6

سرطان مسئله ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت گاهی اوقات این بیماری تا حدی خطرناک می شود که می تواند جان فرد را بگیرد ، به خصوص در این روز ها که مواد شیمیایی به مقدار زیادی وارد تغذیه ی ما شده است.

 

در عصر حاضر که شاهد برترین دستاوردهای علمی و پزشکی هستیم، آرزوی قلبی تک تک ما شناسایی بهترین درمان برای یک واژه دلهره آور به نام «سرطان» است، ولی غافل از آنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و باید کاری کرد که احتمال بروز سرطان به حداقل ممکن برسد…

داشتن تغذیه مناسب، یکی از آن توصیه های پیشگیری کننده و مصرف مرتب سالاد یکی از موثرترین عادت هاست که هم مواد مغذی بسیاری را به بدن می رساند و هم حداقل کالری را دارد. در این مطلب تعدادی از موادغذایی ضدسرطان را که در تهیه سالاد می توانید از آنها استفاده کنید تا خاصیت آنتی اکسیدانی آن چند برابر شود، معرفی کرده ایم:

 

 

کاهو و اسفناج

پایه و اساس سالم ترین سالادها، مخلوطی از اسفناج و کاهو است. این سبزی ها حاوی مقادیر فراوانی ویتامین های گروه B و فولات هستند که خطر ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و روده را کاهش می دهند. مطالعات نشان داده اند در زنانی که کاهو و اسفناج را زیاد مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان پستان کمتر است. به همین دلیل توصیه می شود سالادی متشکل از سبزی هایی مانند اسفناج خام یا حتی بخارپز شده و کاهو به همراه غذای اصلی بخورید.

 

 

هویج

اگر عادت دارید در تهیه سالادهایتان از هویج استفاده کنید، بسیار خوب است. در غیراین صورت لطفا در اولین فرصت هویج را در فهرست مواد لازم برای تهیه سالادتان قرار دهید زیرا نتایج مطالعات نشان داده اند در زنانی که در طول یک هفته، در ۵ وعده غذایی شان، ۴?تکه هویج خام می خورند در مقایسه با زنانی که فقط یک بار در ماه از آن استفاده کرده اند، خطر ابتلا به سرطان تخمدان ۵۴?درصد کمتر است. فراموش نکنید که مصرف هویج، خطر ابتلا به سرطان کلیه را نیز کاهش می دهد. پس حتما از این سبزی نارنجی رنگ برای تهیه سالاد فصلتان استفاده کنید.

 

 

گوجه فرنگی

اضافه کردن برش هایی از گوجه فرنگی به سالاد، طعم خوشایندی به آن می دهد. از طرفی، گوجه فرنگی حاوی ماده ای به نام «لیکوپن» دارد که در پیشگیری از سرطان موثر است.

نتایج تحقیقات نشان داده اند احتمال ابتلا به سرطان روده در افرادی که میزان لیکوپن در سطح خونشان پایین است، افزایش می یابد. با اضافه کردن مقداری گوجه فرنگی به سالاد مصرفی آقایان، می توان احتمال بروز سرطان پروستات را در آنها کم کرد. نتایج تحقیقات نشان می دهد گوجه فرنگی با رنگ نارنجی، لیکوپن بیشتری نسبت به نوع قرمزرنگ آن دارد.

 

 

لوبیا

انواع مختلفی از لوبیا مانند لوبیای سفید و قرمز را می توان برای تهیه سالاد استفاده کرد. این سالاد هم پروتئین مورد نیاز بدن را فراهم می کند و هم طعمی خوشایند دارد. بررسی ها نشان داده اند احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که ۲ بار در هفته لوبیا مصرف می کنند، ۲۴ درصد کمتر است. به علاوه، مواد موجود در لوبیا، تولید آنزیم های تحریک کننده رشد تومور را نیز سرکوب می کند. پس برای هرچه تکمیل ترشدن ارزش سالادتان به شما پیشنهاد می کنیم کمی لوبیا پخته نیز در آن بریزید.

 

 

ماهی

افزودن ماهی به خصوص ماهی آزاد به سالاد مصرفی، ارزش غذایی آن را بالا می برد. سالاد ماهی می تواند ترکیبی از غذاهای سرشار از ویتامین B۶ مانند ماهی آزاد و غذاهای سرشار از فولات مانند سبزی هایی با برگ های سبز تیره باشد و خوردن این سالاد به علت داشتن این ترکیب?ها بسیار ارزشمند خواهد بود. تحقیقات نشان داده اند مصرف این نوع سالادها می تواند تا ۳۹ درصد عود تومورهای روده ای را کاهش دهد و در افرادی که ماهی آزاد را به طور منظم مصرف می کنند، شیوع سرطان پوست را پایین آورد.

 

 

آووکادو

آووکادو حاوی اسیدهای چرب غیراشباعی است که در گروهی ضروری قرار می گیرند یعنی باید با رژیم غذایی به بدن برسند زیرا در بدن تولید نخواهند شد. این دسته چربی ها جذب کاروتنوییدها را که خاصیت ضدسرطانی بسیار قوی دارند نیز افزایش می دهند و نتایج بررسی ها نشان داده اند سطح خونی آلفاکاروتن و بتاکاروتن افرادی که در سالاد مصرفی شان از آووکادو استفاده می کنند، بالاست.

 

 

مرکبات

شما می توانید سالاد خود را با تکه هایی از مرکبات مثل پرتقال، نارنگی و لیموترش تزیین کنید. این مرکبات طعم خوشایندی به سالاد می دهند و مصرف آنها مانند یک ضدآفتاب از شما در برابر اشعه های زیان آور خورشید محافظت می کند. یادتان باشد که با مصرف مرتب مرکبات میزان ابتلا به سرطان پوست تا ۳۴ درصد کم می شود. پس در فصل زمستان که مرکبات تازه در دسترس هستند، بهتر است این میوه ها را به عنوان جزیی از سالاد مصرفی تان در نظر بگیرید.