امروزه افراد زیادی به دلیل کم تحرکی و استفاده از مواد غذایی نامناسب با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند.برای کاهش وزن روش های مختلفی از رژیم های غذایی گرفته تا ورزش کردن و عمل های جراحی وجود دارد.یکی از روش هایی که امروزه برای کاهش وزن استفاده می شود قرار دادن بالون های مملو از مایع در معده با استفاده از عمل جراحی است.مطالعات و تحقیقات دانشمندان نشان می دهد، بالون های مملو از مایع که برای درمان چاقی در معده گذاشته می شوند با عوارض جدی ای همراه هستند.

بالون های درمان چاقی در معده فرد بیمار گذاشته می شوند و در کنار رژیم غذایی و ورزش استفاده می شوند. دو نوع سیستم بالون در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شده است: سیستم یکپارچه دو بالونی ReShape و سیستم بالون داخل معدی Orbera.

اما در آخرین گزارش این سازمان عنوان شده است که چندین گزارش در مورد عوارض مرتبط با این دو سیستم بالون اعلام شده است.

یک نوع مشکل مربوط به بالون های بیش از اندازه پرشده با هوا یا با مایعات بیشتر در معده بیماران بود. این وضعیت منجر به برداشتن زودهنگام بالون ها می شود.

دومین مشکل ابتلا به پانکراتیت حاد است. این عارضه هم منجر به برداشتن بالون ها می شود. این مشکل ممکن است به دلیل فشردگی ساختارهای سیستم گوارش اتفاق بیفتد.

سازمان غذا و دارو آمریکا در گزارشی اعلام کرده که پزشکان نظارت دقیقی بر بیماران دارای این ابزار داشته باشند تا از عوارض احتمالی آن زود مطلع شوند..

 

منبع: مهر