بررسی ها نشان می دهد داروی هرسپتین در مبتلایان به سرطان سینه طول عمر سه ساله آنان را تا 70 درصد افزایش می دهد.

به گزارش دکتر سلام به نقل از رویترز، بررسی محققان علوم پزشكی نشان می دهد در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته سینه از نوع اچ ئی آریك مثبت درمان با هرسپتین طول عمر سه ساله را از 53 درصد كه به روش شیمی درمانی به دست آمده بود به 70 درصد افزایش داد.

از دیگر فواید درمان با داروی هرسپتین یا همان تراستوزماب این است كه این دارو به خوبی توسط قلب بیماران تحمل می شود و عوارض قلبی ندارد.

محققان می گویند نتایج مثبت هنگامی به دست می آید كه این دارو به مدت یك سال در شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان سینه مورد استفاده قرار گیرد.

از جمله عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه سابقه قبلی سرطان سینه در فرد سابقه مشهود سرطان سینه در فامیل، پریود زودرس، یائسگی دیر رس و عدم شیردهی می باشد.

بر اساس مطالعات اخیر فاكتورهای دیگری از جمله چاقی و الكل رژیم غذایی پرچربی و همین طور قرار گرفتن در معرض اشعه ایكس نیز به نوبه خود شانس ابتلا به بیماری را افزایش می دهند.

در این زمینه همچنین می توان به قرصهای استروژن دار كه برای كنترل علائم یائسگی تجویز می شود اشاره نمود كه احتمالاً نقش افزاینده ای در ابتلا به این سرطان دارد.

البته هنوز رابطه مستقیمی بین مصرف دراز مدت قرصهای ضدبارداری كه حاوی استروژن می باشند و سرطان سینه پیدا نشده است.معمول ترین نشانه سرطان سینه ایجاد یك توده برآمده در سینه و یا نواحی اطراف آن مثلاً ناحیه زیر بغل می باشد.