غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است. این غده  ید را  که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد می گیرد و آن را به هورمون های تیروئید TH تبدیل می کند. تمام  سلول ها و بافت های بدن به TH حساس  هستند. از بین هر 8 زن، 1 زن  این هورمون را یا  بیشتر تولید می کند یا کمتر.

در حالی که کارشناسان مطمئن نیستند دقیقا چه چیزی باعث  به هم خوردن تیروئید شما می شود اما به هر حال ژنتیک، بیماری های خود ایمنی و استرس ممکن است از علت های آن باشد. حداقل 30 میلیون آمریکایی که اکثر قریب به اتفاق آنها زنان را تشکیل می دهند، از یک اختلال تیروئید رنج می برند که نیمی از آنها تشخیص داده می شوند. به این دلیل که علامت های شایع را نشانه ای از استرس یا پیری می دانند.

مهم نیست چقدر می خوابید آیا شما احساس خستگی می کنید؟

Th، مغز را تحریک می کند تا زمانی که تولید کم هورمون تیروئید یک بیماری به نام کم کاری تیروئید ایجاد کند. که از طریق رگ ها سرعت عملکرد بدن را کم و انرژی را کاهش می دهد و این می تواند در خلق و خوی شما نیز اثر بگذارد. در حالی که تولید بیش از حد هورمون تیروئید می تواند سطح سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی احساس خوب است را کاهش می دهد.

عملکرد تیروئید خود را ارزیابی کنید

داشتن احساسی وحشت زده و عصبی:

پمپاژ کردن بیش ازحد این هورمون، ممکن است به شما احساس عصبی و وحشت زدگی دست بدهد.

ممکن است خود را متفاوت ببینید:

کم کاری غده تیروئید سوخت و ساز بدن را مانند سرعت حلزون کند می کند، و هنگامی که بدن شما کالری کمتری به انرژی تبدیل می کند می تواند باعث افزایش وزن شود و حتی ممکن است سبب دفع آب از کلیه ها شود.

مشکلات دوره قاعدگی:

دوره های نامنظم قاعدگی با جریان سنگین تر می تواند نشانه ای از تیروئید باشند. تیروئید به سطح بالای پرولاکتین- هورمونی که در درجه اول مسئول تحریک تولید شیر مادر پس از زایمان است و همچنین به تنظیم چرخه قاعدگی ربط دارد. با پرکاری تیروئید، این هورمون افزایش یافته و در نتیجه طول دوره ها را طولانی تر و سبکتر می کند.

احساس تپش قلب:

شما ممکن است دچار تپش قلب شوید، اگر TH بیش ازحد تولید شود، در این صورت به خونی بااکسیژن بیشتر نیاز دارید و نیز ممکن است بر عضله قلب تاثیر مستقیم بگذارد و ممکن است شما در قفسه سینه و یا دیگر نقاط نبض خود مانند مچ دست احساس درد کنید.

تغییر دمای بدن شما:

هنگامی که تیروئید شما بیش ازحد فعال است افزایش سوخت و ساز بدن شما، می تواند عرق شما را قطع کند. هنگامی که بدن شما با محدود کردن جریان خون به پوست برای حفظ گرما تلاش می کند سردی بدن شما  را حتی در یک روز گرم قطع می کند.

تغییر عادت دستشویی:

کم کاری تیروئید با کاهش سرعت عضلات روده برای حرکت محتویات از طریق روده باعث ایجاد یبوست در شما می شود. البته کم کاری بیش از حد تیروئید می توانند باعث اسهال هم شود.

خشکی پوست و ناخن:

سوخت و ساز تنبل بدن، سبب عرق کردن می شود. بدون رطوبت اضافی پوست شما خشک و پوسته پوسته می شود و ناخن هایتان شکننده می شوند.

منبع: دکتر سلام