کاردرمانی

در علوم پزشکی شاخه ای به نام Occupationa- Therapy وجود دارد که نام فارسی اش کاردرمانی است.هدف کاردرمانی این است که فرد بازپروری شود،بصورتی که قادر باشد زندگی اش را مستقل ادامه دهد و لذت کافی را از زندگی اش ببرد.شخص مقابل کاردرمان شخصی است که بدلیل مسن شدن،بیماری یا تصادف از توانایی های طبیعی محروم است.

کودکانی که به علت مشکلات مادرزادی توانایی‌های طبیعی را ندارند، کسانی که به علت عقب‌افتادگی‌های ذهنی نمی‌توانند کارهای معمولی را انجام بدهند، افرادی که به علت افزایش سن و ناتوانی‌های ناشی از آن در مراقبت از خود دچار مشکل شده‌اند، کسانی که به علت آسیب‌های ناشی از تصادف نمی‌توانند فعالیت‌های شغلی خود را مانند قبل انجام بدهند و بسیاری افراد دیگر می‌توانند از کمک یک کاردرمانگر استفاده کنند.

کاردرمانگر Occupationa- therapisبه فرد ناتوان یاد می‌دهد که چگونه از خود مراقبت کند، به چه صورت کار کند و چگونه تفریح کند. به وی آموزش می‌دهد تا یاد بگیرد چگونه غذا بخورد، لباس بپوشد، حمام برود، غذا درست کند و کارهای خانه و مدرسه و محل کارش را انجام دهد.

کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت‌های طبیعی شخص باشد تغییر می‌دهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی می‌دهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی می‌دهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد می‌دهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت‌های فرد را در انجام فعالیت‌هایش افزایش می‌دهد.

یک کاردرمانگر آموزش‌های لازم را دیده تا با فردی که از لحاظ ذهنی قدری کند است یا مشکلات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب دارد برخورد مناسب داشته و او را آماده یک زندگی بهتر کند.

کاردرمانی میتواند به کودکانی که مشکلات زیر را دارند کمک کند :

بیماری‌های مادرزادی و آسیب‌های موقع تولد
مشکلات حسی
آسیب‌های مغز و نخاع
مشکلات یادگیری
اوتیسم
روماتیسم مفصلی
اختلالات ذهنی و رفتاری
مشکلات ارتوپدی
تاخیر در رشد
بعد از عمل جراحی
سوختگی
اسپاینا بیفیدا
قطع عضو
سرطان
آسیب‌های شدید دست
ام اس، فلج مغزی

یک کاردرمانگر به کودک کمک میکند تا :

مهارت‌های دستی خود را بهتر کرده و بتواند اشیاء را با دست خود بگیرد و رها کند یا بتواند بهتر بنویسد
ارتباط بین چشم و دست خود را بهتر کند. به‌طور مثال با توپ بهتر بازی کند
کودکانی که مشکلات یادگیری دارند بتوانند کارهایی را مانند حمام رفتن، لباس پوشیدن، شانه کردن موی سر، مسواک زدن، غذا خوردن، توالت رفتن و بسیاری کارهای دیگر، بهتر انجام دهند
کودکانی که مشکلات رفتاری دارند بتوانند بهتر خشم خود را کنترل کنند
بتوانند از وسایلی مانند ویلچر و عصا بهتر استفاده کنند
کودکانی که مشکلات تمرکز دارند بتوانند مهارت‌های اجتماعی خود را بهتر کنند

کاردرمانگرها در سازمان‌های بهزیستی، بیمارستان‌ها، مراکز بازپروری، مراکز پرستاری و مراکز اجتماعی کار می‌کنند.

منبع : شفا آنلاین