آیا برای شما هم سوال است که خانم ها بیشتر عمر می کنند یا آقایان؟ محققان می گویند انسان ها گام های بلندی در افزایش عمر خود در دو قرن گذشته برداشته اند. اما شکاف بین مردان و زنان در این درباره هنوز باقی مانده است. برای آقایان خبر خوب و خبر بد وجود دارد. خبر خوب اینکه ما دهه ی طولانی تری نسبت به چند قرن گذشته زندگی می کنیم. خبر بد اینکه شکاف زندگی مردان و زنان چه مدت است، هنوز مشخص نیست.

یک تیم بین المللی از محققان یک مطالعه در روز دوشنبه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر کرده اندکه در آن آنها گام های بلندی در تشخیص طول عمر انسان در ۲۰۰ سال گذشته برداشته اند. حتی در مقایسه با سایر تحقیقات مانند میمونها و میمون های انسان نما. با این حال آنها اشاره کردند زنان حدود ۵ سال با مرگ مردان فاصله داشتند. در اوایل۱۸۹۰ بود که فاصله بین طول عمر مردان نیز در دیگر گونه های پستانداران پیدا شده است و محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا این طور است و این  موضوع گیج کننده است. اگر زندگی ما می تواند تا آخرین زمان ممکن ادامه داشته باشد چرا نمی توانیم فاصله کوتاه شدن عمر جنس مذکر را از مونث پیدا کنیم؟

دلایل عمر بیشتر خانم ها

رشد طول عمر سریع:

محققان از کشور های مختلف مانند ایالات متحده، آلمان، دانمارک، کانادا، کنیا سوابق تولد و مرگ در بیش از یک میلیون نفر را از سال۱۷۰۰  تا به امروز دریافته اند. در این مطالعه افرادی از کشور های صنعتی، مردمی که قبل از عصر صنعتی به دنیا آمده اند و شکارچی های مدرن را جمع آوری کردند. آنها داده های انسان و سوابق طول عمر او را در مقایسه با شش گونه از پستانداران وحشی در سه تا پنج دهه مورد مطالعه قرار دادند. طبق گفته این پژوهشگران، نشان داده شده که انسان دستاورد های سریع تری برای طول عمر خود در مقایسه با دیگر گونه ها مثل خانواده پستانداران دارد. به عنوان مثال امید به زندگی برای مردم سوئد از اواسط سال ۱۸۰۰ تا به امروزه به بیش از ۸۰ سال جهش پیدا کرده است که در طول ۲۰۰ سال دو برابر شده است. محققان جهش طول عمر را دخالت مدرن و امکانات بهداشت عمومی می دانند. به طور خاص توجه کنید که مرگ و میر، زایمان و بیماری های دوران کودکی تا حد زیادی کاهش یافته است.

ژنتیک رفتار یا هردو؟

پژوهشگران نظرشان این اسن که احتمالاً یک خلاء ژنتیکی جزئی در طول عمر مرد و زن وجود دارد. آنها گمان می کنند که این خلاء ممکن است در کروموزوم x قرار گرفته باشد. این در حالی است که در خانم ها دو کروموزوم x و در آقایان یکی وجود دارد. در مردان کوروموزوم x  انفرادی است و ممکن است به اندازه کافی برای هر نوع ژن یک کروموزوم را جبران کند. رفتار پرخاشگرانه و جنگ نیز ممکن است عامل مهمی باشد که در آقایان وجود دارد. با این حال یک جراح اورولوژی فکر می کند یک عامل بزرگ که ممکن است ساده هم باشد انجام مراقبت از خود است که در آقایان و خانم ها متفاوت است. آنها زمانی که نمی توانند غذا بخورند به پزشک مراجعه نمی کنند و این عنوان به خانم ها هم نزدیک است. طبق این گفته ها مردان به سادگی سلامت خود را در اولویت قرار نمی دهند. جراحان معتقد هستند که ریشه این رفتار در هنگام زایمان است که زنان معمولاً از طریق بارداری برای چند دهه عمر خود را افزایش می دهند. آنها به پزشک مراجعه کردن و مراقبت از سلامت خود را یک الگوی توسعه یافته می دانند ولی اکثر مردها این کار را انجام نمی دهند، تا زمانی که به سن ۵۰ یا۶۰ سال می رسند یا شاید هم فراتر از این چیزهایی که تنها می توانند در مورد ژنتیک انجام دهند در بسیاری از رفتار ها هم می توانید انجام دهید. شما با کارت ها سر و کار دارید و زندگی می کنید پس همه چیز در اطراف خود را می توانید تحت کنترل بگیرید.

لینک های مرتبط: علت زیاد عمر کردن خانم ها

منبع: دکتر سلام