سامانه بارش زای جدید در کشور که همراه با بارش شدید برف و باران استمرار داشته است تاکنون بیش از 14 استان کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است و به همین منظور سازمان امداد نجات کشور خدمات درمانی و امداد رسانی در جاده های یخ زده انجام می دهد.

رییس سازمان امداد و نجات کشور، جزییات امدادرسانی‌ها در برف و کولاک استان‌های متاثر را تشریح کرد.

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عملیات برف و کولاک از ۲۳ بهمن‌ماه تا ساعت ۶ صبح امروز گفت: طی این مدت ۲۶ استان کشور (به جز استان‌های ایلام، بوشهر، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان) تحت تاثیر برف و کولاک قرار داشتند.

وی افزود: طی این مدت ۲۷۵ شهر، روستا و محور برف‌گیر امدادرسانی شده‌اند. همچنین خدمات امدادی به ۳۲ هزار و ۴۰۰ نفر ارائه شده است.

رییس سازمان امداد و نجات کشور با اشاره به اسکان اضطراری ۷۵۰۰ نفر طی این مدت افزود: در این بازه زمانی ۴۶ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شدند و ۶۵ تن هم به صورت سرپایی خدمات لازم را دریافت کردند.

سلیمی با بیان اینکه در این مدت چهار نفر از ریزش بهمن در روستای مورستان – خلخال نجات یافتند، افزود: متاسفانه دو نفر نیز در حادثه ریزش بهمن در روستای دروسور جان باختند.

وی افزود: طی این مدت ۳۸۹۰ خودرو از برف رهاسازی شده‌اند، مجموعه این اقدامات نیز از سوی ۶۳ تیم امدادی شامل ۲۲۹۱ نفر ارائه شده است.

رییس سازمان امداد و نجات کشور گفت: تاکنون ۸۳۸۰ تخته پتو، ۳۵۰۰ بسته غذایی، ۹۳۰ کیلوگرم خرما، ۵۳۵۰ قوطی کنسروجات، ۵۹۷۰ قرص نان، ۲۱۳۰ بطری آب‌معدنی، ۱۲ هزار و۱۰۰ بسته بیسکوئیت و ۲۲ کیلوگرم کشمش میان متاثران از برف و کولاک توزیع شده است.

سلیمی تاکید کرد: امدادرسانی در ۱۴ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیال، خوزستان، خراسان رضوی، زنجان، قزوین، فارس، سمنان، کردستان، گیلان، مازندران  و همدان همچنان ادامه دارد.

منبع/ایسنا