پرواز در هر ساعت مقداری آب بنوشید و از نوشیدنی های رطوبت گیر مثل قهوه اجتناب کنید. برای جلوگیری از خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده نمایید و برای مرطوب نگه داشتن پوست تان از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

جاذبه باعث تورم پا می شود:

زمانی که شما نشسته اید گرانش باعث می شود پای شما ورم کند، این موضوع معمولاً یک مشکل نیست؛ زیرا عضلات پاها مایع اضافی را از طریق حرکت خود بدن، به اطراف پمپاژ می کنند، اما زمانی که شما در هواپیما روی صندلی نشسته اید، مایع ساخته شده باعث تورم پاها می شود و این می تواند برای شما ناراحت کننده باشد. بنابراین بهتر است بلند شوید و برای یک دقیقه در هر ساعت راه بروید کنید. اما اگر شما کنار پنجره هستید و نمی توانید بلند شوید، می توانید در حالی که نشسته اید تمرین های کششی و انعطافی پا و مچ پا را انجام دهید.

فشار هوا باعث می شود شما نفخ کنید:

حتی اگر هوا در کابین شما تحت فشار باشد، در هواپیما فشار هوا هنوز هم بسیار پایین تر از سطح زمین می باشد، فشار پایین تر باعث می شود حرکت گازها در روده گسترش یابد و در نتیجه باعث ایجاد نفخ می شود و این باعث ایجاد ناراحتی در معده ی شما می شود. شما می توانید فشار هوا را در هواپیما تغییر دهید. در طول پرواز خود در اطراف کابین راه بروید، و یا از داروهای ضد نفخ استفاده کنید.

تغییر زمان باعث می شود که شما خسته و بدخلق شوید:

هنگامی که شما به یک منطقه ی زمانی دیگر پرواز می کنید، این باعث می شود در طول روز احساس خستگی کنید و یا مدت زمان زیادی طول می کشد تا شما بخوابید. شما در نور طبیعی مقدار زیادی از زمان خود را صرف می کنید و این نقش مهمی در تنظیم تولید هورمون خواب (ملاتونین) دارد و باعث می شود بدن شما در طول روز بیدار باشد و احساس خواب آلودگی برای شما به وجود آید.

تغییر در برنامه باعث بروز یبوست در شما می شود:

اگر شما به طور عادی پس از خوردن صبحانه، اجابت مزاج آسانی در صبح دارید، تغییر در روال برنامه عادی شما می تواند باعث یبوست و کم شدن آب بدن شود و نشستن های طولانی آن را بدتر می کند. خوردن غذاهای با فیبر بالا مانند جو دو سر، در روزی که عازم سفر هستید یا یک روز قبل از سفر، به شما کمک می کند که یبوست خود را برطرف کنید و نیز می توانید از مسهل (نرم کننده های شکم) استفاده کنید.

در هنگام فرود هواپیما سر درد را احساس می کنید:

هنگامی که هواپیما در حال فرود آمدن است، لوله ی پشت پرده ی گوش برای تنظیم فشار هوا به سرعت تغییر می کند و فعالیت بیشتری انجام می دهد که منجر به سر درد شما می شود البته اگر شما بیمار باشید یا آلرژی داشته باشید، این می تواند یک خلأ در گوش میانی شما به وجود آورد. خلأ در پرده گوش می تواند به سر درد یا گوش درد جدی منجر شود.

گوش درد در مدت کوتاهی پس از رسیدن شما به زمین برطرف می شود. اما اگر شما یک سرماخوردگی، آلرژی یا فشار و ناراحتی داشته باشید، درد ممکن است برای چند روز طول بکشد. جویدن آدامس هنگام فرود می تواند به کاهش ناراحتی های احتمالی شما کمک کند.

منبع: دکتر سلام