امروزه ویتامین D ، ویتامین شگفتی انگیز است زیرا به نظر می رسد دریافت کافی ویتامین D ما را در برابر همه چیز، از سرطان و افسردگی گرفته تا بیماری های قلبی و مرگ زودرس محافظت می نماید. وقتی صحبت از ویتامین نور آفتاب می شود موسسات پزشکی پیشنهاد می دهند که مردها و زن ها روزانه 600 واحد جهانی ویتامین D دریافت نمایند. اما تحقیق های جدید پیشنهاد می دهد که دستور العمل میزان بسیار کمی را توصیه کرده است.

موسسه دارویی(IOM) اخیراً در لیست خود ثبت کرده است که دریافت 4000 واحد جهانی در روز بالاترین میزان ویتامین D ای می باشد که شما می توانید بدون ایجاد مشکل دریافت نمایید. اما ممکن است میزان بیشتری مانند 7000 واحد جهانی نیاز داشته باشیم تا به طور کامل بالاترین مزیت های این ویتامین را دریافت نماییم.

تا زمانی که علم میزان مورد نیاز دریافت ویتامین D را بسنجد، اجازه بدهید که مزیت های ویتامین D  را که در زیر ذکر شده است الهام بخش و مشوق شما جهت میزان معقول در معرض  آفتاب قرار گرفتن  و خوردن منابع طبیعی این ویتامین، باشند.

مصرف ویتامین D احتمال زمین خوردن سالمندان را در خانه کاهش می دهد.

هرساله یک سوم از بزرگسالانی که در خانه زندگی می کنند زمین می خورند. به نظر می رسد مصرف مکمل های ویتامین دی، ریسک زمین خوردن سالمندان را کاهش می دهد.

در یک مطالعه که در میان بزرگسالان بین  65 تا 102 ساله انجام شد ( که از سرویس غذای گرم برای سالمندان استفاده می کردند و توان آشپزی برای خودشان را نداشتند) به نیمی از این بزرگسالان به میزان مشخصی ویتامین D  به طور ماهانه داده شد. میزان متوسط دریافت این ویتامین 3300 واحد جهانی در هر روز بود و به نیمی از افراد سالمند دارونما داده شد.(  قرص هایی که هیچ ارزش دارویی نداشتند.)

در طول یک دوره 5 ماهه این مطالعه، این مکمل ها، میزان ویتامین دی موجود در خون 29 نفر از 34 نفر شرکت کننده را از میزان “ناکافی “

(میزان مشخص شده کمتر از ng/ml 20) به میزان “بهینه ” ( میزان مشخص شده  ng/ml30)  افزایش داد.

در این مطالعه آنهایی که ویتامین دی دریافت کرده بودند درمقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، ، میزان زمین خوردنشان در مدت مشابه به نصف کاهش یافته بود. پژوهشگران اعلام کردند که به علت اثرات مثبت ویتامین دی بر عملکرد ماهیچه ها ، میزان زمین خوردن سالمندان کاهش یافته است.

مصرف ویتامین D  از آسیب دیدن بینایی جلوگیری می نماید.

دلیل اصلی اینکه دید ما بعد از سن 50 سالگی دچار خطا می شود مشکلی به نام ” انحطاط ماهیچه ای”  است که مربوط به افزایش سن است.. یک روند آهسته تاری دید که از مرکز چشم آغاز شده و مانع توانایی ما برای دید شفاف می شود. شانس شما برای پایان دادن به ” انحطاط ماهیچه ای مربوط به سن ” بیشتر از هرچیز تابع سن و ژن های شما است و تا حد زیادی خارج از کنترل شما است. اگرچه سلامت عمومی بدن به وسیله سیگار نکشیدن، انجام ورزش منظمی که ایجاد تعریق نماید و خوردن سبزیجاتی مانند کلم پیچ، ممکن است به شما در داشتن دیدی شفاف کمک نماید.

یک مطالعه جدید پیشنهاد می کند که حفظ کردن میزان بهینه ای از ویتامین دی در بدن، حتی زمانی که اطلاعات ژنتیکی  انباشته شده بر خلاف سلامت بینایی شما گواهی می دهد، می تواند به شما کمک نماید.

محققان دانشگاه بوفالو  تحقیقی در میان 913 زن در سنین بعد از یاسگی انجام دادند. ( این خانم ها عضو مطالعات مربوط به سلامتی پیشرو زنان در ارتباط با بیماری های چشمی به نام کاروتنویید ها بودند.) از میان این 913 زن، 550 نفر آنها به میزان کافی ویتامین دی داشتند و 88 نفر آنها کمبود ویتامین دی داشتند. دسته دوم در معرض ریسک بالاتری برای داشتن بیماری” انحطاط ماهیچه ای مربوط به سن ” قرار داشتند. دسته دوم زنان که کمبود ویتامین دی داشتند اگر ریسک بالاتری برای ژن بیماری را هم داشتند ، 6.7 برابر نسبت به زنانی که کمبود ویتامین دی نداشتند در معرض ابتلا به بیماری بودند.

مصرف ویتامین D ممکن است گرفتگی های عجیب ماهیچه ای را متوقف نمایند.

یکی از نقش های حیاتی ویتامین دی در بدن این است که به قوی تر شدن ماهیچه ها و عملکرد بهتر آن ها به وسیله جذب کلسیم کمک  نماید. در حالی که علل زیادی در مورد اسپاسم و اختلالات ماهیچه ای ممکن است وجود داشته باشد که ما از آنها بی اطلاع هستیم، این طور به نظر می رسد که دریافت نکردن میزان کافی ویتامین دی، ممکن است یکی از علل ایجاد این درد باشد. با تمام این اوصاف شاید بهتر باشد خورشید را بیشتر دوست داشته باشیم.