آیا تا به حال از آب پاش برای تمیز کردن دندان، استفاده کرده اید؟ آب پاش وسیله ای است، که آب را با فشار زیادی لابه لای دندان ها، میفرستد و غذای اضافی را از بین آنها، خارج می کند. چرا نخ دندان مهم است؟ مسواک زدن منظم ممکن است به اندازه کافی برای تمیز کردن ذرات غذا، پلاک ها و باکتری ها کار ساز نباشد.

دست کم هر کس باید یک نخ دندان داشته باشد.

برای برخی از افراد ممکن است پیدا کردن یک نخ دندان آسان تر به نظر برسد. هیچ چیزی بهتر از یک لبخند سالم و زرق و برق دار برای چاپلوسی نیست. اما از دندان ها و لثه خود فقط برای ظاهر مراقبت نکنید. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می تواند ایجاد حفره کند و باعث از دست دادن دندان و بیماری لثه شود. بیماری های لثه نیز می توانند بر سلامت قلب تاثیر بگذارند و حتی ممکن است باعث تولد نوزادان نارس و کم وزن شود. مسواک زدن دندان ها حداقل دوبار در روز با خمیر دندان فلوراید یک شروع خوب است. اما ممکن است به طور منظم مسواک زدن برای تمیز کردن ذرات غذا، پلاک و باکتری های بین دندان کافی نباشد به همین دلیل انجمن دندان پزشکی به نخ دندان روزانه توصیه می کنند.

تصمیم شما چیست؛ آب پاش یا نخ دندان؟

گرفتن اجازه از دندانپزشک خود یک ایده خوب است. همچنین به درک تفاوت ها و شباهت بین این دو کمک می کند به طوری که شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها مهم ترین فایده را برای شما فراهم می کند. درک هر یک از ابزار و درک آنچه که آنها می توانند و نمی توانند انجام دهند مهم است.

جوانب مثبت و منفی:

آب پاش  دندان ها، به عنوان جت آب دندان و یا آب پاش دهان اشاره شده است. در این روش از جریان پرفشار و ضربان دار آب برای تمیز کردن ذرات غذا، باکتری ها و پلاک بین دندان ها و دور و زیر خط لثه ها  استفاده می شود.

چه کسی از آب پاش استفاده کند؟

شما ممکن است ترجیح دهید به جای استفاده آب پاش از از چیز های دیگری استفاده کنید که ممکن است از نخ دندان استاندارد راحت تر باشد  البته بیشتر برای استفاده افرادی که آرتریت دارند و یا برای کسی که یافتن یک رشته رشته نخ دشوار باشد.

مزایای استفاده از آب پاش دهان:

  • برای استفاده آسان است
  • دسترسی آن در مناطق سخت
  • تمیز کردن دندان های بدون فاصله

با استفاده از آب پاش شما می توانید وارد مناطق سخت دهان  مثل دندان های فشرده و کم فاصله شوید.. آنها همچنین می توانند به حفظ تنفس تازه کمک کنند که  آب پاش  برای استفاده آسان است. ممکن است برخی افراد بخواهند آن را تجربه کنند ولی باید بدانید آب پاشیده شده در هر دوطرف دندان های شما است و به آرامی به جلو پیش بروید.

معایب استفاده از آب پاش دهان:

  • ممکن است همه پلاک ها را از بین ببرید
  • هزینه زیادی را متحمل شوید.

عمل شستشو با آب پاش ممکن است به طور کامل به حذف پلاک های سطح دندان بپردازد. برخی افراد مایلند که از نخ دندان اول استفاده کنند که باعث شل کردن خراش پلاک دندان ها می شود بعد آب پاش می تواند به نحو احسن کارش را انجام دهد. با پاک کردن و پشت سر گذاشتن پلاک ها، آب پاش برای استفاده امن تر هستند و شامل هیچ خطری در مقایسه با رشته نخ سنتی نیستند.

جوانب مثبت و منفی استفاده از نخ دندان:

در زمان های قدیم و ما قبل تاریخ بعد از خوردن خوراکی ها از نخ دندان استفاده نمی کردند. اولین بار توسط دندانپزشکی به نام لوی نیزه کشف شد که در کتاب خود بنام راهنمای عملی برای مدیریت دندان ها در سال۱۸۱۹ توصیه می کند. نخ دندان به طور رسمی ۵۵ سال بعد توسط عسائیل شارتلف به ثبت رسید. او نخ را در بسته بندی که شامل یک برش شبیه به راه نخ بود که امروزه به فروش می رسد را طراحی کرد. نخ معمولاً از ابریشم ساخته شده بود که محبوبیت آن تا بعد از جنگ جهانی دوم به دست نیامد. تا زمانی که ابریشم با نایلون جایگزین شد و امروزه نخ پلاستیک به نام نخ دندان وجود دارد که رشته های بلندی هستند و شما خودتان آنها را قطع می کنید. شما می توانید نخ دندان هایی را با انواع طعم ها پیدا کنید کاغذی یا غیر کاغذی.

چه کسی باید از نخ دندان استفاده کند؟

هر کسی می تواند از نخ دندان استفاده کند. نخ دندان بعد از هر مسواک زدن بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان است.

مزایای استفاده از نخ دندان

برای کنترل آسان است.شما قادر به تمیز کردن هر دندان هستید. و باعث حذف باکتری ها، پلاک ها و ذرات مواد غذایی از بین دندان است. مزیت اصلی از استفاده از نخ دندان کنترل آن است. نخ دندان به صورت دستی به شما اجازه می دهد تا با دقت هر دندان را پاک کنید در یک حرکت بالا و پایین و حس کردن نخ در بین دندان ها کمک می کند.

معایب استفاده از نخ دندان

قادر به رسیدن به برخی از مناطق دهان نیست. می تواند باعث خون ریزی لثه شود. برخی از افراد ممکن است قادر به رسیدن به مناطق خاصی از دهان به راحتی نباشند زیرا تکیه آنها تنها روی نخ است و همچنین ممکن است دو تا از دندان ها بسیار سخت به هم نزدیک باشند. شما ممکن است نخ را بیش از حد به پایین ببرید از زیر خط لثه ها و امکان خون ریزی لثه به وجود می آید و این بسیار مهم است که بعد از کشیدن نخ دندان دهانتان را بشویید که این کار به حذف پلاک و باقی مانده خراشیده شده از دندان ها کمک می کند.

بهترین روش:

بهترین روش بهداشت دهان و دندان که معمولاً شما از آن لذت می برید چوب است که روزانه استفاده آن را در اطرافتان می بینید. هر دوآب پاش و نخ دندان راه های خوبی برای مراقبت از دندان ها و لثه هستند. علاوه بر مسواک زدن در نهایت برای تمیز نگهداشتن و حذف پلاک به نظر ما باید حداقل از هر کدام دو بار در روز استفاده شود. اگر شما نگرانید می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید و آنها همچنین می توانند شما را به انتخاب بهترین گزینه راهنمایی کنند.

دکتر سلام