جراحان داوطلب در قالب یک تیم به مناطق محروم سیستان و بلوچستان حضور یافتند و بیشتر از صد ها نفر که دارای مشکلات پزشکی بودند را با یک روحیه فداکارانه و رایگان جراحی کردند که بیشترین عمل های جراحی مربوط به شکاف لب و سر صورت بود.تیم جراحان پلاستیک داوطلب خدمت در مناطق محروم طی هفدهمین سفر پزشکی خود به سیستان و بلوچستان بیش از چند صد میلیون خدمات تخصصی و جراحی رایگان ارائه کردند و در نهایت ۶۰۰ ویزیت تخصصی و ۶۲ جراحی ظزیف شکاف لب و کام را برای محرومان انجام دادند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، هفدهمین اعزام تیم جراحان پلاستیک داوطلب خدمت در مناطق محروم به مناسبت ایام دهه فجر در استان سیستان و بلوچستان صورت پذیرد. در این راستا پیچیده‌ترین جراحی‌های پلاستیک در مناطق محروم توسط عضو ایرانی آکادمی جراحان پلاستیک اروپا و تیم فوق تخصصی‌اش با اتکاء به روحیه بسیجی و به صورت رایگان انجامش شد.

در این رابطه دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی معروف به «فرشته صورت زخمی‌ها» به عنوان مسئول این گروه جراحی جهادی در تشریح اقدامات صورت پذیرفته به تسنیم عنوان کرد: در مدت 5 تا 6 روز با همت این تیم جراحی پلاستیک بالغ بر600 ویزیت تخصصی انجام شد که بیشترین مربوط به ناهنجاری‌های شکاف لب، کام و سر و صورت بود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بهترین سن برای مداخلات درمانی شکاف لب و کام در سنین پایین است، ادامه داد: در نهایت طی 5 تا 6 روز از 15 تا 20 بهمن و با حضور تیم 15 نفره جراح پلاستیک، ارتوپد، فوق تخصص بیهوشى کودکان، روانشاس بالینى، پرستار اتاق عمل، تکنسین بیهوشى، عکاس پزشکى و متخصص IT بالغ بر 62 جراحی شکاف لب و کام صورت پذیرفت.

عضو آکادمی جراحان پلاستیک اروپا با بیان اینکه تمام وسائل جراحی و هزینه‌های ایاب و ذهاب این تیم به صورت شخصی تقبل می‌شود، عنوان کرد: مابقی نیازها نیز در بیمارستان امیرالمؤمنین زابل و به همت دانشگاه علوم پزشکى زابل پوشش داده شد.

کلانتر هرمزی درباره چگونگی حمایت‌ها از تیم جراحان پلاستیک داوطلب خدمت در مناطق محروم توضیح داد: این تیم هرگز کمک مالی نگرفته و نمی‌گیرد و متکی به هیچ سازمان و یا بنیادی نیست ولی اگر در آینده نهادی آمادگی همکاری داشته باشند بیشترین نیازی که در این گونه اعزام‌ها خواهیم داشت تجهیزات پزشکی از جمله نخ و سوزن جراحی، دستکش‌های مخصوص و همچنین چسب و پانسمان‌ مخصوص است ولی به هیچ عنوان مشارکت و یا کمک مالی دریافت نمی‌کنیم.

عضو آکادمی جراحان پلاستیک اروپا درباره هزینه‌ کرد جراحی این بیماران خاطرنشان کرد: تمام هزینه‌ها برای بیماران رایگان بود ولی اگر این بیماران می‌خواستند برای این جراحی‌ها به تهران مراجعه کنند با توجه به تعرفه دولتی در بیمارستان‌های خصوصی برای هر جراحی باید 5 تا 7 میلیون می‌پرداختند که این 62 نفر تمام جراحی‌ آنان رایگان صورت پذیرفت و 600 ویزیت تخصصی که هر کدام 50 هزار تومان هزینه می‌برد نیز رایگان انجام شد و این هزینه‌ها جدا از هزینه‌های ایاب و ذهاب و اسکان در تهران به حساب می‌آید، زیرا به طور متوسط چنین بیمارانی باید 10 روز در تهران مستقر می‌شدند که هر شب حداقل 200 هزار تومان باید هزینه هتل می‌دادند.

به گزارش تسنیم، تیم جراحان پلاستیک داوطلب خدمت در مناطق محروم با ابتکار دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی چند سالی است که به مناسبت‌های متعدد از جمله ولادت‌ها، مناسبت‌های انقلابی و … با سفر به مناطق محروم و کم‌برخوردار بدون هیچ چشم‌داشت و کمک‌های دولتی و حتی خیریه‌ها اقدام به ویزیت تخصصی و جراحی‌های پلاستیک رایگان می‌کند.

دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی؛ فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو آکادمی جراحان پلاستیک اروپا است که تاکنون بیش از صدها جراحی جمجمه جدا از جراحی‌های سر و صورت انجام داده است و به عنوان معدود جراحان پلاستیک متبحر در خاورمیانه در زمینه جراحی جمجمه اطفال شناخته می‌شود، کلانتر هرمزی از دوران دفاع مقدس و حضور رهبر معظم انقلاب و شهید دکتر مصطفی چمران خاطرات بکری دارد، بطوریکه از شلیک نخستین تا آخرین گلوله در جبهه‌ها حضور داشته است و در حوزه علوم و دانش نیز از جمله نخبگان پزشکی ایران و دنیا به حساب می‌آید.

منبع/تسنیم