وجود سلامت در کودکان، از اهمیت خاصی برخوردار است. هنگامی که کودکان علائم غیر معمولی از خود نشان می دهند اغلب آنها طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال برخی از اخطارها هستند که به یک مسئله بزرگتر اشاره می کنند. برای کمک کردن به والدین اضافه کردن نشانه های زیر به  تجربه های والدین خوب است. که در صورت این علائم شما نیاز دارید که فرزند خود را نزد پزشک ببرید.

چهار نشانه که بیانگر وجود خطر در سلامت کودک است

عدم پاسخ به صداهای بلند:

نوزادان و بچه ها نمی توانند به شما بگویند که درست نمی شنوند آنها همچنین به محرک هایی که از آنها انتظار می رود پاسخ نمی دهند. بسیاری از استان ها البته نه همه آنها ها، نیاز به غربالگری شنوایی نوزادان دارند. اگر متوجه شدید که کودک شما به صداهای بلند پاسخ نمی دهد و ناراحت نمی شود حتماً یک وقت ملاقات با پزشک متخصص اطفال بگیرید و کودک خود را برای بررسی مشکلات شنوایی معالجه کنید.

از دست دادن شنوایی:

همان طور که کودکان بزرگتر می شوند ممکن است در معرض خطر دستگاه های شخصی موسیقی، صدای های بلند، بازی های ویدئویی تلویزیون و قرار داشتن در خیابان ها پر سر و صدا قرار گیرند که برای شنوایی آنها مشکل ایجاد کند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها حدود دوازده و نیم درصد از کودکان سنین ۶ تا ۱۹ سال با توجه به قرار گرفتن در معرض سر و صدا یا صدا های بلند آسیب شنوایی دارند. برای دوری از سر و صدا باید به مکان های امن برویم. زمانی که آنها در حال گوش دادن با هدفون هستند، هرگز صدا را بالاتر از حجم تعیین شده نگذارید. همان طور که محدودیت زمانی برای تلویزیون، بازی های ویدئویی و فیلم ها است.

مشکل تمرکز:

باز هم بچه ها نمی توانند به شما بگویند که محیط اطراف خود را تار می بینند و نمی توانند بگویند که تمرکز ندارند. اما راه هایی وجو دارد که شما می توانید بفهمید. اگر کودک شما به نظر می رسد هرگز بر اشیاء تمرکز ندارد و حتی اشیاء نزدیک مانند صورت یا دست خود را را به سختی پیدا می کند، اجازه دهید پزشک متخصص اطفال او را معاینه کند. سازمان ها برای نشانه هایی در کودکان مانند دوبینی، مشکل خواندن و یا نشستن بیش از حد نزدیک به تلویزیون به مدرسه می روند. اگر فرزند شما در کلاس درس است مطمئن شوید و بپرسید که آیا می تواند تخته سیاه را ببیند. بسیاری از کودکانی که دید ضعیفی دارند با برچسب دانش آموزان ضعیف یا مخل کلاس شناخته می شوند. مالش چشم نشانه دیگری از مشکلات تاری چشم است.

تب بالا و سر درد شدید:

کودکان و نوجوانان اغلب با توجه به بیماری هایی مانند ویروس های معده عفونت های جزئی و اشکالات ۲۴ ساعته تب می کنند. هنگامی که تب خیلی بالاست و سر درد آنقدر شدید است که کودک به سختی می تواند چشمان خود را باز نگه دارد، این علائم ممکن است خبر از یک مشکل بزرگ دهد. شما باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید و اگر زود درمان شود عوارض زیادی بر جای نمی گذارد و از مرگ جلوگیری می کند.

منبع: دکتر سلام