می خواهیم در این بخش به بررسی انواع فوبیا بپردازیم چگونه می توانیم مانع ایجاد انواع ترس در فرزندمان شویم چه راهکارهایی به ما در این زمینه کمک خواهد کرد برخی ترس ها غیرمنطقی و غیرواقعی هستند که کودکان از آن ها رنج میبرند روش های درمانی مختلفی برای هریک از فوبیاها وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

یادداشتی از دکتر امید یحیی‌زاده، روانپزشک

 فوبیا ترس‌های غیرمنطقی و خارج از تناسبی است که به‌خاطر شدت آن بر روی عملکرد و زندگی روزمره فرد اثر منفی می‌گذارد. بسیاری از این افراد با اجتناب از آن چیزی که می‌ترسند، اضطرابشان را کم می‌کنند که البته این راهکار در طولانی‌مدت پاسخگو نخواهد بود.

فوبیاها انواع مختلفی دارند نظیر فوبیای اختصاصی مثلا ترس خارج از تناسب از حیوانات و حشرات و همچنین فوبیای اجتماعی که ترس از صحبت کردن در جمع است و…..

علل مختلفی از جمله ژنتیک، یادگیری و حتی تاثیرات فرهنگی در بروز فوبیا مطرح شده است اما آنچه مسلم است در چنین شرایطی نیاز به بررسی دقیق برای تشخیص وجود دارد.

برای درمان روش‌های مختلفی از جمله روش‌های غیر دارویی مثل رفتاردرمانی در بسیاری موارد موثر است. گرچه در بعضی موارد ممکن است دارو هم نیاز باشد که با نظر متخصص توصیه می‌شود.

سلامانه