درمان هایی برای کاهش علائم بیماری سرطان وجود دارد. زمانی که شما احساس نشانه های سرطان یا عوارض جانبی مانند: درد، تهوع، خستگی و اضطراب داشته باشید ممکن است بخواهید علاوه بر داروهای استاندارد راه حل دیگری را امتحان کنید. درمان های مکمل، این بیماری را درمان نمی کنند اما بسیاری از آن ها می توانند باعث شوند شما احساس بهتری داشته باشید و راحت تر از خود مراقبت کنید. قبل از استفاده از این داروها حتماً با پزشک مشورت کنید.

 

یوگا:

این ورزش یک راه کم استرس برای حرکت و احساس بهتر است. برخی افراد در درمان سرطان با یک مربی یوگا کار کردند که نگرانی ها آنها کمتر شد و داز این کار خسته نشده بودند و احساس بهتری داشتند.
طب سوزنی:

در این روش درمانی با هدف کنترل علائم بیماری، سوزن های بسیار نازک را در قسمت های خاصی از بدن شما قرار می دهند. تحقیقات نشان می دهد این روش ممکن است بهتر از شیمی درمانی، تهوع و استفراغ شما را بهبود بخشد. اما معلوم نیست برای رفع درد و خستگی نیز به خوبی عمل کند یا نه. برای انجام این کار باید به توصیه ی پزشک عمل کنید.
طب فشاری:

این روش درمانی تا حدودی مانند طب سوزنی است اما بدون استفاده از سوزن که توسط یک دستبند ویژه ی تحریک کننده بر یک نقطه ای از مچ دست شما کار گذاشته می شود. اگر چه دانشمندان مطمئن نیستند که این روش چگونه کار می کند اما مطالعات نشان داده است که طب فشار ممکن است علائم شایع سرطان و تهوع را مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی را کاهش دهد.
ماساژ:

ماساژ علائم مانند درد، خستگی، اضطراب، تهوع و افسردگی را تسکین می دهد. این روش حتی برای بیمارانی که بیماری آن ها پیشرفته است، مؤثر می باشد.
تایچی:

این هنر رزمی چینی باستانی در حرکت آهسته، مدیتیشن و تنفس متمرکز است. مطالعات نشان می دهد ممکن است به طور کلی به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و علائمی مانند خستگی در اثر سرطان را کاهش می دهد. دانشمندان همچنین فکر می کنند این روش ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را در مبارزه با سرطان، تقویت کند. محققان برای اطمینان از این روش به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

آروما تراپی:
مردم قرن ها است که از اسانس هایی مانند نعناع و اکالیپتوس به عنوان داروهای خانگی استفاده می کنند. شما می توانید آن ها را بر روی پوست خود مالش دهید و با اضافه کردن چند قطره از آن به ظرف آب از آن استفاده کنید. این ترکیبات گیاهی ممکن است احساس نگرانی و افسردگی شما را کمتر و باعث بهبود خواب شما شوند.
کنترل زیستی:

این درمان می تواند به آرامش شما کمک و درد شما را مدیریت کند. از این روش برای نظارت بر برخی از سیگنال های عمومی بدن مانند: ضربان قلب، فشار خون، تنش عضلانی و تنفس استفاده می شود. تکنسین های دارای مجوز، اطلاعات لازم را برای استفاده از این روش در کنترل بدنتان به شما می دهند.
هدایت:

با این روش قدرت ذهنی خود را مهار کنید، به عنوان مثال چشمان خود را ببندید و خود را در جایی که مورد علاقه ی شما است تصور کنید، باعث کاهش درد شما می شود. یک مطالعه نشان می دهد در شیمی درمانی که از این روش درمانی استفاده می شود، سبب کاهش درد، خستگی، تهوع، استفراغ، اضطراب و افسردگی می شود.
بازتاب شناسی:

ماساژ با فشار در نقاط خاصی از کف پای شما می تواند به کاهش برخی از نشانه های بیماری کمک کند. یک مطالعه در زنان مبتلا به سرطان سینه نشان داد که استفاده از این روش به کاهش خستگی و تنگی نفس آن ها کمک می کند.

دکتر سلام