مراقب مصرف همزمان برخی داروها با یکدیگر باشید این داروها عوارض زیادی برای سلامتی تان در بر دارند و می توانند عارضه ها و اختلالات زیادی برای سلامتی تان در بر داشته باشند ترکیبات سمی که با استفاده همزمان این داروها پدید خواهد آمد می تواند باعث بروز مشکلات جدی در بدنمان شود بهتر است با هشدارهای پزشکی در این زمینه آشنا شوید .

◊ تداخل دارویی کشنده را بشناسید

برخی داروهای افسردگی میزان ترشح ماده شیمیایی شادی زا موسوم به سروتونین را در مغز افزایش می دهند. همزمان نیز برخی مسکن ها تاثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز موجب آشفتگی و تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می شود.

بسیاری از افراد به ویژه سالمندان که به دلیل ابتلا به ناراحتی ها و بیماری های مختلف به چندین پزشک مراجعه می کنند و ناچار به مصرف داروهای متعدد هستند اگر پیش از مصرف داروهای تجویزی با پزشک مشورت نکرده و در مصرف صحیح آنها اهمال کنند ممکن است جان خود را به طور جدی به خطر بیاندازند چراکه تداخل دارویی پیامدهای خطرناکی دارد و گاهی اوقات حتی می تواند جان بیمار را تهدید کند.

دکتر «لئونارد پائولوزی»، کارشناس بیماری های واگیردار در این رابطه می گوید: بیماران باید از ترکیب های سمی احتمالی ناشی از مصرف همزمان برخی داروها آگاه باشند و پیش از مصرف همزمان چند دارو با پزشک مشورت کنند.

♦ سایت women’s Health در این مقاله به معرفی چهار نمونه از کشنده ترین انواع تداخلات دارویی پرداخته که به شرح زیر است:

◊ ترکیب داروهای افسردگی با مسکن ها

برخی داروهای افسردگی میزان ترشح ماده شیمیایی شادی زا موسوم به سروتونین را در مغز افزایش می دهند. همزمان نیز برخی مسکن ها تاثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز موجب آشفتگی و تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می شود.

◊ ترکیب مسکن ها با داروهای ضداضطراب

هر دوی این داروها به عنوان ترکیبات کندکننده عملکردهای بدن عمل می کنند که در مواقع احساس درد یا در هنگام اضطراب موجب آرامش فرد می شوند اما این داروها از آنجا که می توانند ضربان قلب و تنفس را نیز به شدت پایین بیاورند مصرف همزمان آنها ممکن است عواقب مرگباری داشته باشد.

◊ ترکیب داروهای کاهنده کلسترول با داروهای ضد قارچ

افرادی که سابقه ابتلا به عفونت مخمر را داشته اند با داروی «فلوکونازول» که نوعی داروی ضدقارچ است آشنا هستند. همچنین استاتین ها از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پر مصرف ترین انواع داروهای تجویزی در جهان هستند که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضدقارچ به ضعف شدید ماهیچه ای یا آسیب کلیوی منجر میشوند.

◊ ترکیب سه گانه مسکن ها با داروهای ضداضطراب و داروهای شل کننده عضلات

پزشکان می دانند ترکیب این سه دارو کشنده است اما این امکان وجود دارد که برخی بیماران به دلیل مراجعه به پزشک های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آنها را به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنند که در این صورت جان خود را به طور جدی به خطر می اندازند.

بنابراین، اطلاع رسانی صحیح و جامع به بیماران از طریق داروخانه ها، کلینیک ها و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی اقدامی ضروری برای پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و پیامدهای مرگبار مصرف همزمان داروهایی است که قرار است ما را از عواقب ناخوشایند بیماری ها نجات دهند نه اینکه قاتل جانمان شوند!


گرد آورنده: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


 منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: داروهای ضد افسردگی ؛، عوارض جانبی، تداخلات دارویی …