ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد، وقتی شب می خوابید و صبح که بیدار می شوید، چشم هایتان را خیلی متورم و پف کرده مشاهده کنید که این یک دلیل نگران کننده نیست. چشمی که متورم شده باشد به خودی خود در طول یک روز از بین می رود. اگر پف در اطراف چشم شما بیش از 24 ساعت تا 48 ساعت از بین نرود، با مراقبت های بهداشتی و یا مراقبت های حرفه ای تر از چشم خو،د مطمئن شوید که مسئله دیگری نیست.

دلیل پف کردن چشم ها، چیست؟

شما یک خواب شبانه ضعیف داشته اید:

خواب نامناسب در شب می تواند باعث شود وقتی شما صبح از خواب برمی خیزید چشم هایتان متورم باشند. بدن شما هورمون کورتیزول که تعادل نمک بدن شما را تغییر می دهد آزاد می کند. زمانی که تعادل نمک در بدن شما ضعیف شود ممکن است آب در ناحیه اطراف چشم حفظ شده و منجر به تورم بافت اطراف چشم شود.

شما تیروئید دارید:

چشم های پف کرده ممکن است از عوارض جانبی برخی از انواع پرکاری تیروئید ( تیروئید پرکار) باشد. در این صورت ممکن است سبب ضخیم شدن  بافت چربی اطراف چشم و در نهایت باعث پف کردن چشم ها شود.

شما از اماس رنج می برید:

زمانی که شما صبح از خواب بیدار می شوید ممکن است به علت تجمع مایعی بنام«اماس » چشمانتان پف کرده باشند. هنگامی که شما از خواب بلند می شوید و شروع به پلک زدن می کنید، متوجه می شوید که با نگاه کردن دید چشمتان که پف کرده کمتر می شود.

درجه بالایی از گرما:

هنگامی که شما درجه حرارت را در خانه خود زیاد می کنید، چشم شما می تواند حساستر و خشک تر شود. دلیلش این است که گرما می تواند غشاهای مخاطی چشم را خشک کند که باعث می شود بافت در چشم ضخیم تر و تحریک پذیرتر شود که در نهایت منجر به پف کردن چشم ها می شود.

شما به طور کامل صورت و موهای خود را شستشو نمی دهید:

شوینده و پاک کننده صورت ( بخصوص آنهایی که با اسیدسالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا رتینول) می تواند در برابر پلک شما جمع شوند و موجب التهاب آن شوند. آرایش چشم، سایه چشم و ریمل مژه و ابرو با داشتن مواد نگهدارنده و رایحه سبب التهاب چشم می شوند و شما برای خلاصی از التهاب چشم خود را مالش می دهید که مالیدن التهاب ایجاد می کند و منجر به نشست عروق خونی می شود. مایعی که از این مواد نشت می کند در بافتهای مجاور چشم پف ایجاد می کند.

از آلرژی فصلی رنج می برید:

هنگامی که شما آلرژی داشته باشید چشم شما در تماس با آلودگی های هوا قرار می گیرد. هنگامی که این آلرژی با چشم تماس پیدا کند چشم آنها را با اشک خود مخلوط کرده و با مخاط چشم تماس پیدا می کنند. آنها با آنتی بادی هایی که به سلول های چشم گره خورده اند  واکنش نشان می دهند که باعث می شود بدن شما هیستامین (یک ماده شیمیایی که سیستم ایمنی بدن می سازد) آزاد کند. وقتی هیستامین آزاد می شود پوست می تواند یک واکنش کندو مانند در اطراف چشم ایجاد کند.

وقتی شما گریه می کنید:

وقتی شما گریه می کنید چشم هایتان برای ساختن اشک سخت کار می کنند. از آنجا که غدد چشم برای ساختن اشک باید اضافه کاری کنند، آنها درحال ایجاد مایع اشک آوری آبکی و کمی شور هستند. بنابراین تفاوت غلظت نمک بین اشک ها و بافت های اطراف چشم باعث ایجاد برخی تورم ها در چشم می شوند.

شما نزدیک سیکل ماهیانه هستید:

مانند هنگامی که زنان در دوره قاعدگی نفخ بیشتری می کنند. چشم نیز در این دوره دچار تورم می شود که به طور معمول بعد از چند روز از بین می رود.

شما درحال پیر شدن هستید:

متاسفانه پیری علت چشم های پف کرده است. با گذشت زمان بافت پلک ضعیف می شود که باعث می شود چربی پلک بالا از بین برود و در پلک پایین افزایش یابد که این باعث پف کردن چشم ها در پیری می شود.

منبع: دکتر سلام