سبزه عید

یکی از میوه های محبوب و پر خاصیت پرتقال میباشد که درختش تا ۱۰ متر ارتفاع دارد و همیشه سبز است.درخت این میوه در 2 نوع معمولی و زینتی وجود دارد.تجهیزات زیادی به منظور سبز نمودن هسته پرتقال نیاز نیست.ما میخواهیم در ادامه شما را روشی آشنا کنیم که با استفاده از آن میتوانید با هسته لیمو و پرتقال سبزه عید درست کنید.

۱. جداکردن هسته ها از پرتقال

سعی کنید که یک پرتقال هسته دار را برای این کار انتخاب کنید. بعضی از پرتقال ها از جمله پرتقال ناول هسته های کمی دارند. توجه داشته باشید که از هسته های لکه دار استفاده نکنید و اجازه ندهید که هسته ها در طول فرآیند خشک شوند.

 

۲. تمیز کردن هسته ها

با انگشتانتان کاملا هسته ها را زیر آب بشوئید.
سعی کنید که هیچ پالپی در میان هسته ها باقی نماند و مراقب باشید که هسته ها آسیب نبینند.

 

۳. خیساندن هسته ها در لیوان آب به مدت یک شب

نیازی نیست که روی لیوان را بپوشانید.
توجه کنید که باید هسته ها را در آب ولرم بگذارید.

 

۴. قراردادن هسته ها در یک حوله کاغذی مرطوب

 

توجه: هسته ها می بایست کاملا به واسطه حوله مرطوب محصور شوند

 

برای درست کردن سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو شما باید همواره سعی کنید که هسته ها را مرطوب نگه دارید. در صورتی که هسته ها خشک شوند دیگر جوانه نخواهند زد.

 

۵. قرار دادن هسته ها درون یک پاکت پلاستیکی

 

کیسه پلاستیکی باعث می شود که رطوبت هسته ها حفظ شود. البته اجازه تبادل هوا را هم بدهید. با این کار شما اساسا یک گلخانه کوچک را برای هسته های خود به وجود آورده اید و این هم یکی دیگر از مراحل درست کردن سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو است.

 

۶. نگهداری هسته های پرتقال در محلی گرم

هسته های پرتقال یا لیمو در دمایی معادل ۷۰ تا ۷۵ درجه فارنهایت ( ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) جوانه می زنند.
لبه ی پنجره ای که آفتاب به خوبی از آن به داخل می تابد می تواند مکان ایده آلی برای نگهداری از هسته ها باشد. البته اگر به گلخانه دسترسی دارید؛ گلخانه نیز مکان بسیار خوبی است.

 

۷. مرطوب کردن پی در پی حوله کاغذی

بطور منظم هسته ها را بررسی کنید و اگر رطوبتشان را از دست داده بودند آن ها را دوباره مرطوب کنید. برای درست کردن سبزه عید لازم است که هسته ها همیشه مرطوب و گرم بمانند.

 

۸. انتظار به مدت ۲ هفته

هسته های پرتقال و یا لیمو برای جوانه زدن به دو هفته زمان نیاز دارند.

 

۹. انتقال هسته ها به داخل ظرف تزئینی

حال هسته ها را به داخل ظرف مورد نظرتان انتقال دهید و روزی یکبار آن ها را مرطوب کنید تا از خشک و پلاسیده شدن آن ها جلوگیری بعمل آید.

منبع : جام نیوز