داشتن دندان های زیبا می تواند زیبایی چهره و به ویژه لبخند شما را چند برابر کند.از آن جایی که تمام افراد طالب زیبایی هستند،این روزها بازار سفید و مرتب کردن دندان ها و لمینت دندان داغ داغ است.شبکه های اجتماعی و دندانپزشکی ها نیز با انجام دادن تبلیغات گسترده روز به روز خانم ها و آقایان بیشتری را برای لمینت کردن دندان ها تشویق می کنند.

درست است که دندان‌های سفید صورت را زیباتر می‌کند اما این نکته راباید درنظرگرفت که آیا لمینیت کردن برای همه دندان‌ها ضروری است یا نه؟ به همین منظور با دکتر اشکان مصطفی نژاد: جراح دندان‌پزشک مصاحبه‌ای داشتیم تا با مشکلات و زیبایی‌های این درمان فراگیر، بیشتر آشنا ویم.

متقاضیان لمینیت

به‌طورکلی متقاضیان لمینیت کسانی هستند که به دلیل سایش یا ضربه یا بدرنگی دندان‌های جلو از لبخندشان راضی نیستند و شرایط شغلی یا زمانی انجام ارتودنسی راهم ندارند. این دسته از افراد تمایل دارند حداکثر طرف 1 تا 2 هفته به نتیجه دل خواه خود برسند و از درگیر شدن با پروسه 1 تا 2 ساله ارتودنسی دوری کنند.

طبیعتاً از این عزیزان شرایط انجام لمینیت خوب با نتایج قابل پیش‌بینی و رضایت‌بخش رادارند و تحت درمان قرار می‌گیرند و سایرین جهت انجام درمان‌های جایگزین ارجاع می‌شوند.

لمینیت دوست‌داشتنی

لمینیت یک روش درمانی است که طی آن سطح بیرونی دندان‌ها باهدف بهبود زیبایی یا جبران آسیب‌های واردشده به سطح دندان با مواد مخصوص پوشانده می‌شود. این روش زیبایی دندان برای افرادی که دچار آسیب فیزیکی و یا مشکلات زیبایی در دندان‌های جلویی شده‌اند، می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. نکته مهمی که در بازار داغ لمینیت فعلی معقول مانده این است که در این موارد تنها راه‌حل لمینیت نیست و روش‌های جایگزینی هم وجود دارد.

مراقبت‌های پس از انجام لمینیت

کسانی که لمینیت می‌گذارند باید بهداشت دهان شامل مسواک، نخ دندان و دهان شویه را رعایت کنند و از عادات دهانی مخرب مانند جویدن اشیا (مثلاً ته مداد یا خودکار و …)، جویدن غذاهای سفت و ایجاد فشار بیش‌ازحد دوری کنند. لمینیت‌ها در برابر ضربه بسیار آسیب‌پذیرند و باید از آن‌ها محافظت کرد. مثلاً کسانی که به ورزش‌های رزمی می‌پردازند باید تا جایی که امکان دارد از درمان‌های جایگزین استفاده کرده ویا محافظ‌های دهانی مخصوص استفاده کنند.

چه کسانی لمینیت نکنند:

لمینیت برای افرادی که بهداشت دهانی مناسبی ندارند، یا دندان‌های آن‌ها به‌اصطلاح حساس است مناسب نیست. البته در بعضی در موارد مشکلات به‌قدری شدید است که باید از روش‌های جایگزین استفاده کرد. مثلاً به‌هم‌ریختگی شدید دندان هابهتر است توسط درمان‌های ارتودنسی اصلاح شود و انجام لمینیت در این موارد نتایج بسیار بدی دربی خواهد داشت.

 

لمینیت یا ارتودنسی مسئله این است

بسیاری از متقاضیان لمینیت خصوصاً در مواردی که فرم و رنگ دندان‌ها مشکلی ندارند و فقط در موقعیت نامناسب، به‌هم‌ریخته یا فاصله بین‌دندانی بیش‌ازحد هستند. با صرف کمی حوصله و وقت می‌توانند با ارتودنسی به‌سادگی و بدون تراش دادن دندان‌های خود به نتایج موردنظرشان دست پیدا کنند.

