در حالی که کارهای زیادی برای کنترل وزن می توانید انجام دهید؛ کارهای زیادی را هم نباید انجام دهید.  آن ها چیزهایی هستند که می توانند به شما آسیب برسانند در صورتی که شما متوجه آن ها نیستید. بنابراین در موقعیت های خاص و سال نو، نباید با فعالیت های شدید برای کاهش وزن به خودتان صدمه بزنید.

خودتان را گرسنه نگذارید:

البته شما دوست دارید وقتی به یک مهمانی دعوت می شوید یا وقتی به رستوران می روید، غذای مورد علاقه تان را با اشتها بخورید. اما ما توصیه نمی کنیم که آنقدر گرسنه باشید که شکمتان را تا جایی که جا دارد پر کنید. اما بعضی از مردم برای همین مهمانی ها، خودشان را در تمام طول روز گرسنه نگه می دارند و زمانی که به مقصد می رسند، بسیار گرسنه هستند و سخت و غیر منطقی مشغول خوردن می شوند و به احتمال زیاد به اشتباه همه چیز را می خورند که فقط معده ی خود را پر کنند. فکر می کنم که اگر سبد نان در مقابل آن ها قرار بگیرد، وسوسه می شوند و نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند و با دیدن منوی رستوان برای انتخاب غذا، بدترین نوع غذا را سفارش می دهند. این حرکت شبیه رفتن یک شخص گرسنه است که به یک سوپر مارکت پر از خوراکی می رود و شروع به خوردن می کند.

انجام ورزش را نادیده نگیرید:

فکر می کنم که همه ی شما باید ورزش کنید که به از دست دادن وزن و یا مدیریت وزن شما برای کاهش کالری کمک می کند. اگر چه ورزش نوش دارویی برای کاهش وزن نیست، ولی انجام دادن آن هنوز هم برای شما بسیار مهم است. در یک مطالعه ی منتشر شده در سال گذشته، مشخص شد که ترکیب برنامه های کاهش وزن با ورزش برای یک سال، پایدار تر از رژیم غذایی است که به تنهایی و بدون ورزش صورت گیرد. شما نمی توانید این را نادیده بگیرید که ورزش کردن برای سفت کردن عضلات و ماهیچه ها مناسب است و خواص درمانی غیر قابل انکاری دارد که از جمله ی آن ها می توان به جلوگیری از بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، فشار خون بالا، دیابت، پوکی استخوان، افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلق و خوی اشاره کرد.

نوشیدن آب را فراموش نکنید:

این امکان را برای بدن خودتان فراهم کنید، که تشنگی را با گرسنگی اشتباه نگیرد. بنابراین قبل از این که مواد غذایی را میل کنید، مقداری آب بنوشید و این ممکن است به شما یک احساس کامل و رضایت بخش بدهد، اگرچه تأثیر آن برای بدن متوسط است. محققان آلمانی دریافتند که نوشیدن آب می تواند کالری ها را بسوزاند و کاهش دهد.

تنقلات را کنار بگذارید:

کسانی که وزن بالایی دارند، معمولاً از مواد غذایی آماده و فست فودها استفاده می کنند. درست است غذاهای آماده راحت و وسوسه انگیزند اما سودمندی غذاهای سالم را ندارند. شما با خوردن فست فودها احساس سیری نمی کنید ولی در اصل معده ی شما پر از کالری است. در عوض برای رسیدن به معنای واقعی غذای سالم که اندام شما را سالم و سلامت نگه می دارد و حاوی کالری یکسان است، می توانید از غذاهایی مانند: یک قالب پنیر، یک وعده ماست ساده، میوه های سالم و تازه و یا یک موز با کره بادام زمینی بخورید.

میان وعده همراه خود نداشته باشید:

بسیاری از ما دوست داریم که یک میان وعده ی خوب داشته باشیم و به طور مستقیم با خود داشته باشید. ولی اگر این کار را نکنید، می توانید وعده های غذایی خود را کنترل کنید و اگر این میان وعده در دسترس شما باشد بر میزان خوردن خود نظارت ندارید و اندازه ی خودتان را نمی دانید وزیاده روی می کنید. در عوض شما می توانید یک بشقاب یا کاسه ای را که برای شما کافی است را برای خودتان در نظر بگیرید و آنچه از مواد غذایی که نیاز دارید درون آن ها قرار دهید و شما می توانید یک میان وعده ی عالی با موادی مانند: میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل داشته باشید.

منبع: دکتر سلام