افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ms) گاهی اوقات در رسیدگی به مسئولیت های روزانه ی خود با مشکل مواجه می شوند. ام اس می تواند طیف گسترده ای از علائم را داشته باشد مانند خستگی، افسردگی، اضطراب، فلج، کوری، مشکلات تنفسی، حتی کارهای ساده مانند سبزی خرد کردن و شانه زدن موها برای آن ها سخت است.

هنگامی که علائم ms بدتر و بدتر می شود در علم پزشکی عود یا تشدید نامیده می شود. این بیماری عوارض جانبی فیزیکی به همراه دارد، افرادی که با بیماری ms زندگی می کنند مجبور می شوند به خلاق ترین و باهوش ترین افراد تبدیل شوند. آن ها باید دوست های جدیدی برای انطباق زندگی خود پیدا کنند. علاوه بر جوانب داروهای تجویز شده توسط پزشک خود، به موارد زیر هم توجه کنید.

نکاتی برای کاهش شراره های ام اس

بله گفتن به استرس کمک می کند:

گفتن این موضوع از انجام آن آسان تر است. اما برای افراد مبتلا به  ms، کاهش استرس روزانه به اندازه ی نیازهای مهم در اولویت می باشد. عوامل استرس زای روزانه باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی می شود که باعث بدتر شدن ms می شود. بنابراین برای برطرف کردن استرس، بهتر است با یک درمانگر مشورت کنید. به یاد داشته باشید سرمایه گذاری در کاهش استرس ارزشمند است، زیرا استرس اثرات منفی بر روی اثرات مفید داروهای ms می گذارد.

تمرین تمرکز حواس روزانه:

در سال ۲۰۰۶ نشان داده شد که تا ۶۷ درصد از افراد مبتلا به ms در زندگی خود حداقل از یک شکل از طب مکمل و جایگزین علاوه بر روش های مرسوم در زندگی خود استفاده می کنند. مطالعات دیگری نشان داد که با تمرینات مراقبه خستگی و افسردگی علائم در بیماران مبتلا به ms تا ۶ ماه بهبود پیدا کرد. تمرین تمرکز حواس به معنای آموزش ذهنی برای هر تجربه بدون قضاوت آگاهانه است. فقط این یک مهارت خوب برای مبارزه با روزرهای سخت با ms است.

درک و تمرکز حواس:

حضور ذهن تعاریف متعددی دارد اما همه ی آن ها به معنی زندگی در لحظه ی حال است.یکی از شیوه های تمرکز حواس، مشاهده ی افکار و احساسات بدون این که واکنشی نسبت به آن ها نشان دهیم، است. هدف از آموزش ذهن آگاهی برای افزایش توانایی خود برای ایجاد آرامش، برای مدیریت استرس در طول روز می باشد.

تمیز نگه داشتن:

عفونت های ویروسی مانند: سرماخوردگی، مونونوکلئوز و حتی آنفولانزا سبب تشدید ms می شوند. در وهله ی اول باید برای جلوگیری از عود ms اقداماتی احتیاطی انجام دهید. برای جلوگیری از میکروب ها و قوی نگه داشتن بدن خود مراحل زیر را رعایت کنید:

شستن دست های خود، استراحت کافی، سیگار نکشیدن و اجتناب از افرادی که بیمار هستند و با تزریق واکسن آنفولانزا احتمال ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهید.

ساک های  سفر خود را ببندید:

در فصل بهار ام اس تشدید پیدا می کند. اما در فصل زمستان کمتر عود می کند. این روند برای کسانی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند نیز وجود دارد. بنابراین اگر شما در حال حاضر در آب و هوای گرم زندگی می کنید سعی کنید به یک مکان خنک تر مسافرت کنید این می تواند باعث کاهش شدت ام اس شود.

پیدا کردن قبیله خود:

فراموش نکنید که شما تنها مبتلا به ام اس نیستید. بنیاد مولتیپل اسکلروزیس تخمین زد که بیش از 400 هزار نفر در ایالت متحده مبتلا به ام اس هستند با 200 مورد جدید تشخیص داده شده در هر هفته.

درمان:

درمان های بسیاری برای مدیریت بیماری ام اس وجود دارد. رایج ترین درمان برای تشدید ام اس استروئید است.

منبع: دکتر سلام