یکی از کم هزینه ترین و بهترین سوخت ها برای وسایل نقلیه استفاده از انرژی های تجدید پذیر است که در کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی هزینه ها کمک شایان توجهی می کند.در یک اقدام جالب دو فرد ماجراجو قصد دارند با همراه یک غواص و یک مستند ساز سفر ماجراجویانه 6 ساله را با یک قایق که قابلیت ذخیره سوخت تا شش را دارد تجربه کنند.
این قایق به پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، کایتی که موتور را به ژانراتور آبی تبدیل کند و یک سیستم سوخت هیدروژنی مجهز است که از آب کربن زدایی شده دریا استفاده می‌کند. به این ترتیب Energy Observer می‌تواند حین حرکت روی آب به تولید انرژی بپردازد.
این قایق مسابقه‌ای 100 فوتی قرار است به عنوان نمادی از انرژی‌های تجدیدپذیر، در سراسر جهان سفر کند. Energy Observer می‌تواند با ترکیب منابع مختلف انرژی‌های پایدار به صورت کاملا خودکار مسیریابی کرده و خلاف جهت باد حرکت کند. این قایق در 50 کشور در سراسر جهان از کوبا گرفته تا گوا، 101 بار توقف خواهد داشت. سفر Energy Observer از دریای مدیترانه آغاز شده و سپس به اقیانوس‌های آرام و اطلس ادامه پیدا می کند.
هزینه عملیاتی استفاده از این قایق در سال 4 میلیون دلار است به این ترتیب سفر یک ساله این دو ماجراجو چندان ارزان تمام نخواهد شد اما آنها معتقدند که می‌توانند از پس تمامی هزینه‌ها بر بیایند. پس از پایان این سفر این قایق می‌تواد برای خلق یک فرصت قایقرانی منحصر به فرد، به سایر افراد اجاره داده شود. البته هدف این دو نفر چیزی فراتر از تبلیغ Energy Observer و درآمدزایی از آن است.
البته این اولین قایق این چنینی نیست اما نمونه‌ای است که نشان می‌دهد فناوری‌های پایدار چطور می‌توانند در خانه‌ها، هتل‌ها و سایر کاربری‌های روی خشکی مورد استفاده قرار گیرند.

منبع/آخرین خبر