نارسایی قلب

Heart Failure(نارسایی قلب)زمانی به وقوع میپیوندد که قلب نتواند پمپاژ به میزان لازم را انجام دهد و در این صورت هم اعضای بدن جریان خون کافی را دریافت نمیکنند.تنگی نفس،ورم ساق پا و خستگی مفرط از نشانه ها و علائم نارسایی قلب میباشند.میخواهیم به جزییات این سوال بپردازیم:چگونه پزشک به نارسایی قلبی پی میبرد؟

گاهی اوقات برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی، از مشکل خود آگاه نیستند. بسیاری از علائم و نشانه های نارسایی قلبی همان است که برای بیماری های دیگر رخ می دهند. همچنین، علائم اولیه ممکن است خفیف باشند. ولی پزشک متخصص قلب و عروق می تواند آن را تشخیص دهد.

ممکن است پزشک عمومی با توجه به علائم بروز یافته به نارسایی قلبی مشکوک شود، و این تاریخچه ی پزشکی و معاینات بدنی است که می تواند سر نخی به دست دهد. همچنین در این شرایط نیاز به انجام چند تست وجود دارد. سپس پزشک عمومی شما را به یک متخصص قلب ارجاع می دهد و او می تواند به خوبی به تشخیص و درمان بیماری شما کمک کند.

پزشک معمولا برای تعیین اینکه آیا شما به نارسایی قلبی دچار هستید یا خیر، مراحل زیر را دنبال می کند.

در مورد علائم تان سوال می کند

سئوال کردن در مورد مشکلاتی که شما در حال تجربه ی آنها هستید، به پزشک اطلاعات با ارزشی می دهد. سئوالاتی مانند اینکه آیا شما خیلی بیشتر از حد معمول خسته هستید؟ آیا شما تا به حال تنگی نفس داشته اید ؟ آیا سرفه زیاد، به ویژه زمانی که دراز کشیده اید، را تجربه کرده اید؟ این ها علائم شایع نارسایی قلبی می باشند.

از وضعیت سلامتی شما و خانواده تان می پرسد

ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا کسی در خانواده شما تا به حال بیماری قلبی داشته است. اگر این طور باشد، ممکن است شانس داشتن نارسایی قلبی را در شما افزایش دهد. سابقه بیماری وسلامتی تان اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین پزشک از شما سوال می کند که آیا تا به حال مشکل یا بیماری شناخته شده ای مانند فشار خون بالا، دیابت، یا بیماری عروق کرونر (بیماری قلبی) داشته اید؟ هر یک از این ها می تواند احتمال تشخیص نارسایی قلبی را زیادتر کند.

آیا تا به حال معاینه ی بالینی داشته اید

یک معاینه بالینی می تواند نشانه هایی را آشکار سازد که پزشک را به نارسایی قلبی مشکوک می کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است صداهای غیر طبیعی از  قلب بشنود. ممکن است صداهایی بشنود که از وجود مایع داخل ریه خبر می دهد. یک تست ممکن است نشان دهد که شما در پاها و یا شکم دچار تورم هستید. یا نشان دهد تورم در رگ گردن وجود دارد.

تست های آزمایشگاهی و عکسبرداری تجویز می کند

پزشک ممکن است پس از صحبت با شما و بررسی ها، به نارسایی قلبی مشکوک شود. اگر چنین باشد ممکن است از شما بخواهد برخی آزمایش های تشخیصی را انجام دهید. تست های بسیاری برای تشخیص وجود دارند. این پنج آزمایش شایع ترین آن ها هستند:

هیچ راه درمان همیشگی برای نارسایی قلبی وجود ندارد، اما راه های درمانی وجود دارد که می تواند موجب کاهش سرعت پیشرفت آن شود. شما می توانید با یک زندگی فعال تر و سالم ، علائم را تحت کنترل خود درآورید

– نوار قلب: الکتروکاریوگرام نشان می دهد که آیا قلب شما با یک ریتم طبیعی می تپد. همچنین می تواند نشان دهد که آیا دیوارهای قلب ضخیم تر از حد طبیعی است یا نه؟

– رادیوگرافی قفسه سینه : این تست می تواند نشان دهد که آیا قلب شما بزرگ شده است که نشانه ای از نارسایی قلبی است. قلب برای جبران کاهش توانایی پمپ خون، بزرگ می شود. اشعه X نیز هر نوع مایع در ریه را نشان می دهد.

– آزمایش خون BNP: این تست سطح هورمون خاصی_پپتید ناتریورتیک مغزی_در خون را اندازه می گیرد.علی رغم نام آن، قلب خود این پپتید را می سازد. سطح  این ماده در افراد مبتلا به برخی از انواع نارسایی قلبی بیشتر است.

– اکوکاردیوگرام: ممکن است پزشک این تست را نیز درخواست کند. این آزمون یک تصویر متحرک از قلب را ایجاد می کند. درست مثل رادیوگرافی قفسه سینه، نشان می دهد که آیا قلب شما بزرگ شده است یا خیر؟ همچنین نشان می دهد که آیا قلب خون  را آنچنان که باید پمپاژ می کند؟

– تست ورزش (تست استرس قلب): این تست چگونگی کارکردن قلب، هنگامی که تحت تنش است را بررسی می کند. که به معنی آن است که قلب وادار می شود سریع بتپد. ورزش برای این آزمون، مانند دویدن (راه رفتن) روی تردمیل وجود دارد. افرادی که نمی توانند ورزش کنند ممکن است یک دارویی دریافت کنند تا در طول آزمون قلبشان سریع تر بتپد.

این مهم است که متوجه بیماری نارسایی قلب خود شوید. هیچ راه شفایی (درمان همیشگی) برای نارسایی قلبی وجود ندارد، اما راه های درمانی وجود دارد که می تواند موجب کاهش سرعت پیشرفت آن شود. شما می توانید با یک زندگی فعال تر و سالم ، علائم را تحت کنترل خود درآورید.

منبع : تهران پرس