بهتر است به سلامت بینایی تان بیشتر اهمیت دهید و قطره های چشمی را به صورت خودسرانه تهیه و استفاده نکنید انواع قطره های چشمی عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی تان در بر دارند باید این قطره ها با مشورت و تایید پزشک متخصص استفاده شوند رعایت بهداشت در این ناحیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

میثم میرعشقی: مصرف خودسرانه دارو در کشور ما بسیار نگران کننده است و سالانه تعداد قابل توجهی از هموطنان به این دلیل با انواع مسمومیت و سایر مشکلات جسمی مواجه می‌شوند. از جمله این داروهای حساس قطره‌های چشمی است که با وجود ظاهر ساده‌شان، می‌توانند در صورت مصرف نادرست یا خودسرانه عواقب سخت و حتی جبران‌ناپذیر داشته باشد.
ساده، پرکاربرد، دردسرساز
، قطره‌های چشمی ظاهر ساده‌ای دارند و اغلب افراد، آنها را مانند تمام داروهای مایع گونه‌ای که درون ظرف قطره قرار دارند، می‌شناسند در نتیجه اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند. جالب است بدانید تقریبا 95 درصد داروهای چشمی قطره‌ها هستند. برای همین مانند سایر داروها نظیر قرص یا شربت این دارو نیز اهمیت خودش را دارد. حتی داروی مربوط به سرطان چشم یا عفونت‌های چشمی از نوع چنین قطره‌هایی است.
توصیه: قطره های چشمی را ساده نبینید و بدون تجویز پزشک یا خودسرانه آنها را مصرف نکنید.
جلوگیری از ورود میکروب ها
تمام قطره برای آلوده نبودن به عفونت‌های میکروبی در مراحل تولید استریل شده و روی برچسب تجاری آنها عبارت «استریل» درج می‌شود. پس نباید آن را با قطره استریل کننده یا پاک کننده اشتباه گرفت. این قطره‌ها فقط برای استفاده در چشم کاربرد دارند و نباید از آنها برای تمیزکردن چشم استفاده کرد.
توصیه: بهترین راه حل برای تمیز کردن چشم‌ها شست‌وشو با آب ملایم و شامپوی بچه است.
مراقبت از سر قطره چکان
همه قطره‌ها دارای یک سر قطره‌چکان هستند و دارو به مقدار معین از نازل آن خارج می‌شود. سر قطره‌چکان هم همیشه باید استریل بماند تا آلودگی‌های محیطی یا میکروبی وارد بطری نگهداری دارو نشوند، زیرا در غیراین صورت محیط کشت خوبی برای رشد چند برابری میکروب‌ها ایجاد می‌شود. این میکروب‌ها در صورت ورود به چشم می‌توانند بیماری‌های دیگری ایجاد کنند.
توصیه: از برخورد دست با نازل قطره چکان یا جداره داخلی درپوش بطری خودداری کنید.
*جراح و متخصص چشم پزشکی

روزنامه سپید