اگر تمایل دارید از وزنتان بکاهید پیشنهادات تغذیه ای جالبی برایتان داریم از جمله می توانید در گروه های مختلف به این منظور عضو شوید و طبق برنامه غذایی آن ها پیش بروید تا به نتیحه مطلوب دست پیدا کنید بهتر است به برخی از سوالات و پرسش و پاسخ های مهم در این زمینه دقت کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید .

برخی از افراد برنامه ی خودشان را برای کاهش وزن دنبال می کنند و برخی دیگر به دنبال برنامه های گروهی و سازماندهی شده برای کاهش وزن هستند. اگر شما جزو آن دسته ای هستید که می خواهید به برنامه گروهی کاهش وزن بپیوندید قبل از انجام این کار بهتر است این سؤالات را از خود بپرسید که:

  • آیا این برنامه می تواند به تغییر عادت های غذایی و میزان فعالیت فیزیکی شما کمک شایانی بکند؟

این گروه ها باید به شما بیاموزند که چگونه عادت های غذایی ومیزان فعالیت فیزیکی خود را برای همیشه تغییر دهید تا بتوانید کاهش وزنی ماندگار داشته باشید. تحقیقات نشان داده است تغییر شیوه زندگی مهمترین عامل کاهش وزنی ماندگار است و عضویت در این گروه ها بدون در نظرگرفتن این موضوع کار عبثی خواهد بود.

  • آیا این گروه ها دارای پزشکان خانواده، پرستاران، متخصصان تغذیه و روان شناسان خبره و کار بلدی هستند که بتوانند به شما کمک بکنند؟

افراد خبره و حرفه ای می توانند به شما کمک کنند تا کاهش وزنی پایدار و موفق داشته باشید. قبل از شروع برنامه کاهش وزن شما باید به وسیله پزشک خانواده خود معاینه شوید تا اگر دچار بیماری خاصی هستید، داروی خاصی را مصرف می کنید، قصد دارید دارو مصرف کنید و یا می خواهید کاهش وزن بیش از ۷ تا ۱۰ کیلو داشته باشید، مشخص شود.

  • آیا گروه می تواند به شما زمانی که استرس دارید و یا به عادت های غلط گذشته لغزش پیدا کرده اید کمک کند؟

گروه باید برای پیشگیری و کنترل مشکلات وزنی شما در آینده برنامه ای بلند مدت و راهبردی داشته باشد. این برنامه می تواند شامل یک سامانه پشتیبان و یا فعالیت ورزشی همیشگی و مداوم باشد.

  • آیا شما می توانید در مورد انتخاب غذاها و یا اهداف کاهش وزن خود اظهار نظر بکنید یا همه چیز مطابق میل گروه خواهد بود؟

برای تعیین برنامه ی کاهش وزن و غذاهای مورد استفاده شما، گروه باید تفاوت های شخصی شما را در نظر بگیرد. باید غذاهایی که شما دوست دارید و یا ندارید را در انتخاب برنامه لحاظ کند. گروه نباید از یک برنامه برای همه استفاده کند.

  • آیا برای فعالیت های جانبی مانند مکمل های رژیمی از شما پول دریافت می شود؟

قبل از ثبت نام در این گروه ها حتما برآورد هزینه کنید و اگر امکان داشت طبق یک قرارداد کتبی به این گروه ها بپیوندید.


گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: قندهای پنهان در رژیم