هرگز به صورت خودسرانه اقدام به درمان گیاهی نکنید برخی محصولات گیاهی می توانند حاوی موادسمی برای بدن باشند تداخلات برخی داروهای گیاهی  با هم نیز می تواند برای سلامتی ما مضر باشد استفاده از داروهای گیاهی نیازمند مشاوره با متخصصین طب سنتی می باشد تا به بدن آسیبی وارد نشود .به برخی از مهمترین هشدارها در این زمینه دقت کنید .

مدیرگروه تاریخ علوم پزشکی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:مردم باید از مصرف خودسرانه و بی رویه داروهای گیاهی پرهیز کنند چراکه می تواند سلامتی آنها را به خطر بیاندازد.

دکترمحمدرضا رجب نژاد افزود: مصرف خودسرانه و بی رویه داروهای گیاهی می تواند سلامت و تندرستی مردم را به خطر بیاندازد.
تعداد داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی، سنتی و دامی در کشور با افزایش قابل توجه در سال 1395 به 2 هزار و 292قلم رسیده است.این تعداد در سال 1392 هزار و 398 قلم بود که در مقایسه با رقم موجود، نشان دهنده رشد چشمگیر در این زمینه است. براساس برنامه ریزی انجام شده، تعداد اقلام داروهای گیاهی و فرآوردهای های طبیعی، سنتی و دامی تا پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی به 3 هزار 465 قلم افزایش خواهد یافت.
کمتر از یک چهارم اقلام دارویی و فرآورده های های طبیعی و سنتی موجود، دارو گیاهی هستند که برخی از آنها هم تحت پوشش بیمه ها قرار دارند.
وی به تمایل بیشتر مردم به استفاده از داروهای گیاهی اشاره کرد و گفت: مسئولان باید شرایط لازم را برای ارائه خدمات مناسب طب سنتی و مکمل در کشور فراهم کنند.
رجب زاده، گران بودن داروهای گیاهی، کمبود مراکز عرضه این داروها، تحت پوشش نبودن بیمه اغلب آنها و نبود استانداردهای لازم برای کاشت، برداشت و نگهداری گیاهان داریی را از جمله چالش های این حوزه برشمرد و گفت: باتوجه به افزایش تعداد داروهای گیاهی، متولیان باید برای توسعه مراکز عرضه آنها از جمله داروخانه های سنتی اقدام جدی کنند.
وی، نبود امکانات مدرن و پیشرفته پاراکلنیکی را از دیگر مشکلات این حوزه برشمرد و اظهار کرد: بیمار باید آگاهی های لازم از نوع بیماری و چگونگی درمان خود داشته و در نهایت با انتخاب داوطلبانه، درمان بر روی آنان انجام گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: طب مکمل و سنتی یک نگاه کل نگر دارد و به همین دلیل، به شرایط جسمی و روحی بیمار توجه کامل دارد. در این شیوه طبیب نگاه جامع به بیمار خود داشته و با گرفتن شرح حال کامل اقدام به درمان وی می کند.
وی افزود: اگر چه بیشتر درمان های این روش تهاجمی نیست، اما در مواردی که بیمار در مرحله حاد قرار دارد، درمان اولیه با طب مکمل و سنتی نه تنها موثر نیست در مواردی می تواند حتی خطرناک باشد.
رجب زاده، نبود پوشش بیمه ای برای خدمات طب سنتی و مکمل و اغلب داروهای گیاهی را از دیگر مشکلات این حوزه اعلام کرد و گفت: پوشش بیمه ای مناسب برای ارائه خدمات طب سنتی و مکمل، باید فراهم شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به تداخل دارویی احتمالی، داروهای گیاهی و شیمیایی اشاره کرد و گفت: بیماران نباید به صورت همزمان این داروها را مصرف کنند.

** پرهیز از استفاده خودسرانه و بی رویه گیاهان دارویی
وی به باور غلط مردم در مورد اینکه گیاهان کاملا بی ضرر هستند اشاره کرد و گفت که این باورغلط نباید سبب مصرف خودسرانه و بی رویه گیاهان دارویی شود که این موضوع می تواند عوارض ناخوشایندی برای آنان داشته و سلامت شان را به خطر بیاندازد.
مدیر گروه تاریخ علوم پزشکی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد که در دسترس بودن، نداشتن آگاهی و هزینه کم یا ارزانی از جمله دلایل استفاده خوسرانه مردم از گیاهان دارویی است که باید از این کار خودداری کنند.
وی برلزوم کاشت،برداشت و جمع آوری استاندارد گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: استاندارد نبودن این مراحل، سبب کاهش کیفیت و در نتیجه اثرگذاری کم آنها می شود.
رجب نژاد، طب سنتی ومکمل و طب رایج را رقیب یکدیگرندانست و افزود: این دو شیوه مکمل هم هستند و پزشکان با بهره گیری از آنها باید خدمات مناسب و مطلوب را به بیماران ارائه دهند.
وی به مسئولان حوزه بهداشت و درمان توصیه کرد که در آموزش پزشکی به هر دو روش اعم از طب سنتی و طب رایج توجه کافی داشته باشند تا پزشکان با تسلط بر این شیوه به تشخیص و درمان مناسب بیماری بپردازند.
تحقیقات دانش­ پژوهان نشان می دهد که از هشت هزار گونه گیاهی موجود در کشور، بیش از دو هزار و 300 گونه دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی بهداشتی است.
از تعداد کل گونه­های شناخته­ شده نیز یکهزار و 728 گونه، گیاهان بومی ایران هستند که به عنوان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می شوند. سرزمین ایران از نظر تنوع اقلیمی، کشوری ممتاز و با رتبه بالا محسوب می شود و به لحاظ غنای گیاهی و تنوع زیستی دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است.

ایرنا