دو علت اصلی از دیدن ستاره در چشم انداز دید شما می تواند خوردن ضربه به سر، جدا شدگی شبکیه، سردرد و یامیگرن باشد. می تواند در دید شما یک هاله ایجاد کند. یک پزشک گفت: اگر شما پس از ضربه به سر ستاره دیدید این می تواند نشانه ضربه مغزی باشد. اگر شما اغلب ستاره می بینید سر خود را به پزشک نشان دهید و با درمان زودرس می توانید چشم انداز خود را بهبود بخشید.

اگر تا به حال ضربه ای به سر شما خورده است و جلوی چشمانتان ستاره دیده شد مثلاً رگه یا لکه های نور در چشم انداز شما چشمک می زنند و زمانی که شما سر خودتان را تکان دهید و صدای بلندی را بشنوید آنها می روند. آنها همچنین ممکن است در اثر مالش به صورت کره  در چشم به نظر برسند. در جلوی چشم اگر در حال دیدن اغلب چیزها این چشمک ها اتفاق افتاد باید آن را جدی بگیرید.

دو علت اصلی از دیدن ستاره در چشم

یکی از آنها در نتیجه ی یک ضربه به سر شما است‌. این نوع صدمه می تواند در سیگنال های عصبی مغز شما پراکنده شود و بینایی شما را به طور موقت تحت تاثیر قرار دهد. علت دیگر می تواند مشکل چشم شما با شبکیه باشد. اگر دلیلش این باشد می تواند چیزی غیر از آسیب سر باشد که باعث این ستاره دیدن شود. در برخی از موارد ممکن است زنان باردار مگس پران جلوی چشمانشان ببینند که به احتمال زیاد می تواند به علت فشار خون بالا یا قند خون بالا باشد. اسلاید لکه های کوچک ابری که شاید به داخل و خارج از میدان دید شما رانش داشته باشند. آن توده ها در واقع از ژل زجاجیه شناور در داخل چشم شما است که آنها با شرایط دیگر از جمله: فشار خون کنترل نشده، رتینوپاتی دیابتی، تومورهای چشمی، عفونت های ویروسی، درچشم شما ممکن است به وجود آیند. عوارض طبیعی از عمل جراحی چشم بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس: لخته شدن خون در عروق خونی شبکیه که رگ های خونی را به شبکیه چشم ادامه می دهند باشد.

لوب اکسیپیتال:

مغز شما از چهار بخش اصلی یا لوب ساخته شده است. لوب اکسیپیتال در پشت مغز شما است. این عضو مسئول تفسیر سیگنال های عصبی از چشم است. اگر شما به چشمتان تصویری از یک درخت بدهید سیگنال های عصبی که در شبکیه وجود دارد و از طریق عصب نوری به مغز می رسد لوب اکسیپیتال سیگنال ها را پردازش می کند تا مغز شما تصویر درخت را به رسمیت بشناسد. اگر ضربه ای به سر شما برسد بافت لوب اکسیپیتال شما متزلزل می شود. سلول های مغزی پس از ارسال پالس های اکتریکی تصادفی، مغز شما آنها را تفسیر می کند و مثل چشمک زدن نور است که ممکن است برای شما مانند ستاره به نظر برسد.

آناتومی چشم:

این کار یک سرعت گیر است که بر روی سر برای گرفتن ستاره ها از میدان دید است. برای درک این مطلب شما را کمی بیشتر به دانستن آناتومی چشم راهنمایی می کنم. شبکیه یک لایه بافت نازک در پشت چشم است که به نور حساس است. کره چشم شما به طور مستقیم در جلوی شبکیه شامل شیشه است و یک ماده ژل مانند که به حفظ شکل چشم شما کمک می کند و همین طور الیاف بسیار نازکی در شبکیه  وجود دارد. هنگامی که این الیاف را در شبکیه چشم خود بکشید و یا پاک کنید ممکن است ستاره ها را در برابر شبکیه ی چشم خود ببینید. اگر شبکیه چشم شما بیش از حد سخت کشیده شود و یا در موقعیت معمولی خود حرکت نکند در نتیجه می تواند یک جداشدگی شبکیه ای اتفاق بیفتد که این می تواند باعث شود که شما ستاره ببینید. همچنین می تواند باعث از دست رفتن تمام یا بخشی از بینایی شما در چشمتان شود. جداشدگی شبکیه ای اغلب می تواند با جراحی موفقیت آمیز درمان شود.

سردرد های میگرنی:

