قبل از لیزر چشم از چه روش هایی باید پیروی کنیم پیشنهادات و توصیه های پزشکی در این زمینه را میدانید ؟آمادگی های مهم قبل از انجام عمل لیزیک چشم چگونه اند؟بهتر است با 10 نکته طلایی در این زمینه آشنا شوید نظر چشم پزشکان را در این زمینه جویا شدیم .

 

شهاب حیدریان: شما هم مانند افراد دیگر در تمام کشورهای جهان، برای درمان عیب انکساری چشم‌هایتان دو راه در پیش دارید: عینک یا جراحی. اگر به گزینه اول علاقه‌مند هستید خواندن این مطلب را کنار بگذارید و برای تجویز عینک به چشم پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت ادامه مطلب را بخوانید و مطلع باشید که درمان به وسیله جراحی با سه روش «لیزیک»، «لازک» و «PRK» انجام می‌شود.
چه روش جراحی برای چه کسی خوب است؟ این پرسش را خیلی‌ها می‌پرسند و پاسخ‌های متنوعی هم می‌شنوند. پاسخ دقیق‌تر اما این است که برای انتخاب بهترین روش، ابتدا باید شرایط چشم شما توسط چشم پزشک دقیقا بررسی شده و از سطح قرنیه هم عکسبرداری شود. چرا که عواملی مانند میزان ضخامت قرنیه و نوع عیب انکساری در انتخاب روش مناسب، اثرگذار است. حداقل ضخامت قرنیه برای عمل به روش لیزیک، مقداری بالاتر از روش‌های لازک و PRK است. پس اگر فردی قرنیه نازک دارد عمل PRK به او توصیه می‌شود. همین طور به افرادی که دارای خشکی چشم شدید و خارش راجعه هستند، ما این روش را در کنار لازک توصیه می‌کنیم. البته نتیجه نهایی باید توسط چشم پزشک به بیمار اعلام شود.
10 نکته طلایی قبل از عمل‌های لیزری
حداقل سن بیمار 18 سال تمام باشد.
حداقل یک‌سال شماره چشم بیمار تغییر نکرده باشد.
بیمار انتظارات غیر واقعی از عمل جراحی نداشته باشد.
دیابت کنترل نشده نداشته باشد.
اختلالات بافت همبند نداشته باشد.
سابقه تبخال قرنیه چشمی نداشته باشد.
التهاب داخل چشمی نداشته باشد.
بیماری گلوکوم یا آب مروارید نداشته باشد.
مصرف کننده برخی داروها مثل راکوتان نباشد.
در دوران حاملگی یا شیردهی نباشد.
*فوق‌تخصص قرنیه و سگمان قدامی

 روزنامه سپید