عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و افزایش استرس و فشارهای روانی عواملی هستند که باعث افزایش بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی و عروقی می شوند به گفته رئیس انجمن آترواسکلروز ایران برای کاهش این بیماری ها نیازمند برنامه ریزی دقیق و مسنجم در ده ساله آتی هستیم.رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، گفت: روزانه دستکم ۳۰۰ نفر در کشور به دلیل بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس (پیشگیری از تصلب شرائین و سکته های قلبی، مغزی) که ۲۹بهمن در تهران برگزار می شود، افزود: در خوش بینانه ترین حالت و با اجرای استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، کشورهای پیشرفته تا حدود ۱۰ سال آینده با کاهش ۲۵ درصدی بیماری های قلبی عروقی روبرو خواهند بود.

به گفته وی، هر قدر شاهد رشد صنعتی شدن همزمان با عدم رعایت بهداشت و برنامه ریزی صحیح و رژیم غذایی مناسب باشیم و افراد از چاقی اجتناب نکنند و مراجعه مرتب و منظم به مراکز پزشکی برای چکاب های سالیانه نداشته باشند، با آمار بالاتری از بیماری های قلبی و عروقی و تلفات در این زمینه مواجه می شویم.

این متخصص قلب و عروق، امکانات کشور برای کاهش آمار سکته های قلبی و مغزی را در حال رشد و بهبود ارزیابی کرد و گفت: برای رسیدن به شرایط مطلوب تر حداقل به یک دوره ۵ ساله نیاز داریم.

وی تاکید کرد: تعداد مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی با افزایش سن باز هم بیشتر می شود، بنابراین نیاز داریم که در کشور آگاهی های اجتماعی را محک بزنیم و ببینیم که با توجه به رشد بیماران در خطر آیا می توانیم خود را ازلحاظ کاهش بیماری ها به مرزکشورهای توسعه یافته برسانیم یا خیر.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: شایع ترین بیماری قلبی و مغزی در سراسر دنیا و کشور ما بدون شک سکته های قلبی و مغزی هستند.

این متخصص قلب و عروق اظهارداشت: در سال ۲۰۰۲ هر سال ۷ میلیون نفر به دلیل بیماری های قلبی جان خود را از دست داده اند و در سال ۲۰۲۰ در صورت عدم رعایت الگوهای جهانی سالانه ۱۱ میلیون نفر در جریان ابتلا به اینگونه بیماری ها جان خود را از دست خواهند داد.

قاسمی گفت: سالانه دستکم ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر سکته و بیماری ها قلبی و بیش از ۷ میلیون نفر بر اثر سکته مغزی جان خود را ازدست می دهند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بیماری های مزمن ریه و عفونت های حاد ریه سالانه جان حدود ۶ میلیون نفر را در جهان می گیرد و ایدز، دیابت، فشار خون بالا، اسهال و تصادفات رانندگی از دیگر علل مرگ انسان ها در جهان هستند.

چهارمین همایش سراسری «آتروترومبوزیس» روز جمعه ۲۹ بهمن ۹۵ ، بامشارکت انجمن های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران، در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می شود.

منبع/مهر