چه اطغالی با اختلال در رشد مواجه می شوند این عارضه در چه سنینی  پدیدمی اید توصیهای پزشکی مهم در این زمینه کدامند ؟وقتی وزن اطفال با افزایش سن تغییری پیدا نمیکند و نسبت به همسن و سالان خود کوچک تر و ریز اندام تر میمانند دچار اختلال رشد می شوند می توانید در صورت مشکوک بودن فرزندتان و برای تشخیص بهتر این عارضه ،وی را نزد متخصص اطفال یا مراکز بهداشت ببرید .

◊ تعریف اختلال در رشد کودکان (FTT)

رشد ناکافی فیزیکی و وزن‌گیری ناکافی است که با بررسی رشد کودک در طول زمان با استفاده از منحنی‌های استاندارد رشد، تشخیص داده می‌شود.

بیش از آن‌ که یک بیماری به‌ خصوص باشد، وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن کودک نمی‌تواند کالری مورد نیاز برای رشد را دریافت کند یا اگر دریافت کرده‌ از آن به طور مؤثر استفاده کند یا آن را حفظ نماید.

FTT یک وضعیت شایع با علل مختلف است، که می‌تواند روی رشد، تکامل و عملکرد شناختی کودک اثرات نامطلوب بگذارد.

استرس و سایر عوامل روانی اجتماعی غالباً در ایجاد FTT نقش دارند.

FTT یا ناکفایتی رشد وضعیتی است که بیشتر در کودکان زیر ۲ سال رخ می دهد و عبارتست است از تاخیر یا توقف در رشد.

Θ تشخیص FTT با موارد زیر صورت می گیرد:

  • وزن زیر صدک ۳ باشد.
  • وزن کمتر از ۸۰٪ وزن ایده آل باشد.
  • صدک وزن کودک به اندازه ۲ صدک اصلی از صدک  رشد استاندارد او اختلاف پیدا کند. (مثلأ از صدک ۷۵ به صدک ۲۵ یا کمتر بیاید)

گاهی اختلال رشد بسیار موذیانه شروع می‌شود به طوری‌ که والدین متوجه هیچ‌گونه مشکلی در فرزند خود نمی‌شوند.

اندازه‌گیری منظم وزن، قد و دور سر کودک توسط پزشک و هر بار قرار دادن این اعداد روی منحنی رشد استاندارد و بررسی منحنی رشد کودک در طول زمان روش خوبی است برای این‌که ببینیم آیا کودک به طور طبیعی رشد می‌کند یا نه.

وزن حساس‌ترین معرف وضعیت تغذیه‌ای کودک است و در اثر سوء تغذیه زودتر از همه تغییر می‌کند. کاهش رشد قدی بیانگر سوء تغذیه شدید و طولانی است و سرانجام کاهش رشد دور سر کودک که می‌تواند شاخصی برای رشد مغز باشد، بیانگر سوء تغذیه بسیار شدید و مزمن است.

حدود ۲۵ درصد شیرخواران طبیعی در ۲ سال اول زندگی از منحنی رشد خود به روی منحنی رشد پایین‌تری سقوط و بعد آن را دنبال می‌کنند، این پدیده نباید به عنوان اختلال رشد تلقی شود.

شیرخوارانی که مبتلا به نشانگان داون هستند، یا تأخیر رشد داخل رحمی داشته‌اند یا به طور نارس به دنیا آمده‌اند، الگوهای رشدی متفاوت از شیرخواران طبیعی دارند.

اگر کودکی در طول سال اول زندگی خود به مدت ۳ ماه متوالی وزن نگیرد باید به FTT شک کرد.


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: تزریق انسولین در کودکان