زندگی با دیابت نوع 2 به این معنی است که شما باید بر عادات روزانه خود  مدیریت داشته باشید و از خود مراقبت کنید. برخی افراد نیاز به کاهش وزن و برخی دیگر نیاز به ترکیبی از تغییرات در شیوه زندگی خود دارند. با کمی کار شما می توانید دیابت خود را مدیریت و سلامت خود را کنترل کنید.

توصیه هایی برای برنامه روزانه با دیابت

کاهش وزن:

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اضافه وزن دارند. کنترل وزن می تواند به شما کمک کند سطح قند خون خود را کنترل کنید. بخش عمده ای از مدیریت وزن شما به انتخاب مواد غذایی سالم بستگی دارد. یک رژیم غذایی سالم شامل، انواع مواد مغذی از قبیل: ویتامین های موجود در میوه ها و غنی شده در غلات مواد معدنی موجود در سبزیجات و فرآورده های لبنی، پروتئین موجود در گوشت، آجیل و دانه ها  کربوهیدرات های سالم موجود در سبزیجات و حبوبات و غلات کامل، چربی های سالم موجود در روغن زیتون، آجیل و فرآورده های لبنی. کالری خود را با خوردن مقدار کمی غذا کاهش دهید. با این کار شما ممکن است موفقیت های بیشتری در کنترل وزن خود داشته باشید. البته قبل از شروع برنامه کاهش وزن با پزشک تیم سلامت دیابت و یا یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

ورزش:

ورزش منظم می تواند به کنترل وزن شما کمک کند و همچنین خطر ابتلا به سایر عوارض آن را کاهش می دهد. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری شما باید سعی کنید 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط و 5 روز در هفته انجام دهید. ورزش با شدت متوسط شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، ایروبیک و شنا می باشد. برای ورزش کردن خلاق باشید و فعالیت های دیگری مانند: اسکی یا گشت و گذار  پیدا کنید که ضربان قلب شما را بالا می برد و شروع به عرق کردن می کنید. قبل از شروع برنامه مطمئن شوید که آن ورزش برای قلب و مفاصل شما بی خطر است.

دارو ها:

شما باید بتوانید دیابت نوع 2 خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش مدیریت کنید اما ممکن است به دارو های تجویزی هم نیاز داشته باشید. دارو های دیابت معمولاً قرص خوراکی هستند که سطح قند خون شما را کنترل می کنند. دارو های مختلفی در دیابت نوع 2 استفاده می شود و شما ممکن است یک نوع یا ترکیبی از چند نوع را نیاز داشته باشید.

بهداشت دهان و دندان:

دیابت نوع 2 شما را در معرض خطر مشکلات دندانی از جمله بیماری های لثه قرار می دهد. هنگامی که سطح قند خون شما بالا برود میکروب ها ممکن است باعث عفونت دهان و دندان شوند و نیز ممکن است در معرض خشکی دهان و ایجاد زخم در دهان منجر شود که باعث سخت جویدن مواد غذایی می شود. مسواک زدن و نخ کشیدن مرتب بسیار مهم است. برای جلوگیری از این مشکلات بعد از غذا خوردن دندان های خود را با استفاده از یک مسواک نرم تمیز کنید. نخ دندان را حداقل یک بار در روز استفاده کنید. به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه کنید و به آنها بگوئید دیابت نوع 2 دارید. ممکن است دندان پزشک منابع دیگری برای نگه داشتن دندان های سالم به شما توصیه کند.

تماشای عوارض:

دیابت نوع 2، می تواند در هر نقطه از بدن شما توسعه یابد. بنابراین مهم است که از نشانه های خاص آن آگاهی داشته باشید. دیابت نوع 2 می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی را افزایش دهد. برای تست کلسترول خون و فشار خون به پزشک مراجعه کنید. سطح قند خون کنترل شده نیز می تواند سبب گردش خون ضعیف شود که پای شما را تحت تاثیر قرار می دهد. سعی کنید با پوشیدن جوراب در همه زمان ها حتی در خانه از پای خود مراقبت کنید. ناخن های پای خود را کوتاه کنید. کفش مناسبی برای خود انتخاب کنید که سبب تاول و گردش خون ضعیف نشود؛ زیرا می تواند به رگ های خونی در مناطق دیگر مانند کلیه و یا شبکیه چشم آسیب برساند. ایجاد یک برنامه منظم می تواند به شما کمک کند که بیماری شما گسترش پیدا نکند.

منبع: دکتر سلام