در یک بررسی و مطالعه صورت گرفته راجع به عامل های اصلی مرگ و میر در جهان در سال 2015 آلودگی هوا به عنوان یکی از مهمترین عوامل مرگ میر معرفی شد و کشورهای چین و هند بیشترین مرگ و میرهای جهانی ناشی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایسنا، مطالعه انجام شده توسط کارشناسان موسسه تاثیرات بهداشت (HEI) در آمریکا نشان می‌دهد که آلودگی هوا در سال ۲۰۱۵ میلادی علت مرگ بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان بوده است.

همچنین آلودگی هوا پنجمین عامل اصلی مرگ و میر عنوان شده و حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تنها در دو کشور چین و هند به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

موسسه تاثیرات بهداشت که در زمینه بررسی تاثیرات جهانی آلودگی بر سلامتی فعالیت می‌کند اعلام کرده است: ۹۲ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که از هوای سالم برخوردار نیستند.

آلودگی هوا با میزان بالای ابتلا به سرطان، سکته مغزی و بیماری قلبی همچنین بیماری‌های مزمن تنفسی همچون آسم ارتباط دارد.

چین و هند که پرجمعیت ترین کشورهای جهان به حساب می‌آیند هر کدام شاهد یک میلیون و ۱۰۰ هزار مرگ و میر بوده‌اند هرچند چین در مسیری قرار گرفته تا اقدامات بیشتری برای مقابله با آلودگی هوا انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اما وضعیت مقابله با آلودگی هوا در هند پیچیده‌تر است زیرا برخی از وزرای این کشور معتقدند ارتباط قوی بین آلودگی هوا و مرگ و میر وجود ندارد.

منبع/ایسنا