خوشبختانه امروزه علم پزشکی در همه ی زمینه ها پیشرفت زیادی کرده است.در این مطلب قصد داریم به شما خبر دستاوردی جدید در علم پزشکی را بدهیم که دانشمندان پزشکی موفق به کشف آن شده اند.محققان چینی در بیمارستان شانگهای شرقی به راهکار جدیدی دست یافته اند که با بهره گیری از آن می توان ریه آسیب دیده بیماران را با استفاده از سلول های بنیادی ترمیم کرد.

 

یافته های این تیم تحقیقاتی که بر روی بیماران مبتلا به فیبروز بینابینی ریه انجام شده، اثر درمانی قابل توجهی بر روی بیماران تحت درمان بر جای گذاشته است.
رن تائو، پزشک ارشد گروه پزشکی تنفس در بیمارستان شانگهای شرق وابسته به دانشگاه شانگهای در این باره گفت: ما باید سلول های استخراج شده از بدن بیمار را در بیرون از بدن وی مجددا کشت می کردیم که برای انجام این کار نیازمند یک لوله مکنده برای خارج کردن این سلول ها بودیم. وی افزود: ما از این سلول ها به عنوان بذر برای تکثیر در خارج از بدن استفاده کردیم و سلول های تکثیر شده را برای اهداف درمانی خود به کار گرفتیم.
سلول ها بنیادی استخراج شده از بیمار می توانند بافت های ریه را بدون هر گونه واکنش منفی ترمیم کنند و در واقع سلول های اندام مورد نظر با بازتولید خود، آن ارگان در بدن را ترمیم می کنند.
این پروژه تحقیقاتی پنج سال پیش آغاز شده و در حال حاضر تیم تحقیقاتی این پروژه، ضمن ثبت روش خود در خاک چین، نتایج  یافته های خود را در مجله پزشکی معتبر «نیچر» منتشر کرده اند.
زو وی، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی سلول های بنیادی و همچنین استاد دانشگاه شانگهای می گوید: به غیر از ترمیم قرنیه و بازسازی پوست، تا کنون تجربه ای ملموسی در زمینه احیا و بازسازی و ترمیم چنین اندام بزرگ احشایی بدن با استفاده از سلول های بنیادین خود این اندام وجود نداشته است و ما اولین موسسه در زمینه بازسازی سلول های ریه و ترمیم بافت آن هستیم.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما