چه روش هایی به ما در درمان کولیک نوزاد کمک میکند این عارضه می تواند با درد بسیاری برای نوزاد همراه باشد روش های درمانی خانگی برای این عارضه را در ادامه این مطلب با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد نوع تغذیه کودک و مادران شیرده می توانند در بروز این دردها در شیرخواران بسیار تاثیرگذار باشند .

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

بیش از ۲۰ درصد از نوزادان مبتلا به کولیک می باشند؛ گریه های این نوزادان ممکن است تا سه ساعت ادامه یابد. زمانی که نوزادان مبتلا به کولیک، شروع به گریه می کنند پاهای خود را به داخل شکم جمع می کنند و به خود می پیچد. این مسئله با دفع گاز روده پایان می یابد. نوزادانی که دچار کولیک هستند به سختی آرام می‌شوند، گریه‌های آنان بیشتر در عصر شروع شده و تا شب ادامه می یابد.

◊ عوامل منجر شونده به کولیک ⇓ ⇓ ⇓

  • کامل نشدن سیستم گوارش نوزاد
  • سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری
  • اضطراب مادر در زمان شیردهی
  • خوردن غذاهای نفاخ توسط مادران شیرده

◊ علامت‌ها را بشناسید

اگر نوزادتان برای مدت طولانی و شاید ساعت‌ها گریه کند شما باید علائم کولیک را بدانید. بسیاری از متخصصان در این موارد به کولیک نوزاد شک می‌کنند. کولیک معمولا از ۲ هفتگی نوزاد شروع می‌شود و ممکن است تا حدود ۳ ماهگی ادامه داشته باشد.

◊ حواس‌تان به پروبیوتیک‌ها باشد

بعضی از بررسی‌ها نشان داده است که این باکتری‌های مفید می‌توانند علائم کولیک را برطرف کنند. به دنبال پروبیوتیک‌های دارویی بگردید اما پیش از آن با پزشک درباره لزوم استفاده از آن مشورت و توصیه‌های او را پیگیری کنید.

◊ پروبیوتیک های مخصوص نوزادان و کودکان شیرخوار

✅ قطره پدی لاکت برای نوزادان رفع کولیک نفخ ریفلاکس وآلرژی نوزادان

✅ قطره کیدی لاکت سلامت گوارش کودکان

✅ قطره کیدی لاکت زینک سلامت گوارش بهبود رشد وتقویت سیستم ایمنی کودکان

◊ محیط رحم را بازسازی کنید

بهتر است کوچولوی‌تان را در یک پتوی نازک از جنس کتان بپیچید و او را روی بازوها و در آغوش‌تان بگیرید و خیلی محکم کنار گوش او صدای هیشششش رو دربیاورید. او را خیلی آرام تکان بدهید و چیزی برای مک زدن در اختیارش بگذارید، چیزی مانند پستانک، یا اگر زمان غذاخوردنش است سینه خودتان.

◊ بدانید چه می‌خورید

اگر شما از شیر خودتان برای تغذیه کودک استفاده می‌کنید سعی کنید برای چند هفته از خوردن لبنیات خودداری کنید. ممکن است نوزاد شما به پروتئین شیر حساسیت داشته باشد. درباره میزان شیری که دارید با پزشک صحبت کنید، او به شما خواهد گفت که منبع شیر شما برای نوزادتان کفایت می‌کند یا خیر.

◊ گازها را خارج کنید

وجود گاز معده یکی از فرضیه‌های شکل‌گیری کولیک نوزاد است. پاهای کودک را رو به بالا و تا نزدیک سینه بیاورید و برای چند دقیقه در این حالت نگه‌دارید. وقتی که به او شیر می‌دهید مرتب آروغش را بگیرید. ممکن است به شیشه شیر متوسل شوید که هوای کمتری وارد دهان کودک کند. در این حالت هم حواس‌تان باشد که نوزاد شیرین‌تان درست سرشیشه را گرفته باشد و آن را به شکل صحیح بمکد.

◊ به فکر مادر بچه هم باشید

به هیچ عنوان برای کاهش یا رفع کولیک نوزادتان به او دارو ندهید. استفاده نکردن از دارو بهترین و موثرترین روش برای زودتر برطرف شدن این وضعیت است.

اگر نوزاد کوچولوی‌تان با شدت شروع به استفراغ می‌کند،‌ خون در مدفوعش وجود دارد، غذا نمی‌خورد، پوشکش کمتر خیس می‌شود یا تا حدودی تب دارد حتما با پزشک مشورت کنید. کولیک یکی از سخت‌ترین موقعیت‌ها برای مادر است، طوری که ممکن است گریه او را هم دربیاورد بنابراین باید در مواقع خستگی حتما روی کمک اطرافیان برای نگهداری از نوزاد حساب کنید، زیرا باید استراحت و شیر کافی داشته باشید تا بتوانید خوب از نوزاد نگهداری کنید.


منبع: سیب سبز

لینک مرتبط: آیا میتوان با طب سوزنی کولیک نوزادان را درمان کرد؟