سرامیکی و کامپوزیتی

2 نوع لمینیت دندانی وجودارد: لمینیت سرامیکی و لمینیت کامپوزیتی. درلمینیت‌های سرامیکی تراش بیشتری روی دندان داده می‌شود، پس از تراش باید دندان‌ها قالب‌گیری شده، سپس در لابراتوار، لمینیت‌ها ساخته و در مطب روی دندان‌ها باند شود. لمینیت‌های کامپوزیتی در مطب و مستقیماً با کامپوزیت روی دندان ساخته می‌شوند. البته بعضی از انواع لمینیت‌های کامپوزیتی هم هستند که در لابراتوار ساخته‌شده و نیاز به قالب‌گیری دارند.

درمان‌های جایگزین

دکتر اشکان مصطفی نژاد می‌گوید: ارتودنسی در بسیاری از موارد می‌تواند به‌خوبی جای گزین لمینیت شود و اهداف زیبایی و سلامتی را برای فرد تأمین کند و یا در مواردی که دندان‌ها رنگ مناسبی ندارند ولی شکل و موقعیت آن‌ها مناسب است، سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) به‌سادگی مشکل را برطرف خواهد کرد.

لمینیت و آسیب‌هایش

در دندان‌های سالم و دست‌نخورده یک‌لایه بسیار ناز و خاص به قطر حدود 50 میکرون روی سطح خارجی میناقرار دارد که در برابر پوسیدگی و نفوذ باکتری‌ها و- بسیار مقاوم است. دندان‌پزشکان هنگام ساخت لمینیت ناچارند در قسمت‌هایی از سطح دندان تغییراتی ایجاد کنند و این لایه بسیار نازک هم برداشت می‌شود؛ حتی در لمینیت‌هایی که به نام لمینیت بدون تراش معرفی و تبلیغ می‌شوند هم این لایه، باید براشته شودنالمینیت بتواند روی دندان به‌خوبی باند شوند؟ در دندان‌های دست‌نخورده و سالم که صرفاً به خاطر مسائل زیبایی لمینیت؟ شوند دندان دچار صدمه می‌شوند.

 

طول عمر لمینیت چقدر است؟

به‌طور متوسط طول عمر لمینیت سرامیکی مناسب که خوب ساخته‌شده باشد حدود 16 سال و لمینیت کامپوزیتی حدود 10 سال است و پس‌ازاین زمان ممکن است نیاز به ترمیم یا تعویض لمینیت وجود داشته باشد. بعد از گذشت چند سال تغییر رنگ در لمینیت‌های کامپوزیتی دیده می‌شود ولی لمینیت‌های سرامیکی ثبات بسیار خوبی دارند.

تفاوت‌ها تا کجا!

لمینیت‌های سرامیکی عمر بیشتر، هزینه بالاتر و مراحل ساخت طولانی‌تری نسبت به لمینیت کامپوزیتی دارند برای لمینیت‌های کامپوزیتی هزینه و زمان ساخت کمتری صرف می‌شود و ممکن است زودتر نیاز به ترمیم یا تعویض پیدا کنند. یادتان باشد که بعد از اعمال نقطه نظرات و رسیدن به نقطه تفاهم کامل بین پزشک و متقاضی، باید ساخت لمینیت آغاز شود.

عمده‌ترین فرم‌های لمینیت

فرم لمینیت با توجه به عواملی تعیین می‌شود که عمده‌ترین آن‌ها شامل فرم صورت فرد، فرم قوس فکی، ارتفاع دندان‌ها، فاصله بین دو فک در حالت استراحت، فرم لب‌ها در حالت استراحت و در حالت لبخند و … است. نکته این است که حتماً باید شمایی از لمینیت طراحی‌شده قبل از ساخت به متقاضی نشان داده می‌شود.

شیوع تب داغ

عمل‌های زیبایی بعضی وقت‌های بدون دردسر نیست و خطراتی را همراه خود دارد. عوامل مختلفی در تب داغ لمینیت نقش دارند ولی نقش برخی از شبکه‌های اجتماعی در برجسته کردن این درمان و هم‌زمان تبلیغات دندان‌پزشکی که روی لمینیت فوکوس کرده‌اند، به‌موازات هم در داغ کردن این تب نقش مهمی داشته‌اند.

 

نگران سبک زندگی‌تان نباشید

از تیتر ما تعجب نکنید، سبک زندگی دنیای امروز احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های متنوع را افزایش داده است؛ اما سبک زندگی هر فرد مشخص می‌کند که آیا او می‌تواند دچار حمله قلبی شود یا نه. پس اگر فردی هستید که سبک زندگی ک استرسی دارید، زیاد هم نگران سکته قلبی نباشید.

منبع: بولتن نیوز