ناباروری می تواند یکی از از جدی ترین مشکلات در بین زوجین باشد که حتی ممکن است منجر به طلاق و جدایی آنها شود. اصولا زادآوری از جمله اصلی ترین اهداف ازدواج است. وجود فرزند گرما و طراوتی ویژه به زندگی می بخشد و موجب صمیمی تر شدن روبط زوجین می شود. با دکتر سلام همراه باشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طب بازساختی به نقل از بنیان، دکتر هرمان و همکارانش تحقیقاتی را به منظور احیای باروری در مردانی که توانایی تولید مثلی شان را به دلیل درمان های سرطانی از دست داده اند، انجام داده اند. در کار روی روش های احیای تولید اسپرم، آن ها ارتباط بین یک داروی ریکاوری کننده بیماران سرطانی و کمک به احیای باروری را بررسی کرده اند.

این دارو فاکتور تحریک کننده کلونی گرانولوسیتی یا G-CSF نام دارد. این دارو مغز استخوان را برای تولید نوتروفیل ها تحریک می کند که معمولا بعد از شیمی درمانی یا پرتو درمانی از دست می روند. هرمان و همکارانش از G-CSF برای مهار عفونت ها در آزمایش هایشان استفاده کردند و با کمال تعجب مشاهده کردند که این دارو اثری نیز روی ناباروری دارد. از آن جایی که درمان های سرطانی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی سلول های بنیادی اسپرمی را می کشند، تولید مثل مردان می تواند مهار شود. در مطالعاتی که هرمان انجام داد، G-CSF با پیشبرد رشد سلولی، به طور غیر منتظره ای شروع به بازسازی تولید اسپرم با تولید سلول های اسپرمی جدید و جایگزینی سلول های مرده کرد. گام بعدی این مطالعه مشاهده این مطلب خواهد بود که آیا استفاده از داروی G-CSF که پیش از این اغلب بوسیله انکولوژیست ها تجویز می شد، می تواند با باروری بهبود یافته بین بیماران سرطانی هم مرتبط باشد یا خیر.

منبع: regmed