داشتن آرامش روانی یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که هر فرد برای موفقیت به آن احتیاج دارد. فرد با داشتن آرامش روانی قادر است تا بهنرین تصمیمات ممکن را در مناسب زمان اتخاذ کند. همچنین از مهم ترین پیامد های آرامش روان می توان به عدم به وجود آمدن استرس در فرد اشاره کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

خندیدن، شوخی و خوش خلقی نقشی مهم در داشتن احساسات خوب دارد و احساسات خوب بر افکار و رفتار مناسب تاثیر مثبتی می‌گذارد.

سرویس سبک زندگی فردا: این روزها تشویق مردم به حفظ سلامت روانی تاثیر شگرفی روی افراد گذاشته است. خندیدن و علم به داشتن روان سالم‌تر دغدغه امروز مردم دنیا شده و همه سعی دارند با داشتن برنامه‌ای سالم روان خود را بیمه کنند. به همین منظور، مجله ایده آل به سراغ مشاور خانواده رفته است تا با او در این باره گفتگو کند.

بخند به روی دنیا

خندیدن، شوخی و خوش خلقی نقشی مهم در داشتن احساسات خوب دارد و احساسات خوب بر افکار و رفتار مناسب تاثیر مثبتی می‌گذارد. افکار زیبا به احساس بهتر و رفتار سالم‌تر و همچنین رفتارهای سالم به احساسات زیباتر منجر می‌شود. خندیدن چرخه‎ای ایجاد می‌کند که هر چه بیشتر اتفاق می‌افتد به بهبود حال و رضایت خاطر کمک شایانی می‌کند. به عبارت دیگر، خنده در روان تغییر ایجاد می‌کند. وقتی می‌خندیم فیزیرولوژی بدن دچار تغییر می‌شود. خندیدن بر سطح جریان خون، پاسخ ایمنی بدن، سطح قند خون، ریلکس شدن و خواب موثر است. هنگام خندیدن، ماهیچه‌های صورت و بدن ما کشیده شده، ضربان و فشار خون بالا می‌رود، تندتر نفس می‌کشیم و اکسیژن بیشتری به بافت‌های بدن می‌رسد.

ترویج بهداشت و سلامت روان

یکی از مقولاتی که امروزه بشر بیش از پیش به آن می‌پردازد و متخصصانی را برای آموزش و ترویج آن به کار می‌گیرد، موضوع بهداشت روان و سلامت آن است. در حال حاضر نگرش مردم و دولت‌ها با تحولاتی در این حوزه تغییر کرده است. به این معنا که سازمان بهداشت جهانی، بهداشت روانی را در مفهوم کلی بهداشت قرار داده و بهداشت را از دیدگاه خود این گونه تعریف کرده است: «بهداشت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش های روانی و جسمی. بهداشت به معنای نبود بیماری یا عقب ماندگی نیست.» به این نکته در تعریف توجه کنیم که سلامت روانی موضوعی فراتر از نبود بیماری روانی است. و به تعبیری، بهداشت روان حالتی از رفاه جسمی، روانی و اجتماعی است که در آن فرد توانایی‌هایش را باز می‌شناسد و قادر است با استرس‌های عادی و معمول زندگی، سازگاری داشته و از نظر شخصی خانوادگی و شغلی، مفید و سازنده باشد.

روان سالم با خندیدن

به طور کلی هر موضوعی که باعث ابراز هیجان‌های مثبت و تداوم آن در زندگی شود، می‌تواند نقشی موثر در احساس امنیت و آرامش روانی و اجتماعی برای افراد جامعه تامین بهداشت سلامتی و زندگی سالم ایفا کند. توسعه هیجانات مثبت ماندد شادی، عشق و همدلی موجب نشاط روانی سرزندگی، تقویت اعتماد به نفس و سلامت روان در افراد می‌شود.

 منبع: فردا