16

اگر بخواهیم این موضوع را از ریشه بررسی کنیم ، باید بگوییم که وجود ویتامین ها برای بدن ضروری است و کمبود آنها می تواند دردسر ساز شود ، اما برخی از این ویتامین ها هستند که نسبت به دیگر ویتامین ها از اهمیت بالاتری برخوردارند.

چگونه این گروه از ویتامین ها می توانند به مشکلات آکنه کمک کنند؟

برای مبارزه با آکنه ویتامین های دیگری در بازار موجود است، اما ویتامین های گروه B بی نظیر هستند. از این رو، پرسش ما این است که «ویتامین های گروه B چگونه می توانند به از بین بردن آکنه کمک کنند؟» اجازه دهید توضیح دهیم. ویتامین های گروه B شامل ویتامین های متنوعی هستند که هم از لحاظ اسم و روش مصرف مانند هم هستند و با هم گردآوری می شوند. اغلب ویتامین B به صورت کمپلکس عرضه می شود به این دلیل که هر کدام از این ویتامین ها یک نوع فایده برای بدن دارند و همه برای بدن ضروری اند. در حقیقت، کسانی که بر این باورند که برای مبارزه با آکنه باید حتما از مکمل های ویتامین های B کمپلکس استفاده کرد، باید بدانند که مصرف این ویتامین ها نه تنها به درمان آکنه کمک می کند بلکه به دلیل سایر تاثیرات مثبت آن بر بدن، سلامت شما را تضمین خواهد کرد. در واقع ویتامین های گروه B به دلیل استفاده های فراوان آن بیشتر شبیه یک «سوپر ویتامین» عمل می کنند.

از آنجایی که هر یک از اجزای ویتامین B به روش های مختلفی در درمان آکنه همکاری دارند، در این مقاله هر کدام از ویتامین های مختلف گروه B را که به شفاف و سالم نگهداشتن پوست کمک می کند به طور مجزا بررسی خواهیم کرد. در واقع بهترین جنبه ویتامین های گروه B این است که بسیار فراوان و تقریبا همیشه به طور همزمان قابل دریافت هستند و علاوه بر درمان آکنه و زیبا و سالم نگهداشتن پوست، فواید بسیار دیگری برای بدن دارند.

 

 

اجزای ویتامین B

تیامین (ویتامین B۱):

تیامین نوعی آنتی اکسیدان است و بدن و پوست را از سموم و رادیکال های آزاد رها می کند، بنابراین به شفافیت پوست و عدم وجود آکنه روی آن کمک می کند. همچنین گردش خون را افزایش داده و به سیستم گوارش نیز کمک می کند. ویتامین B، که اغلب به ویتامین B کمپلکس نسبت داده می شود، به سوخت و ساز چربی ها و پروتئین نیز کمک می کنند. آنها آن طور که باید و شاید به عملکرد سیستم عصبی یاری رسانده و به کارکرد مناسب مغز نیز کمک می کنند.

رینوفلاوین (ویتامین B۲):

ویتامین B۲ در جگر، لبنیات و سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره هستند و برخی از انواع غذاهای دریایی یافت می شود. ویتامین B۲ به عنوان یک فعال کننده برای آنزیم ها یا کوانزیم برای کار کردن با سایر ویتامین های B به کار می رود. این ویتامین شکل گیری سلول سالم قرمز خون را افزایش می دهد، از سیستم عصبی، تنفس، تولید آنتی بادی و رشد طبیعی انسان محافظت می کند. همچنین پوست، ناخن ها و رشد موها را سلامت نگه داشته و به منظم کردن فعالیت غده تیرویید کمک می کند (یک تیرویید سالم برای داشتن وزن مناسب، در کنار سایر موارد بسیار لازم و ضروری است). برخی افراد نیز از رینوفلاوین برای عارضه های مربوط به چشم مانند پیر چشمی، آب مروارید و آب سیاه استفاده می کنند.

نیاسینامید (ویتامین B۳):

نیاسینامید برای سلامت پوست لازم بوده و به افزایش گردش خون کمک و از شکل گیری و انتشار آکنه جلوگیری می کند. همچنین کمک می کند تا سوخت و ساز کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها در بدن طبقه بندی شود. نیاسینامید برای درمان دیابت و دو عارضه پوستی به نام های پمفیگویید تاولی و گرانولوم حلقوی استفاده می شود.

پانتوتنیک اسید (ویتامین B۵):

پانتوتنیک اسید به کاهش استرس بسیار کمک می کند. استرس سبب بروز ناگهانی آکنه می شود و پانتوتنیک اسید می تواند آن را تحت کنترل درآورد. این ویتامین برای عملکرد صحیح غدد فوق کلیوی نیز ضروری است. پیرودوکسین (ویتامین B۶): ویتامین B۶ عامل مشترک مورد نیاز برای سوخت و ساز پروتئین و آمینو اسید است و به متعادل نگهداشتن مایعات کمک می کند. این ویتامین در حفظ سلامت سلول های قرمز و سفید خون که بدن را سالم نگه می دارند نیز موثر است. ویتامین B۶ برای ترکیب هموگلوبین لازم است (هموگلوبین بخش پروتئینی سلول های قرمز خون است که اکسیژن را به همه قسمت های بدن می رساند).

کوبالامین (ویتامین B۱۲):

کسانی که گیاهخوارند حتما لازم است برای حفظ بهتر سلامت خود از مکمل های ویتامین B۱۲ مصرف کنند. زمانی که ویتامین B۱۲ قورت داده می شود، در جگر و سایر بافت های بدن ذخیره می شود تا بعدا مصرف شود. این ویتامین وظیفه نگهداری از سلول ها به ویژه سلول های سیستم عصبی، مغز استخوان و تارهای عصبی روده ای را بر عهده دارد. ویتامین B۱۲ در سوخت و ساز هوموسیستیین بسیار اهمیت دارد (هوموسیستیین آمینو اسیدی است که در داخل بدن تشکیل می شود). میزان هوموسیستیین طبیعی برای حفظ سلامت قلبی عروقی حایزاهمیت است.