یک علت دیگر از ستاره دیدن در چشم انداز شما می تواند سردرد یا میگرن باشد. بسیاری از مردم از میگرن رنج می برند و ستاره یا چراغ های رنگارنگ را که به عنوان هاله شناخته شده اند را می بینند. اگر شما ستاره و یا رگه های ناهموار از نور را می بینید اما سردرد ندارید ممکن است شما میگرن چشمی داشته باشید. که این ها توسط چشم پزشکان و یا پزشکان متخصص در سلامت چشم می توانند درمان شوند‌. چشمک زدن اجسام شناور به عنوان علائم سردرد های میگرنی سنتی و همین طور یک ضربه به سر می تواند در سر شما درد طولانی ایجادکند و با بسنن چشم ها صفحه ی درخشان را ببینید که اگر جداشدگی شبکیه مقصر باشد شما ممکن است اجسام را شناور و همراه با چشمک زدن ببینید که معمولاً با اسلاید سلامت چشم خود را نشان نمی دهد. ولی اگر شما در اغلب موارد متوجه آنها شدید به چشم پزشک خود بگویید. همچنین  اگر صدمات و سقوط یا چیز قابل توجهی در سر خود داشته اید به او بدهید. عواملی که برای شما در دیدن ستاره در چشم اندازتان ایجاد خطر می کند، باعث می شود همان طور که شما مسن تر می شوید خطر ابتلا به مشکلات شبکیه چشم و اختلال در بینایی نیز در شما افزایش یابد. این مهم است که هنگام کار با ابزار یا بازی های ورزشی مانند راکت، فوتبال و… از لباس و عینک محافظ استفاده کنید که این باعث می شود لوب اکسیپیتال شما تکان نخورد و ضربه ای به سر شما نرسد.

در هنگام بازدید از پزشک خود چه انتظاری دارید؟

اگر ضربه ای جدی به سر شما وارد شده  است که تولید ستاره در چشم انداز شما ایجاد کرده و حالت گیجی و سر درد دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. این به آن معناست که شما ضربه مغزی شده اید و حتی یک ضربه مغزی خفیف هم باید توسط یک پزشک ارزیابی شود و پزشک به احتمال زیاد شما را تست خواهد کرد.

چشم انداز، شنوایی، رفلکس، تعادل،هماهنگی

اگر شما می خواهید چند پرسش و پاسخ برای تست سلامت شناختی خود به دست آورید می توانید سی تی اسکن انجام دهید که بخشی از زوال ضربه مغزی را بررسی می کند. اگر صدمه ای به سر یا چشم شما نرسیده است اما چشم شما شروع به دیدن چشمک می کند ممکن است شما دچار مشکلات بینایی شده باشید و رفتن به چشم پزشک برای مشکل شبکیه ممکن است شامل یک معاینه کامل از چشم شما شود. جدا شدگی شبکیه و دیگر مشکلات چشم اغلب به راحتی با یک معاینه بالینی کامل تشخیص داده می شود. سونوگرافی از چشم هم ممکن است مفید باشد. اما اگر شما گاه گاه یک فلش می بینید لازم نیست به پزشک مراجعه کنید.

درمان پارگی شبکیه :

درمان ضربه مغزی معمولاً شامل استراحت و خوردن استامینوفن و انواع دیگری از مسکن ها که پزشک یکی از آنها را توصیه می کند. در حالی که شما در حال بهبود هستید ممکن است پزشک توصیه کند که از دیدن تلویزیون و بازی های ویدیویی و چراغ های روشن بپرهیزید و به انجام بسیاری از فعالیت های آرامش بخش که به تمرکز ذهنی نیاز ندارند ممکن است برای شما مفید باشد. اگر یک پارگی شبکیه و یا یک قطره اشک در شبکیه ی چشم شما وجود داشته باشد به عمل جراحی نیاز دارید که برای این شرایط اغلب جراحی با استفاده از لیزر انجام می شود که یک روش جدید است به نام cryoplexy با استفاده از درمان فریز گاهی اوقات یک روش پیگیری برای تکمیل تعمیر پارگی شبکیه مورد نیاز است.

چشم انداز:

گاه گاه چشمک زدن ممکن است برای شما مزاحمت ایجاد کند. اما آن معمولاً نشانه از چیزی اشتباه است که اگر ناشی از مشکلات شبکیه چشم باشد معمولاً می توان به کمک جراحی چشم انداز روشن برگردانده شود و چشمک زدن هم از بین برود. شما به اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از فعالیت و یا موقعیت هایی که در آسیب چشم باشد نیاز دارید. اگر شما پس از یک ضربه به سر خود چشمک زدن را شروع کردید آسیب جزئی بوده و ستارگان موقتند و شما مشکل طولانی ندارید. اگر شما تکان های مغزی متعدد دریافت کردید ممکن است در معرض خطر بالاتری برای مسائل مربوط به سلامت مغز مانند انسفالوپاتی مزمن پس از سانحه در آینده مواجه شوید. شما باید به بازی فوتبال و یا سایر رشته های ورزشی خاتمه دهید زیرا با خطر بالای تکان مغزی مواجه می شوید. اگر شما ستاره در چشم انداز خود می بینید حتماً به پزشک خود بگویید که هر چه زودتر مشکلات چشمی شما تشخیص داده شود وحفظ بینایی شما ادامه یابد.

چند توصیه برای سلامت چشم هایتان:

تست بینایی در خانه برای هردو چشم خود انجام دهید. برنامه ریزی دقیق چشم را یک بار در سال انجام دهید. برای انجام هر گونه فعالیت که ممکن است برای سلامت چشم شما خطرناک باشد از عینک محافظ استفاده کنید که این شامل کار با ابزار قوی، بازی های ورزشی سرعت بالا و کار با مواد شیمیایی است. از دست دادن بینایی شما یک رویداد در حال تغییر در زندگی شما است که ممکن است از دیدن ستاره ها شروع شود و به یک مشکل بزرگ تبدیل شود؛ بنابراین باید آنها را جدی بگیریم و چشم خود را به زودی بررسی کنیم.

منبع: دکتر سلام