وقتی به سر ضربه وارد می شود از چه توصیه های پزشکی باید کمک بگیریم ضربات مغزی چه آسیب هایی برای سلامتی ما در بر دارند عوارض و مخاطرات ضربه به سر چگونه اند هشدارها و نشانه های خطرناک ناشی از ضربه به سررا جدی بگیرید و در صورت حاد بودن علائم سریعا به بیمارستان مراجعه کنید .

مقابله با ضربات مغزی!

ضربات مغزی ممکن است جدی تر از چیزی باشند که فکر می کنید. از آنجا که ضربات مغزی می توانند باعث آسیب دائمی شوند، نباید بی اهمیت شمرده شوند. در حالی که شما نمی توانید همیشه از آسیب های سر اجتناب کنید اما ضربات مغزی جدی هستند و برای جلوگیری از آسیب به مغز باید به خوبی از آنها مراقبت شود. شرایط مختلف، شما را در معرض خطر ضربه مغزی قرار می دهند بنابراین در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی مناسب (مانند پوشیدن کلاه محافظ در هنگام بازی های ورزشی) یک ضرورت است.

ضربات مغزی چه هستند؟
ضربات مغزی، آسیب های مغزی ناشی از ضربه به سر می باشند. در حالی که ممکن است از دست دادن موقت عملکرد طبیعی مغز پس از یک ضربه مغزی وجود داشته باشد اما بسیاری از اوقات افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، هوشیاری شان را از دست نمی دهند. ضربات مغزی از خفیف تا شدید متغیر هستند اما تمام ضربات مغزی باید جدی گرفته شوند چون آسیب مغزی، یک نگرانی جدی است. انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا گزارش می دهد که هر سال بیش از ۳۰۰ هزار ضربه مغزی مرتبط با ورزش در ایالات متحده اتفاق می افتد.

علائم ضربه مغزی
می توانند باعث عوارض جانبی متعددی شوند. اگر شما هر یک از علائم زیر را پس از ضربه به سرتان تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

– سر درد.

– مشکلات بینایی.

– گیجی.

– سرگیجه.

– حالت تهوع.

– استفراغ.

– اختلال در تعادل.

– از دست دادن حافظه.

– اشکال در تمرکز.

– زنگ زدن گوش.

– اختلالات طعم یا بو.

– حساسیت به نور.

– خستگی.

– ضعف.

– اشکال در راه رفتن.

– کاهش هماهنگی.

– اختلالات خواب.

– لکنت زبان.

-.تشنج.

– از دست دادن هوشیاری.

آسیبی که می تواند با ضربه مغزی رخ دهد
بسیاری از افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند، با استراحت مناسب به طور کامل بهبود می یابند. با این حال ندادن فرصتی برای بهبودی به خودتان بعد از آسیب های سر یا دچار شدن به ضربات مغزی مکرر، شما را در معرض خطر آسیب دائمی مغز قرار می دهد. سرگیجه، سردرد و اشکال در تمرکز ممکن است تا چندین ماه پس از یک ضربه مغزی طول بکشد. مایوکلینیک گزارش می دهد افرادی که ضربات مغزی را تجربه کرده اند، خطر ابتلایشان به صرع (یک اختلال تشنج) را دو برابر می کنند و آنهایی که چندین ضربه مغزی داشته اند، می توانند اختلالات شناختی دائمی را تجربه کنند.

درمان ضربه مغزی
استراحت، بهترین درمان پس از یک ضربه مغزی است که به مغز شما فرصتی برای التیام یافتن می دهد. در دوره نقاهت پس از ضربه مغزی، از کار کشیدن ذهنی و جسمی از خودتان اجتناب کنید (به خصوص انجام ورزش های برخوردی). دچار شدن به یک آسیب دیدگی دیگر سر، قبل از آنکه به طور کامل بهبود یابید، خطرناک است. از پزشک تان در مورد اینکه چه دارویی می توانید برای تسکین سردرد مصرف کنید و اینکه قبل از سرگیری فعالیت های عادی روزانه تان باید چه مدت استراحت کنید، سوال نمایید.

حرف آخر
در حالی که ضربات مغزی، بسیار جدی هستند و می توانند باعث عوارض ماندگار شوند، اما بسیاری از مردم به طور کامل از آسیب های سر بهبود می یابند. با این حال برای کاهش خطر ابتلا به آسیب مغزی دائمی، مقدار زیادی استراحت پس از یک ضربه به سر ضروری است.

منبع: