17

سیب یکی از میوه هایی است که خوردن آن از گذشته تا کنون توسط اطبای طب سنتی و پزشکان حال حاضر توصیه می شده است. چرا که خواص درمانی بسیار زیادی در سیب نهفته شده است ، یکی از خواص ، جلوگیری از احتمال بروز بیماری سندرم متابولیک است.

محققان فنلاندی و نروژی نشان داده اند، کسانی که به طور منظم سیب می خورند (حداقل ۳ سیب طی یک هفته) ۲۷درصد کمتر از کسانی که اصلا سیب نمی خورند به سندرم متابولیک مبتلا می شوند. سندرم متابولیک حالتی است که بدن را مستعد ابتلا به سکته مغزی، مشکلات قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ می کند. البته یک نکته فرعی هم در این میان وجود دارد، اگرچه سیب برای شما خوب است و نمی گذارد سندرم متابولیک بگیرید اما سعی کنید شکل سیب نباشید زیرا آن ها که دچار چاقی به شکل سیب هستند بیشتر احتمال ابتلا به این حالت را دارند.

 

 

راحت تر نفس بکشید

عملکرد ریه تان را بهتر کنید

شاید فکر کنید خوردن سیب به عملکرد ریه های شما چه ربطی دارد، اما مطالعات نشان داده است، خوردن سیب یا نوشیدن آب سیب عملکرد ریه ها را بهتر می کند و به خصوص در افراد آسمی باعث راحت تر نفس کشیدن و کاهش خس خس سینه می شود. برخی محققان معتقدند، خوردن منظم سیب می تواند ریه را از ابتلا به برخی بیماری های مزمن دور نگه دارد، ضمن آن که بودن سیب در رژیم غذایی افراد حتی افراد سیگاری، احتمال ابتلای آن ها به سرطان ریه را کاهش می دهد.

 

 

همه فواید یک میوه

انگشتان یک دست کافی نیست

سیب میوه ای است که غنی از ویتامین ها، مواد معدنی ضروری و مفید برای بدن، فیبر، آنتی اکسیدان ها و دیگر ترکیبات مفید برای بدن است. در ضمن با خوردن سیب ماده غذایی ای خورده اید که کالری زیادی ندارد اما به شما احساس سیری می دهد و این باعث می شود بیش ازحد غذا نخورید و اضافه وزن پیدا نکنید. در ضمن مطالعات نشان داده، خوردن سیب می تواند باعث کاهش سطح کلسترول خون شود. در عین حال سیب عملکرد دستگاه گوارش را منظم می کند، با التهاب مبارزه می کند، سطح ایمنی بدن را بالا می برد و حتی باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها مثل افزایش فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی و حتی برخی انواع سرطان می شود ولی این ها تنها فواید سیب نیستند.

 

 

از شکستگی فرار کنید

استخوان های محکم تری داشته باشید

سیب حاوی فلاونوئیدهاست که آنتی اکسیدان های مهمی محسوب می شوند، اما در میان فلاونوئیدها یکی از آن ها به نام فلوریزیرین که در طبیعت فقط در سیب وجود دارد به تشکیل و حذف بافت محکم استخوانی کمک می کند. فلوریزیرین به همراه پلی فنل ها و مواد معدنی موجود در سیب (مثل بورون) به استحکام استخوان ها کمک می کند و در نتیجه از احتمال ابتلا به پوکی استخوان می کاهد.

 

 

مثل پهلوان ها باشید

عضلات تان را حفظ کنید

سیب غنی از ماده اورسولیک اسید است (البته بیشتر اورسولیک اسید سیب در پوست آن است).

این ماده می تواند از تحلیل عضلانی که در روند بالا رفتن سن اتفاق می افتد، جلوگیری کند یا آن را به تعویق بیندازد و به طور کلی به قدرت بیشتر عضلانی کمک کند.

 

 

دیرتر از بقیه آلزایمر بگیرید

هوش و حواس بهتر داشته باشید

این مورد هم مثل مورد ریه کمی عجیب به نظر می رسد اما متخصصان تغذیه می گویند، برخی مواد موجود در سیب می تواند موجب افزایش ترشح استیل کولین شود. استیل کولین یک واسطه شیمیایی مهم در بدن است که در مغز باعث افزایش عملکرد مغز، شناخت بهتر و حافظه شفاف تر می شود. تحقیقات نشان داده، افرادی که به طور منظم سیب می خورند بسیار دیرتر از بقیه دچار بیماری آلزایمر می شوند.

 

 

چرا باید هر روز یک سیب خورد؟

با یک سیب، چند هدف را با هم بزنید

این یک توصیه قدیمی است: «هر روز یک سیب بخور» اما حالا علم مدرن نیز این توصیه قدیمی را تایید می کند. این مطلب را بخوانید و با فواید عجیب و غریب سیب آشنا شوید. می توان فواید سیب را فهرست کرد؟ بله، می توان ولی به این کار به بیشتر از انگشتان ۲ دست نیاز دارید. قطعا می دانید که سیب یکی از بهترین میوه هایی است که می توانید هر روز بخورید و از فواید آن بهره مند شوید.