وقتی صحبت از ویتامین نور خورشید می شود، شما به یاد ویتامین D، می افتید. حتماً همه شما قبلاً در موردش شنیده اید یا شاید فکر می کنید که شنیده اید! ویتامینی که با آپارتمان نشینی و سایه نشینی کمبودش در بسیاری از بیماری ها مشاهده می شود و روز به روز بیشتر به اهمیت آن پی می بریم.

موسسات پزشکی پیشنهاد می دهند که مردها و زن ها روزانه 600 واحد جهانی ویتامین D دریافت نمایند. در زیر تعدادی از مزایای ویتامین نور آفتاب را ارائه کرده ایم تا از میزان معقول این دارو استفاده کنید و سالم تر بمانید.

مصرف ویتامین دی می تواند روند افزایش وزن را کند نماید.

این نیز یکی دیگر از نیرنگ های ناعادلانه مادر طبیعت است که ما بعد از یک سن مشخص، بدون اینکه متوجه شویم، به راحتی افزایش وزن پیدا می کنیم. اما داشتن کافی ویتامین دی می تواند پروسه افزایش وزن را کند نماید.

در یک تحقیق در میان 4600 زن با سن 65 سال و بالاتر، آنهایی که کمبود ویتامین دی داشتند در عرض 4.5 سال 4 کیلو بیشتر از کسانی که به میزان کافی ویتامین دی داشتند وزنشان افزایش یافت.

مصرف ویتامین D می تواند به کاهش درد در تصلب بافت ها کمک نماید.

درد مزمن ماهیچه ای و مفاصل که به فرسودگی رسیده و با افسردگی و اضطراب بافت ها همراه است علاوه بر پیچیدگی های خود بیماری کافی که بسیاری از بیماران با مشکل تشخیص این بیماری نیز روبرو هستند. بنابراین شنیدن اینکه چیزی به سادگی مصرف مکمل ویتامین دی می تواند برای این بیماران رهایی را به همراه بیاورد خبر خوش یمنی می باشد.

در یک مطالعه در سال 2014 به زنان ویتامین دی و دارونما هایی برای 20 هفته داده شد و بعد از آن این زن ها به مدت 24 هفته  تحت مراقبت قرار گرفتند. حتی بعد از اینکه دوره درمان پایان یافته بود، زنانی که ویتامین دی دریافت کرده بودند متوجه درد کمتری شده بودند. درحالی که این خیلی با درمان بیماری فاصله دارد و این دریافت ویتامین دی بر نشانه های خلقی اثری نگذاشته بود، اما همچنان اثراتی(بر کاهش درد) داشته است.

مصرف ویتامین دی می تواند کلسترل شما را بعد از یائسگی کنترل کند.

افرادی که به میزان کافی ویتامین دی دریافت می کنند قطعاً ریسک بیماری های قلبی برای آنها پایین تر است اما زنانی که در سنین بعد از یایسگی هستند منفعت دیگری نیز می برند و آن اینست که نوع کلسترل آنها سالم تر است. در سال 2014 در یک مطالعه که بین 600 زن انجام شد، پژوهشگران دریافتند  که پس از اینکه زنان به مدت دوسال 1000 میلی گرم کلسیم و 400 واحد جهانی ویتامین دی به طور روزانه دریافت کرده اند در مقایسه با زنانی که دارو نما مصرف کرده اند، LDL  یا کلسترول بد آنها 4.5 میلی گرم بر یکدهم لیتر کاهش یافته است. در میان زنانی که مکمل ویتامین دی دریافت کرده بودند آن دسته از زنانی که در پایان مطالعه میزان ویتامین دی بیشتری در خونشان موجود بود، میزان HDL  یا کلسترول خوب آنها نیز بالاتر بود.

مصرف ویتامین D می تواند ریسک فیبروئید های رحمی را کاهش دهد.

فیبروئید های رحمی تومورهای غیر سرطانی هستند که در دیواره های رحم رشد می کنند. به علت اینکه آنها می توانند به بزرگی یک گریپ فروت شوند، می توانند برای بعضی از زنان شدیداً دردناک و ناراحت کننده باشند، در حالی که زنانی که فیبروییدهای کوچکتری دارند حتی آن فیبروییدها را حس نمی کنند. این فیبروییدها به نظر می رسد که به هرمون ها و ژن های نا سالم ارتباط داشته باشند. اما در یک مطالعه در سال 2013 کشف شد که شاید ویتامین دی در این بیماری نقش داشته باشد. در این مطالعه که در میان زنان 35 تا 49 ساله انجام شد، زنانی که به میزان کافی ویتامین دی داشتند در مقایسه با زنانی که کمبود این ویتامین را داشتند، 32% ریسک کمتری برای ابتلا به فیبروییدها را داشتند.

قبلاً مطالعاتی که بر روی حیوانات  انجام شده بود که نشان داده بود ویتامین دی، رشد فیبروئیدها را کند می نماید، اما مطالعه سال 2013 اولین آزمایشی بود که اثر ویتامین دی را بر فیبروئیدهای انسانی آزمایش کرد.

مصرف ویتامین دی می تواند به جلوگیری از سردردهای مزمن کمک کند.

اگر شما از سردردهای تکرار شونده رنج می برید، به جایگزینی مسکن ها با نور آفتاب فکر کنید. یک مطالعه در میان 2600 مرد، نشان داد گروهی که کمترین میزان ویتامین دی را دارا بودند در مقایسه با گروهی که بیشترین میزان ویتامین دی را داشتند بیشتر از دوبرابر در معرض ریسک ابتلا به سردردهای مزمن بودند. در حالی که ارتباط مشخص بین سردرد و ویتامین نور آفتاب مبهم باقی مانده است، تعدادی از پژوهشگران معتقدند خواص ضد التهابی ویتامین دی ممکن است با التهابی که محرک میگرن وسردرد است مبارزه نماید.

منبع: دکتر سلام