آدامس های بدون قند

سلامت دندان از مهم ترین کارهایی است که هر فرد باید به آن ها توجه داشته باشد و یکی از افزودنی هایی که در سلامت دندان ها کارآمد و تاثیرگذار است آدامس های بدون قند میباشد.جویدن آدامس های بدون قند برای افرادی که روزانه 2 بار مسواک میزنند اگر به مدت 2 دقیقه انجام شود قادر است پوسیدگی دندان ها را کاهش دهد.

دانشمندان در تحقیقات خود دریافته اند که استفاده از آدامس های بدون قند در انگلستان می تواند موجب شود تا هزینه ای برابر با 8.2 میلیون پوند (بیش از 35 میلیارد تومان)، صرفه جویی ایجاد کند.

محققان دانشگاه پلیماوس (Plymouth) در پی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که اگر همه افراد 12 سال به بالا در سراسر بریتانیا بعد از خوردن و آشامیدن به جویدن آدامس های بدون قند روی بیاوردند، مرکز خدمات درمانی این کشور (NHS) می تواند هر ساله 8.2 میلیون پوند (برابر با 364 هزار معاینه دندانی) از پول خود را ذخیره کند زیرا این آدامس ها تاثیر به سزایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان دارند.

پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است اما درمان آن باری سنگین بر دوش NHS و اقتصاد خانواده ها خواهد گذاشت. آخرین تحقیقات دولتی بریتانیا حاکی از این است که جوانان این کشور به طرز غیرقابل قبولی از پوسیدگی دندان رنج می برند و این امر می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی عزت نفس و سلامت آنها داشته باشد. بر اساس گزارش ها 35 درصد از افراد 12 ساله در هنگام لبخند زدن از شرایط دندانی خود رنج می برند.

بر اساس این تحقیق اگر همه افراد 12 ساله در سراسر بریتانیا روزانه به جویدن یک آدامس بدون قند روی بیاوردند، NHS می تواند هر ساله 2.8 میلیون پوند از پولی که هزینه خدمات دندان پزشکی می شود را ذخیره کند. علاوه بر این اگر این افراد تعداد دفعات جویدن این آدامس ها را به دو یا سه مرتبه برسانند این میزان از پول به ترتیب به 3.3 و 8.2 میلیون پوند خواهد رسید.

منبع : شفا آنلاین