اگر می خواهید مانع ایجاد چین و چروک پوستی روی بدنتان شوید بهتر است با عوامل محیطی و عوامل جسمی تاثیرگذار بر این عارضه آشنا شوید بد نیست دانستنی هایتان را در این زمینه بالاببرید و از پوستتان بیشتر مراقبت کنید برخی پرسش و پاسخ های جالب در این زمینه را در ادامه مطلب آورده ایم بهتر است به آن ها دقت کنید .

از عوامل محیطی موثر بر چین و چروک پوست می توان به مواردی مثل سیگار کشیدن، عادات نامناسب تغذیه ای، خواب ناکافی، استرس زیاد نام برد.
دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست با بیان اینکه ژنتیک و عوامل محیطی در ایجاد چین و چروک پوست موثر است، افزود: از عوامل محیطی موثر بر چین و چروک پوست می توان به مواردی مثل سیگار کشیدن، عادات نامناسب تغذیه ای، خواب ناکافی، استرس زیاد نام برد.
وی ادامه داد: البته اثر ژنتیک قابل پیشگیری نیست؛ اما می توان از عوامل محیطی پیشگیری کرد یا حداقل شدت و حدت آن را کم نمود. البته افزایش سن هم غیر قابل اجتناب است.
این متخصص پوست در ادامه به اشکال اصلی ایجاد چین و چروک پوست اشاره و بیان کرد: پوست از سه لایه اپیدرم (لایه بیرونی)، درم (زیر پوست) و هیپودرم یا چربی پوست تشکیل شده است. اشکال اصلی، مربوط به قسمت دوم است. بافت درم از پروتئین هایی که مهمترین آن کلاژن و بعد پروتئین الاستین است، تشکیل شده؛ افزایش سن، ژنتیک و عوامل محیطی بر این لایه اثر می گذارد.
وی با بیان اینکه بافت کلاژن به استحکام پوست کمک می کند، تاکید کرد: بافت الاستین خاصیت انعطاف پذیری پوست را ایجاد می کند. با افزایش سن، سلول هایی که سازنده کلاژن و استین هستند، فعالیت شان کاهش می یابد و در نتیجه بافت کلاژن و الاستین هم کم می شود.
احسانی در پاسخ به این پرسش که آیا تبلیغاتی که در مورد کلاژن سازی صورت می گیرد واقعی است؟، گفت: به اندازه ای که تبلیغ صورت می گیرد، درست نیست. البته درصدی از آن درست است.
وی افزایش سن (پیری)، استفاده از عضلات هنگام صحبت کردن و البته کم شدن بافت زیر پوست را از جمله مهم ترین پدیده هایی دانست که موجب ایجاد چروک می شود، و اظهارداشت: همه ما چربی زیر پوست را داریم و این چربی، حالت صورت را ایجاد می کند. تغییر در این بافت با افزایش سن، به خاطر نیروی جاذبه زمین- عوامل محیطی اتفاق می افتد.
این متخصص پوست در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا می توان از اکسید دوزنگ برای رفع چروک استفاده کرد؟، خاطرنشان کرد: حدود ۵۰-۴۰ سال پیش استفاده از آن مرسوم بود؛ ولی چون بسیار چرب و سفید کننده است، خیلی افراد آن را نمی پسندند به ویژه افرادی که پوست چرب دارند و همچنین آقایان. البته برای کسی که پوستش جوش نمی زند و برای افرادی که پوست خشک دارند، می تواند موثر باشد.

برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت